Б С Панов, О О Кущ, Ю Б Панов - Корисні копалини - страница 23
Загальні запаси ртуті складають близько 700тис. т, головні родовища розташовані в Іспанії, КНР, Киргиізї, Алжирі, Україні і Югославії. Річне виробництво ртуті за останнім часом у зв'язку з екологічними вимогами помітно скоротилося з 5тис т у 1987р. до 2тис.т у 2000р. Ціна ртуті на світовому ринку також стійко знижується - від 8,7 у 1988р. до 4,7тис.$ за 1 тонну в 2004р.
Запаси сурми складають більше бмлн.т, найбільше великими з них володіють КНР, Киргиізя, Болівія і ПАР. Ці країни давали наприкінці ХХст. більше 90% світового видобутку сурми. Ціна 1 т металевої сурми на Лондонській біржі в 1998р. коливалася від 1540 до 17б0 $ за 1
тонну, у 2004р. - 2б00$/т.
Ртуть і сурму одержують як з мономе-тальних, так і комплексних сурм'яно-ртутних руд. Масштаби родовищ цих металів порівнянні: унікальні - більше 100 тисяч тонн металу, великі і середні - 10020, дрібні - менше 10-3тис.т.
Кларк ртуті 8,3-10-6, сурми 5-10-5%. Джерела ртуті і сурми - ювенільні, підкорові. Гідротермальними розчинами, а також у газовій фаіз ці метали виносяться далеко за межі їхнього родоначального середовища і відкладаються у виді одних з останніх мінералів серед різних гірських порід.
Багаті руди ртуті містять більше 1% металу, бідні - 0,08-0,12%. Донедавна всі ртутні руди піддавалися прямому металургійному переділу - сублімації в спеці-
Сурьма применяется в сплавах при изготовлении аккумуляторов, оболочках кабелей, типографском деле, при производстве красок, резины, спичек, боеприпасов, пластмасс, керамики и стекла. В настоящее время более половины сурьмы используется для получения огнестойких соединений.
Общие запасы ртути составляют около 700тыс.т, главные месторождения расположены в Испании, КНР, Киргизии, Алжире, Украине и Югославии. Годовое производство ртути за последнее время в связи с экологическими требованиями заметно сократилось с 5тыс т в 1987г до 2тыс.т в 2000г. Цена ртути на мировом рынке также устойчиво снижается - от 8,7 в 1988г до 4,7тыс.$/т в 2004г.
Запасы сурьмы составляют более бмлн.т, наиболее крупными из них обладают КНР, Киргизия, Боливия и ЮАР. Эти страны давали в конце ХХ века более 90% мировой добычи сурьмы. Цена 1 т металлической сурьмы на Лондонской бирже в 1998г колебалась от 1540 до 17б0 $ за 1 тонну, в 2004г
2б00$/т.
Ртуть и сурьму получают как из монометальных, так и комплексных сурьмяно-ртутных руд. Масштабы месторождений этих металлов соизмеримы: уникальные -более 100 тысяч тонн металла, крупные и средние - 100-20, мелкие - менее 10-3тыс.т.
Кларк ртути 8,3-10-6, сурьмы 5-10-5%. Источники ртути и сурьмы - ювенильные, подкоровые. Гидротермальными растворами, а также в газовой фазе эти металлы выносятся далеко за пределы их родоначаль-ной среды и отлагаются в виде одних из последних минералов среди различных горных пород.
Богатые руды ртути содержат более 1% металла, бедные - 0,08-0,12%. До недавнего времени все ртутные руды подвергалисьальних печах. Сурм'яні руди при вмісті в них декількох десятків відсотків також піддаються прямому металургійному переділу, однак більшість сурм'яних руд із вмістом від 1-2% і до 12% сурми збагачуються гравітаційно-флотаційним способом для одержання концентратів з 3055% металу.
Промислові родовища ртуті і сурми, незважаючи на деякі розходження, подібні за своім генезисом. Серед них виділяються гідротермальні і стратиформні родовища з різними за своім мінеральним складом типами. Для ртуті головними є родовища кварц-дикітового (Альмаден в Іспанії, Нікітовка в Україні) і карбонатно-джаспероїдного типів (Идрія в Югославії, Хайдаркан у Киргиізї, Ваньшань у КНР).
Родовище Альмаден має унікальні запаси ртуті, порівняними із запасами всіх ртутних родовищ світу разом узятими. Його розробка продовжується більше 2000 років, за цей період тут було добуто більше 500тис.т ртуті з руд із вмістом 1012% металу. Родовище знаходиться в 150км до південно-заходу від Мадрида і відноситься до синклінальної складки довжиною 25км. Синкліналь складена вулканогенно-осадовими породами ордовика-силура, перекритими теригенними відкладеннями девону. Складка ускладнена поперечними скиданнями і прорвана дайками діабазів і лампрофірів. Загальна потужність рудоносної товщі 4000м. Зру-деніння належить до трьох крутопадаю-чих шарів кварцитоподібних пісковиків, що залягають у крилі синклінальної складки (мал.3.26) Пластові згодні рудні тіла потужністю від 2 до 14м простежені по простяганню на 350-450м, а по падінню на 500м. За прогнозами, вони продовжуються до глибини 800-1000м. Руда складається з кіноварі, невеликої кількопрямому металлургическому переделу - возгонке в специальных печах. Сурьмяные руды при содержании в них нескольких десятков процентов также подвергаются прямому металлургическому переделу, однако большинство сурьмяных руд с содержанием от 12% и до 12% сурьмы обогащались гравитационно-флотационным способом для получения концентратов с 30-55% металла.
Промышленные месторождения ртути и сурьмы, несмотря на некоторые различия, сходны по своему генезису. Среди них выделяются гидротермальные и стратиформ-ные месторождения с различными по своему минеральному составу типами. Для ртути главными являются месторождения кварц-диккитового (Альмаден в Испании, Ники-товка в Украине) и карбонатно-джаспе-роидного типов (Идрия в Югославии, Хай-даркан в Киргизии, Ваньшань в КНР).
Месторождение Альмаден обладает уникальными запасами ртути, соизмеримыми с запасами всех ртутных месторождений мира вместе взятыми. Его разработка продолжается более 2000 лет, за этот период здесь было добыто более 500тыс.т ртути из руд с содержанием 10-12% металла. Месторождение находится в 150км к юго-западу от Мадрида и приурочено к синклинальной складке протяженностью 25км. Синклиналь сложена вулканогенно-осадочными породами ордовика-силура, перекрытыми терригенными отложениями девона. Складка осложнена поперечными сбросами и прорвана дайками диабазов и лампрофиров. Общая мощность рудоносной толщи 4000м. Оруденение приурочено к трем крутопадающим пластам кварцито-видных песчаников, залегающих в крыле синклинальной складки (рис.3.2б) Пластовые согласные рудные тела мощностью от 2 до 14м прослежены по простиранию на 350-450м, а по падению на 500м.сті антимоніту, піриту, кварцу, серициту, карбонатів. У деяких ділянках присутня самородна ртуть (до 20%). Середній вміст ртуті в руді складає близько 1%, колись відпрацьовувалися більше багаті руди із вмістом 8-10%, а в давнину добувалися руди з 20-30% ртуті. На вік і генезис Альмадену є дві точки зору. Одні геологи вважають, що родовище утворилося в альпійську епоху з гідротермальних розчинів. Прихильники іншої гіпотези стверджують, що родовище більше древнє, сформувалося в каледонську епоху осадово-вулканогенними процесами, а потім було частково перетворене.
По прогнозам они продолжаются до глубины 800-1000м. Руда состоит из киновари, небольшого количества антимонита, пирита, кварца, серицита, карбонатов. В некоторых участках присутствует самородная ртуть (до 20%). Среднее содержание ртути в добываемой руде составляет около 1%, прежде отрабатывались более богатые руды с содержанием 8-10%, а в древности добывались руды с 20-30% ртути. На возраст и генезис Альмадена имеется две точки зрения. Одни геологи считают, что месторождение образовалось в альпийскую эпоху из гидротермальных растворов. Сторонники другой гипотезы утверждают, что месторождение более древнее, сформировалось в каледонскую эпоху осадочно-вулкано-генными процессами, а затем было частично преобразовано.
5
Мал. 3.26. Геологічний розріз родовища Альмаден; 1-3 - відкладення нижнього силура: 1-пісковики, 2-глинисті сланці, 3-вуглисті сланці; 4 - піритізовані графітові сланці з проверстками вапняків
верхнього силура; 5 - дайки діабазового порфірита; 6 - рудоносні кварцити. Рис. 3.26. Геологический разрез месторождения Альмаден; 1-3 - отложения нижнего силура: 1-песчаники, 2-глинистые сланцы, 3-углистые сланцы; 4 - пиритизированные графитовые сланцы с прослоями известняков верхнего силура; 5 - дайки диабазового порфирита; 6 - рудоносные кварциты.
Нікітовське рудне поле розташоване в центральному районі Донбасу і належить до осьової частини Головної антикліналі, складеної пісковиками, глинистими сланцями з незначними прошарками вугілля і вапняків середнього карбону. Вісь антикліналі поступово занурюється в північно-західному напрямі, випробуючи місцеві здіймання з утворенням брахіантклі-нальних складок - куполів (мал.3.27). Складки складені поперечними, діагональними і пошаровими розламами нерідко контролюючими зруденіння в потужних шарах пісковиків. Крім тріщинно-жиль-ного зруденіння розвинуті штокверкові, пласто- і трубоподібні тіла, що не завжди мають чіткі геологічні границі і такі, що оконтурюються за результатами випробування. Головні мінерали родовищ Нікі-товського рудного поля представлені кіновар'ю й антимонітом, рідше зустрічається пірит, арсенопірит, марказит й інші сульфіди. З нерудних широко розвинутий кварц, дикіт, карбонати. Рудовміщуючі пісковики інтенсивно окварцьовані і місцями перетворені у кварцити, більше інтенсивно роздроблені і сприятливі для рудовідкладання. Зруденіння рудного поля багатоярусне і містить не менше семи пластів пісковиків, що вміщують ртутну і сурм'яно-ртутну мінералізацію. Руди розкриті гірськими виробками на глибині до 450-490м, при цьому істотно зростає роль антимоніту. За період експлуатації (з 1885р.) на родовищах Нікітовського рудного поля добуто 32,3млн.т руди з яких отримано близько 34тис.т ртуті. На даний час внаслідок економічних причин родовище знаходиться на мокрій консервації, хоча в надрах шістьох рудних об'єктів запаси ртуті оцінюються величиною більше 22тис. т металу. Гідротермальні розчини, що відклали кіновар, антимоніт й
Никитовское рудное поле расположено в центральном районе Донбасса и приурочено к осевой части Главной антиклинали, сложенной песчаниками, глинистыми сланцами с незначительными прослоями углей и известняков среднего карбона. Ось антиклинали постепенно погружается в северозападном направлении, испытывая местные воздымания с образованием брахиантикли-нальных складок, называемых куполами (рис.3.27). Складки сложены поперечными, диагональными и послойными разломами, нередко контролирующими оруденение в мощных пластах песчаников. Помимо тре-щинно-жильного оруденения развиты што-кверковые, пласто- и трубообразные тела не всегда имеющие четкие геологические границы и оконтуриваемые по результатам опробования. Главные минералы месторождений Никитовского рудного поля представлены киноварью и антимонитом, реже встречается пирит, арсенопирит, марказит и другие сульфиды. Из нерудных широко развит кварц, диккит, карбонаты. Рудовме-щающие песчаники интенсивно окварцо-ваны и местами превращены в кварциты, более интенсивно раздробленные и благоприятные для рудоотложения. Оруде-нение рудного поля многоярусное и содержит не менее семи пластов песчаников, которые вмещают ртутную и сурьмяно-ртутную минерализацию. Руды вскрыты горными выработками на глубине до 450-490м, при этом существенно возрастает роль антимонита. За период эксплуатации (с 1885г) на месторождениях Никитовского рудного поля добыто 32,3млн.т руды из которой получено около 34тыс.т ртути. В настоящее время вследствие экономических причин месторождение находится на мокрой консервации, хотя в недрах шести рудных объектов оставшиеся запасы ртути оцениваются величиной более 22тыс.т металла.інші рудні мінерали, за даними термобаричних і ізотопних досліджень, були низькотемпературними (150-1200С) змішаного ювенільно-екзогенного характеру.
Гидротермальные растворы, отложившие киноварь, антимонит и другие рудные минералы, по данным термобарических и изотопных исследований, были низкотемпературными (150-1200С) смешанного юве-нильно-экзогенного характера.
Мал. 3.27. Геологічний розріз родовища Никитовка: 1 - глинисті сланці; 2 - пісковики; 3 - вугілля; 4 - розривні порушення; 5 - рудні тіла; 6 - мінералізовані породи. Рис. 3.27. Геологический разрез месторождения Никитовка: 1 - глинистые сланцы; 2 - песчаники; 3 - угли; 4 - разрывные нарушения; 5 - рудные тела; 6 - минерализованные породы.
Родовище Хайдаркан знаходиться в Середній Аізї. У геологічній будові району беруть участь вапняки і сланці силуру-девону і товща вапняків і сланців середнього-верхнього карбону. Породи силуру-девону насунуті на відкладення карбону по регіональному широтному насуванню. Обидві товщі ізм'яті у складки сундучного типу і розбиті розламами на серію блоків. Майже всі запаси металу зосереджені в окварцьованих брекчийо-ваних тонкошаруватих вапняках карбону (джаспероїдах) й екрануються вищезаля-гаючими сланцями. Істотне значення в рудорозподілі мають складки другого порядку. У цілому ланцюжок багатих ділянок витягнутий вздовж згаданого насування. Руди Хайдарканського родовища комплексні - ртутні і сурм'яно-ртутні, утримуючі крім кіноварі й антимоніту метацинабарит, реальгар, аурипігмент, пірит, флюорит, кварц, кальцит й інші мінерали.
Месторождение Хайдаркан находится в Средней Азии. В геологическом строении района принимают участие известняки и сланцы силура-девона и толщина известняков и сланцев среднего-верхнего карбона. Породы силура-девона надвинуты на отложения карбона по региональному широтному надвигу. Обе толщи смяты в складки сундучного типа и разбиты разломами на серию блоков. Почти все запасы металла сосредоточены в окварцованных брекчиро-ванных тонкослоистых известняках карбона (джаспероидах) и экранируются вышележащими сланцами. Существенное значение в рудораспределении имеют складки второго порядка. В целом цепочка богатых участков вытянута вдоль упомянутого надвига. Руды Хайдарканского месторождения комплексные - ртутные и сурьмяно-ртутные, содержащие кроме киновари и антимонита, ме-тациннабарит, реальгар, аурипигмент, пирит, флюорит, кварц, кальцит и другие минералы.
Прикладами родовищ сурми, що мають найбільше велике промислове значення, є стратиформні родовища Сигуа-ньшанського рудного поля в КНР і Када-мджай у Киргиізї.
Рудне поле Сигуаньшань виділяється своїми унікальними запасами, що складають з урахуванням еродованої частини основного рудного покладу більше 3млн.т або біля половини всіх запасів світу. Родовище було відкрито в 1540р., промислова розробка почалася в 1905р. Район родовища знаходиться в центральній частині провінції Хунань і належить до зони тектоно-магматичної активізації Південно-Китайської платформи. В основі Цзяньнаньського серединного масиву цієї платформи залягають гнейси, перекриті осадовими породами силуру, палеозою і мезокайнозою. Зруденіння належить до окварцьованих вапняків (джа-спероїдів) девону, що розміщуються в центральній частині положистої брахіан-тиклінальної складки, простеженої по простяганню на 15км при ширині 3км. На західному крилі брахіантикліналі встановлений рудопровідний розлом типу скидання з амплітудою зсуву порід до 700-950м. Сигуаньшанське рудне поле складається з п'яти родовищ, на кожному з них виділяється до трьох рудоносних пластоподібних покладів, що відноситься до джаспероїдів, які інтенсивно брекчи-йовані вздовж рудопідвідного розлому. Рудні тіла, що містять до 20% сурми, мають пластово-лінзоподібний характер і просліджується до 1000-1500м, розташовуючись у сводовій частини брахіантикліналей. На крилах складки зустрічаються гніздові і штокверкові рудні поклади, складені багатими (10% і більше сурми) рудами. Головним рудним мінералом є антимоніт, що утворює місцями
Примерами месторождений сурьмы, имеющих наиболее крупное промышленное значение, являются стратиформные месторождения Сигуаньшаньского рудного поля в КНР и Кадамджай в Киргизии.
Рудное поле Сигуаньшань выделяется своими уникальными запасами, которые составляют с учетом эродированной части основной рудной залежи более 3млн.т или около половины всех запасов мира. Месторождение было открыто в 1540г, промышленная разработка началась в 1905г. Район месторождения находится в центральной части провинции Хунань и приурочен к зоне тектоно-магматической активизации Южно-Китайской платформы. В основании Цзяньнаньского срединного массива этой платформы залегают гнейсы, перекрытые осадочными породами синия, палеозоя и мезокайнозоя. Оруденение приурочено к окварцованным известнякам (джасперои-дам) девона, которые размещаются в центральной части пологой брахиантик-линальной складки, прослеженной по простиранию на 15км при ширине 3км. На западном крыле брахиантиклинали установлен рудопроводящий разлом типа сброса с амплитудой смещения пород до 700-950м. Сигуаньшаньское рудное поле состоит из пяти месторождений, на каждом из них выделяется до трех рудоносных пластообраз-ных залежей, приуроченных к джасперои-дам, которые интенсивно брекчированы вдоль рудоподводящего разлома. Рудные тела, содержащие до 20% сурьмы, имеют пластово-линзовидный характер и прослеживается до 1000-1500м, рас полагаясь в сводовой части брахиантиклиналей. На крыльях складки встречаются гнездовые и штокверковые рудные залежи, сложенные богатыми (10% и более сурьмы) рудами. Главным рудным минералом является антимонит, образующий местами уникальныеунікальні за своїми розмірами (до 50см і більше) подовжені, добре ограновані кристали і їхні зростки. Зрідка зустрічаються кіновар, кварц, кальцит, сидерит й інші мінерали. Сурм'яні родовища Сигу-аньшанського рудного поля є гідротермальними низько-, середньотемператур-ними джаспероїдного типу подібними з родовищем Кадамджай (мал. 3.28).
по своим размерам (до 50см и более) удлиненные, хорошо ограненные кристаллы и их сростки. Изредка встречаются киноварь, кварц, кальцит, сидерит и другие минералы. Сурьмяные месторождения Сигуаньшань-ского рудного поля являются гидротермальными низко-, среднетемпературными джаспероидного типа сходными с месторождением Кадамджай (рис.3.28).
Мал. 3.28. Геологічний розріз родовища Сигуаншань: 1 - зони розломів; 2 - рудні тіла; 3 - сланці; 4 - вапняки; 5 - сланці з проверстками карбонатних порід. Рис. 3.28. Геологический разрез месторождения Сигуаньшань: 1 - зоны разломов; 2 - рудные тела; 3 - сланцы; 4 - известняки; 5 - сланцы с прослоями карбонатных пород.
Родовище Кадамджай у Киргиізї належить до регіонального розлому, що перетинає західне замикання Акташскої субширотної антикліналі. Антикліналь складена вапняками, глинистими сланцями карбону, на які насунуті теригені відкладення девону і силуру. Внаслідок утворилися межформаційні пластоподібні брекчиї потужністю до 25-30м, що перетворені гідротермальними розчинами в зруденілі джаспероїди і роговики. Розподіл зруденіння в брекчиях нерівно-
Месторождение Кадамджай в Киргизии приурочено к региональному разлому, пересекающему западное замыкание Акташской субширотной антиклинали. Антиклиналь сложена известняками, глинистыми сланцами карбона, на которые надвинуты терригенные отложения девона и силура. В результате образовались меж-формационные пластообразные брекчии мощностью до 25-30м, которые превращены гидротермальными растворами в оруде-нелые джаспероиды и роговики. Распредемірний, більш багаті пластоподібні поклади антимоніту локалізовані під екраном глинистих сланців і відносяться до положистих антикліналей, що ускладнені розривами. На перетинанні тріщин зустрічаються жилоподібні і лінзоподібні рудні тіла. Головними мінералами руд є антимоніт і кварц, другорядними - пірит, марказит, реальгар, аурипігмент, халькопірит, сфалерит, галеніт, флюорит та ін. Руда містить близько 5% сурми, у ній присутні в невеликих кількостях золото і срібло. Родовище сформувалося на малих і помірних глибинах, про що свідчать брекчийові текстури і метаколоїдні структури.
3.4 Благородні метали
До групи благородних металів відносяться золото, срібло, платина і платино-їди - паладій, іридій, родій, рутеній і осмій. Вони мають хімічну стійкість і красивий зовнішній вигляд у виробах, що обумовило назву цієї групи металів і області їхнього застосування.
ление оруденения в брекчиях неравномерное, более богатые пластообразные залежи антимонита локализованы под экраном глинистых сланцев и приурочены к пологим антиклиналям, осложненными разрывами. На пересечении трещин встречаются жилообразные и линзовидные рудные тела. Главными минералами руд являются антимонит и кварц, второстепенными - пирит, марказит, реальгар, аурипигмент, халькопирит, сфалерит, галенит, флюорит и др. Руда содержит около 5% сурьмы, в ней присутствуют в небольших количествах золото и серебро. Месторождение сформировалось на малых и умеренных глубинах, о чем свидетельствуют брекчиевые текстуры и мета-коллоидные структуры.
3.4 Благородные металлы
К группе благородных металлов относятся золото, серебро, платина и платиноиды - палладий, иридий, родий, рутений и осмий. Они обладают химической стойкостью и красивым внешним видом в изделиях, что обусловило название этой группы металлов и области их применения.
3.4.1 Золото
Золото почало застосовуватися людиною за 6тис. років до н.е. у неоліті як прикраси (сережки, намисто та ін.). На території України, за археологічними даними золото добували скіфи та інші племена в районі теперішнього Нагольного рудного району в Донбасі. Застосування золота різноманітне. Більше 75% золота, що добувається, надходить у вигляді злитків у національні банки держав і служить валютним забезпеченням при міжнародних платежах і розрахунках. Інша частина золота застосовується для виготовлення ювелірних виробів і карбування
3.4.1 Золото
Золото начало применяться человеком за 6тыс. лет до н.э. в неолите в качестве украшений (сережки, ожерелье и др.). На территории Украины по археологическим данным золото добывали скифы и другие племена в районе теперешнего Нагольного рудного района в Донбассе. Применение золота разнообразно. Более 75% добываемого золота поступает в виде слитков в национальные банки государств и служит валютным обеспечением при международных платежах и расчетах. Остальная часть золота применяется для изготовления ювелирных изделий и чеканки монет, а также длямонет, а також для золочення металів, в електроніці, у хімії і стоматології.
Світові запаси золота на кінець ХХст. склали 98245т, перше місце за розвіданими запасами посідає ПАР (39тис.т), потім - США (8тис.900т) і Росія (8тис.т). Далі йдуть Канада, Австралія, Бразилія (по 4-3тис.т) та інші країни. Видобуток золота в усьому світі за 20 століть склав близько 140тис.т, з яких тільки в ХХст. отримано 100тис.т. Головними золотодобувними країнами є ПАР (428т у 2000г), США (286) і Австралія (296). Далі - КНР (189т), Канада, Індонезія (139-162т кожна) і Росія (170т). У ПАР видобуток золота ведеться в найглибших (до 4000м) у світі підземних виробках. Загальносвітовий щорічний видобуток золота склав наприкінці ХХст. 2480-2550т щорічно. Найбільше великими споживачами золота є країни Аізї, особливо Тайвань (10 г золота щорічно на один жителя країни). Якість золота визначається його пробні-стю, тобто вміст золота в грамах у кілограмі природного самородка чи виробу. Золото може визначатися в каратах, причому один карат дорівнює 1/24 масової частини. Наприклад, 18-каратне золото містить 18 частин чистого золота і 6 частин різних металевих добавок.
Вимоги промисловості до родовищ золота визначаються насамперед вмістом металу в рудах чи розсипах, запасами руд і їхньою якістю. Промисловими вважаються корінні родовища при 1-5г/т і більше золота в рудах, а розсипів з мінімальним вмістом 0,1 г/м3. Усі корінні родовища золота поділяються на унікальні (більше 1000т), дуже великі (100т і більше), великі (100-50т), середні (50-10т) і дрібні (менше 10т). Запаси дуже великих розсипових родовищ складають більше 50т, великих - 50-25т, середніх 25-1 т і золочения металлов, в электронике, в химии и стоматологии.
Мировые запасы золота на конец ХХв составили 98245т, первое место по разведанным запасам занимает ЮАР (39тыс.т), затем США (8тыс.900т) и Россия (8тыс.т). Далее следуют Канада, Австралия, Бразилия (по 4-3тыс.т) и другие страны. Добыча золота во всем мире за 20 веков составила около 140тыс. т, из которых только в ХХв получено 100тыс.т. Главными золотодобывающими странами являются ЮАР (428т в 2000г), США (286) и Австралия (296). Далее КНР (189т), Канада, Индонезия (139-162т каждая) и Россия (170т). В ЮАР добыча золота ведется в самых глубоких (до 4000м) в мире подземных выработках. Общемировая ежегодная добыча золота составила в конце ХХв 2480-2550т ежегодно. Наиболее крупными потребителями золота являются страны Азии, особенно Тайвань (10г золота ежегодно на одного жителя страны). Качество золота определяется его пробностью, т. е. содержание золота в граммах в килограмме природного самородка или изделия. Золото может определяться в каратах, причем один карат равен 1/24 массовой части. Например, 18-каратное золото содержит 18 частей чистого золота и 6 частей различных металлических добавок.
Требования промышленности к месторождениям золота определяются, прежде всего, содержанием металла в рудах или россыпях, запасами руд и их качеством. Промышленными считаются коренные месторождения при 1-5г/т и более золота в рудах, а россыпей с минимальным содержанием 0,1 г/м3. Все коренные месторождения золота делятся на уникальные (более 1000т), весьма крупные (100т и более), крупные (100-50т), средние (50-10т) и мелкие (менее 10т). Запасы весьма крупных россыпных месторождений составляют бодрібних менше 1 т золота.
Ціни золота на світовому ринку коливаються в останні роки від 12 до 10$ за грам. У 2000р. вони знизилися до 9$ за грам, а у 2004р. знов зросли до 14,5$ за грам. Кларк золота 4,5-10- % (4,5мг/т), тобто це один із найбільш рідких елементів земної кори, що знаходиться переважно в стані розсіювання. Відзначається підвищений його вміст в областях розвитку кислого магматизму й у найбільш кислих магматичних породах порівняно з основними. В основних породах відомі значні концентрації золота в парагенезисі з мінералами сульфідних мідно-нікелевих родовищ (Норильськ, Садбері), в інших формаціях магматичних порід золото не концентрується. В осадових породах вміст золота в середньому менший. У ґрунтах, особливо гумусових, вміст металу досягає іноді 0,5г/т: води рік зносять у моря й океани десятки тонн золота щорічно, завдяки чому у Світовому океані утворюється грандіозний запас його, однак технологічний процес раціонального витягу металу ще не розроблений.
Похожие статьи
Б С Панов, О О Кущ, Ю Б Панов - Корисні копалини