Ю О Коваль - Основи теорії кіл - страница 84
вх
Тн - Твх
І-Тз ^\
е Тн - е Твх
-Тз
2 - Твх / Т^ Твх
1 -Твх / Тн
е
-е
/ твх -1
Отже, результат сходиться з відповіддю у прикладі 5.33.
н
вх
Т
Т
з
з
е
x
з
х
н
н
5.14 Застосування кіл з розподіленими параметрами
Основні застосування довгих ліній (без розгляду областей та особливостей практичного використання) зазначені у підрозд. 5.1. Окремі питання використання кіл з розподіленими параметрами розглянуто у підрозд. 5.9 (трансформатори і способи узгодження ДЛ) і 5.11 (резонансні властивості відрізків ДЛ). У цьому, заключному, підрозділі стисло розглянуті питання практичного застосування кіл з розподіленими параметрами, оскільки докладно їх вивчають у спеціальних технічних дисциплінах.
5.14.1 Передача високочастотної енергії та радіосигналів
Це застосування кіл з розподіленими параметрами зазвичай пов'язують з термінами фідер (від слова feed - живити) або фідерна лінія. Прикладами використання фідерів є антенно-фідерні пристрої (з'єднання передавальних і приймальних пристроїв з антеннами), міжблокові з'єднання, увімкнення до радіовимірювальних приладів тощо.
У діапазоні довжин хвиль до сантиметрових значень як фідери використовують промислові радіочастотні кабелі, зазвичай коаксіальної конструкції (рис.5.2, б). На вищих частотах застосовують стрічкові лінії (рис.5.2, в) і хвилеводи.
Радіочастотні кабелі мають такі переваги:
1) порівняно малий рівень ослаблення і спотворення сигналів у відносно широкому діапазоні частот;
2) високі показники електромагнітної сумісності (ЕМС) з іншими пристроями (мале випромінення і надійне екранування);
3) простота конструкції та монтажу, що поєднується з широкою номенклатурою та уніфікацією промислових зразків;
4) економічність.
Зважаючи на різноманіття літератури (у тому числі довідкової), присвяченої кабельній продукції, та постійне її вдосконалення, доцільно обмежитись розглядом лише деяких головних положень.
Конструюючи та експлуатуючи радіотехнічні пристрої та системи, слід враховувати класифікацію радіочастотних кабелів за основними ознаками (табл.5.48), а також їхні конструктивні та електричні параметри.
Для передачі високочастотної енергії та радіосигналів використовують коаксіальні та симетричні кабелі. Спіральні кабелі застосовують для затримки сигналів (див. п. 5.14.2).
До конструктивних параметрів належать: параметри внутрішнього провода (діаметр одножильного проводу або кількість жил і діаметр кожної - для багатожильного); тип діелектрика і діаметр ізоляції; тип і матеріал зовнішнього провода; товщина і матеріал зовнішньої захисної оболонки; розрахункова погонна вага (г/м); мінімальні радіуси згину і намотування на барабан.
Таблиця 5.48 - Класифікація радіочастотних кабелів
Ознака
Різновиди
Загальна конструкція
Коаксіальна
Симетрична
Спіральна
Тип ізоляції
Суцільна
Напівповітряна (повітряно-пластмасова)
Повітряна
Тип зовнішнього провода (екрана)
Суцільний (трубка)
Одинарне оплетення
Подвійне оплетення
Обмотування пласкою стрічкою
Рівень потужності
Мала потужність - до 0,5 кВт
Середня потужність - до 5 кВт
Велика потужність - понад 5 кВт
Електричні характеристики радіочастотних кабелів:
1) хвильовий опір (у коаксіальних кабелів - 50 або 75 Ом; у симетричних - 75, 150, 200 Ом);
2) погонна ємність (у кабелів із суцільною ізоляцією - 50...100 пФ/м; з напівповітряною - 20.. .50 пФ/м);
3) відносна (до швидкості світла) швидкість поширення коливань (для кабелів із суцільною ізоляцією становить « 0,66);
4) погонне ослаблення (дБ/м або Нп/км ) на різних частотах;
5) показники ЕМС (наприклад, для коаксіального кабелю із зовнішнім оплетенням рівень випромінення становить близько 30 дБ);
6) максимальна робоча частота;
7) гранично припустимі значення напруг і струмів.
За необхідності слід враховувати зв'язок умов експлуатації кабелю (температурний діапазон, тиск, рівень вібрації тощо) з його припустимими фізико-механічними характеристиками, які пов'язані з параметрами середовища.
Максимальна робоча частота визначається двома чинниками - припустимим ослабленням у робочому діапазоні частот і так званою критичною частотою, довжина хвилі якої сумірна з поперечним розміром кабелю. Для коаксіального кабелю критична частота визначається співвідношенням:
де с - швидкість світла у вільному просторі; сі, В - поперечні розміри
внутрішнього і зовнішнього провідників (рис.5.2, б); є - відносна діелектрична проникність ізоляції (див. табл.5.2).
У кабелів з розподіленими за довжиною елементами кріпленнявнутрішнього проводу (повітряна і напівповітряна ізоляції) частотний діапазон обмежений довжинами хвиль, сумірних з відстанню між елементами кріплення.
Для увімкнення кабелів до пристроїв та з'єднання між собою використовують з'єднувачі (спрощено їх ще називають рознімами та фішками). Існують з'єднувачі трьох типів:
1) вільні (кабельні), які монтують на кінцях кабелю;
2) фіксовані (приладові), які розташовані на пристроях;
3) перехідні, призначені для злучення і розгалуження кабелів. Геометричні розміри розніму мають відповідати розмірам кабелю. Щоб
забезпечити узгодження, величина хвильового опору з'єднувача має збігатися з хвильовим опором кабелю. Виходячи з умов експлуатації, вибирають конструкцію затискової частини з' єднувача (різьбова, байонетна тощо).
Для ослаблення сигналів без спотворення їхньої форми у пристроях передачі використовують резистивні лінії, первинні параметри яких становлять:
Ь1 * 0; С1 * 0; Я1 ф 0; в1 ф 0,
а вторинні -
Отже, резистивні лінії мають практично активні хвильові опори, кінцеву (яка не залежить від частоти) величину погонного ослаблення і нульову затримку сигналів. Ці властивості обумовлюють застосування резистивних ДЛ як ослаблювачів (атенюаторів) сигналів. Аналогічні характеристики мають атенюатори (рис.5.87), які складені з активних опорів і забезпечують стрибкоподібне (дискретне) ослаблення.
Рисунок 5.87 - Схема дискретного атенюатора
5.14.2 Затримка сигналів
Часова затримка сигналів використовується у телевізійних приймачах, осцилографах, імпульсних пристроях, підсилювачах коливань НВЧ та ін.
Значення затримки порядка одиниць і десятків мікросекунд забезпечують коаксіальні та симетричні кабелі, однак через їхню велику довжину (погонна
затримка тз /І = 1 /V = ^Ь1Є1 * 5 нс/м) ефективніше застосовувати спіральні
кабелі (кабелі затримки). Для реалізації більших значень часу затримки розроблені ультразвукові та цифрові лінії.
Яскравим прикладом реалізації ефекту затримки сигналів є узгоджені (оптимальні) фільтри для обробки складних імпульсних сигналів, уперше застосовані в радіолокації, а згодом - в інших радіотехнічних системах для зв' язку, навігації тощо. Пріоритетні вітчизняні дослідження з розробки оптимальних фільтрів на базі коаксіальних кабелів, спеціальних спіральних ліній та ультразвукових ліній затримки проведені під керівництвом Ширмана .
Спіральні кабелі мають внутрішній провід у вигляді спіралі. Переважно застосовують коаксіальні кабелі затримки (рис.5.88). Зовнішній провід виконують як оплетення або (щоб зменшити втрати) ізольованими провідниками, які спрямовано вздовж осі кабелю.
Рисунок 5.88 - Конструкція коаксіального спірального кабелю: 1 - осердя для внутрішнього провода; 2 - спіральний внутрішній провід; 3 - ізоляція; 4 - зовнішній провід (екран); 5 - зовнішня оболонка
Відмінною особливістю спіральних кабелів є підвищена погонна індуктивність Ь1, яка перевищує цей показник для звичайних кабелів у тисячі
разів. Це забезпечує як спіралеподібний внутрішній провід, так і застосовані у деяких типах кабелів затримки як осердя 1 (рис.5.88) матеріали з підвищеною магнітною проникністю ц (магнітодіелектрики). Зниження товщини ізоляції 2 (рис.5.88) між внутрішнім і зовнішнім провідниками, а також збільшення площі між ними сприяють збільшенню погонної ємності с1.
Ширман Яков Давидовим (н. 1919 р.) - відомий вчений в області радіолокації, доктор технічних наук, професор. Закінчив Військово-повітряну академію ім. Мо-жайського та ад'юнктуру (військову аспірантуру). З 1949 р. працює у Харкові (Артилерійська радіотехнічна академія ім. Говорова, нині - Харківський військовий ун-т). Зробив значний внесок у теорію і практику сучасної радіолокації (складні сигнали та методи їхньої обробки, автокомпенсатори завад тощо). Удостоєний двох Державних премій. Автор кількох підручників і монографій. Засновник наукової школи, яка виховала цілу плеяду вчених.
Збільшення як Ьх, так і С1 призводить до зменшення швидкості поширення коливань і зростання погонної затримки до величин 0,1.. .3 мкс/м. За рахунок переважного збільшення Ь1 порівняно з с1 хвильовий опір зростає до 0,3...3 кОм. Змінюючи «крок» намотування, можна регулювати основні параметри - погонну затримку і хвильовий опір.
Порівняно зі звичайними у кабелів затримки менший робочий діапазон частот (до 10 МГц) і більше ослаблення (1..5 дБ/мкс). Для згаданих вище оптимальних фільтрів розроблено спіральні лінії з більшим частотним діапазоном і меншими втратами. Спіраль у цих ДЛ розташована із зовні, а екран - у середині. Цей прийом дозволяє виконувати довільне за рівнем і затримкою «зняття» сигналу за допомогою ємнісних або індуктивних давачів. У ХНУРЕ такі лінії використовуються у навчальному процесі при проведенні лабораторних робіт з дослідження ДЛ.
Як аналог кабелів затримки використовують змонтовані на елементах із зосередженими параметрами так звані штучні лінії затримки. Спрощена схема такої лінії без елементів, які враховують втрати, зображена на рис.5.89. Час затримки штучної лінії затримки, яка містить п елементів, становить:
Рисунок 5.89 - Схема штучної лінії затримки
До спеціальних ліній затримки належать вельми технологічні розподілені я, С структури, які легко реалізовуються сучасними методами мікроелектроніки. Це ДЛ, у яких Ь1 * 0; g1 * 0, і тому їхні вторинні параметри
становлять:
V 2
* ^яЯТСєі=4®к\с\е
(1 + Т); а*р*
2
V = — *
2ю
ОД
хв
Яі
Я
1 е-]п/4
До відмінних особливостей Я, С ліній належать нелінійне змінювання швидкості поширення коливань від частоти та комплексний характер хвильового опору, який має постійне значення аргументу (-п / 4) і частотно залежний модуль.
Залежність від частоти швидкості поширення сигналу в лінії називають частотною дисперсією. Кола з частотною дисперсією, включаючи R, С лінії, використовують для формування і обробки складних сигналів.
Недоліком R, С структур є відносно велике ослаблення (при довжині лінії l = Х = 2п/в ослаблення становить al « 2п Нп або «55 дБ).
Кола затримки використовують також як фазообертачі. Затримці синусоїдного коливання з частотою со на час t з відповідає його зсув за фазою на cot з. У ліній затримки без дисперсії (t з = const) фазовий зсув лінійно залежить від частоти, а у дисперсійних ліній ^ (со) є нелінійною функцією частоти.
5.14.3 Використання вибірних властивостей відрізків довгих ліній
Розглянуті у п. 5.11.3 - 5.11.5 вибірні властивості ДЛ в режимах короткого замикання, холостого ходу та навантаження на реактивність є теоретичним підгрунтям практичних застосувань ліній як резонансних контурів, смугових і загороджувальних фільтрів, ізоляторів, антенних комутаторів.
Резонансні контури. Головним достоїнством контурів у вигляді відрізків
ДЛ є те, що значення добротності близько 103...104 реалізуються у дециметровому діапазоні довжин хвиль. Щоб забезпечити низький рівень випромінення, використовують лінії коаксіального типу. Підстроювання поблизу резонансної частоти здійснюється пересувним поршнем або конденсатором змінної ємності.
Найбільшу добротність має контур, складений із замкнутого відрізку коаксіального кабеля довжиною l <Х / 4 як індуктивності та підстроювального конденсатора C. На рис.5.90, а зображена схема увімкнення такого контуру до
входу 2 дециметрового приймача; антенний кабель увімкнено до перерізу 1 контурного кабеля на відстані l1 від його замкненого кінця.
Еквівалентна схема розглянутої конструкції (рис.5.90, б) без урахування втрат відповідає складному паралельному контуру з розподіленою індуктивністю. До приймача з великим вхідним опором контур увімкнено повністю, а до антенного кабелю - частково з коефіцієнтом увімкнення
L~ = IK
p
Li + L2 Ч
L
т я^р^ т т т яхі^р/
де Ь1 -^; Ь = Ь1 + Ь2 - - індуктивності, показані на
©0 ©0
рис.5.90, б; Яхв, р - відповідно хвильовий опір і коефіцієнт фази кабелю; ю0 -робоча частота.
Коефіцієнт увімкнення вибирають з умови узгодження антенного кабелю у перерізі 1:
Яхв = Р Ярез'
де Ярез - резонансний опір еквівалентного контуру, який визначають заформулою (5.154).
А*
1
1
/
► 2
а
б
Рисунок 5.90 - Схеми увімкнення коаксіального паралельного контуру:
а - принципова; а - еквівалентна
Використовуючи відрізки ліній як контури, слід запобігати впливу коливань кратних резонансних частот.
Смугові та загороджувальні фільтри. Тут використовують ті ж самі принципи побудови, що й у фільтрів на элементах ь, С [7, підрозд. 6.4].
Як приклад на рис.5.91 зображені принципові схеми Т—подібних смугового (рис.5.91, а) і загороджувального (рис.5.91, в) фільтрів. На рис.5.91, б, г показано також еквівалентні схеми цих фільтрів на елементах Ь, С. Як паралельний і послідовний контури в них вибрано замкнені відрізки ліній відповідно довжиною X / 4 і X / 2.
Фільтри (рис.5.91) реалізують, застосовуючи симетричні лінії у подовжньому плечі (у ПФ - послідовний контур, у ЗФ - паралельний). Для побудови контурів у поперечному плечі можна використовувати симетричний або коаксіальний кабелі.
При реалізації Т—подібних фільтрів на відрізках ліній необхідно, як і у звичайних фільтрів, забезпечити режим узгодження та усунути паразитні взаємні зв'язки між лініями. В інших типах фільтрів, навпаки, елементи взаємного зв'язку (як зосередженого, так і розподіленого) необхідні для здобуття заданих характеристик. Це - фільтри, аналогічні зв'язаним контурам, а також фільтри із зосередженою селекцією.
Ізолятори. Як «металевий» ізолятор використовують замкнений відрізок лінії довжиною X / 4, що має тим більший вхідний опір, чим менші втрати в лінії. Такі ізолятори застосовують для кріплення провідників симетричної лінії (рис.5.92, а) та внутрішнього провідника коаксіального кабелю (рис.5.92, б). Оскільки на кінці замкненої лінії довжиною X / 4 існує вузол напруги, цей кінець має бути заземлений.
«Металеві» ізолятори на резонансній частоті мають кращі характеристики ніж діелектричні, однак є вузькосмуговими. При розстроєнні за частотою на 5 % відбувається різке зменшення вхідного опору X / 4-ізолятора.
^4
а
о^г>г^ |_|_| і^-уу^ч.
б
Рисунок 5.91 - Смугові та загороджувальні фільтри: а - СФ; б - еквівалентна схема СФ; в - ЗФ; г - еквівалентна схема ЗФ
X / 4
і-г
X / 4
і_і
X / 4
і_і
а
б
Рисунок 5.92 - Ізолятори з відрізків ліній: а - симетричної; б - коаксіальної
Антенні комутатори. В радіолокаційних та інших системах для ви-промінення та приймання сигналів використовують одну й ту ж саму антену. Для захисту приймального пристрою від потрапляння на його вхід потужних імпульсних сигналів, що випромінює передавач, використовують антенні комутатори, до складу яких входять комутаційні елементи та відрізки ДЛ (рис.5.93), а іноді спрямовані відгалужувачі (рис.5.94).
и
В
К1 і
2
А
Х/2 Б
1
Рисунок 5.93 - Антенний комутатор: 1 - антена; 2 - приймач; 3 - передавач; К1, К2 - комутатори
Рисунок 5.94 - Спрямований відгалужувач
Як елементи комутації (К1 і К2 на рис.5.93) використовують газорозрядні вакуумні прилади (розрядники) і спеціальні діоди.
Під дією імпульсів, що випромінюються, елементи комутації замикаються. Внаслідок цього в схемі антенного комутатора (рис.5.93) вхід приймача 1 шунтується, а відрізок лінії довжиною X / 4 виконує роль ізолятора.
Після закінчення випромінення комутатори К1 і К2 розмикаються. Лінія довжиною X / 4 розмикається, що призводить до короткого замикання у перерізі АБ на вході передавача 3 і перерізі ВГ, розташованому на відстані Х/2.
Це забезпечує проходження сигналів від антени 1 на вхід приймача 2.
Спрямовані відгалужувачі забезпечують передачу енергії або сигналів з однієї лінії до іншої тільки в одному напрямку. У відгалужувачі, показаному якприклад на рис.5.94, для цього служать дві точки зв'язку між лініями, позначені цифрами 1 і 2. Оскільки відстань між точками 1 і 2 становить X / 4, коливання з нижньої лінії проходять до точки 1 верхньої лінії у фазі, а до точки 2 - у проти-фазі. Отже, у верхній лінії енергія (сигнали) поширюється тільки у напрямку, позначеному стрілкою.
Подібні принципи покладено до основи побудови антенних комутаторів більш високочастотних діапазонів, де замість ДЛ використовують хвилеводи.
5.14.4 Трансформатори та узгоджувальні пристрої
Розглянуті у підрозд. 5.9 способи узгодження лінії з навантаженням і застосування відрізків ДЛ довжиною X / 4 як трансформаторів мають суттєвий недолік - вузькосмуговість. Цього недоліку позбавлені узгоджувальні пристрої і трансформатори, створені на базі неоднорідних ліній експоненційного типу (рис.5.95, а).
Ь Ь
0
Сі*
С10
0
Похожие статьи
Ю О Коваль - Основи теорії кіл
Ю О Коваль - Основи теорії кіл сигналів та процесів в системах технічного захисту інформації