Б С Панов, О О Кущ, Ю Б Панов - Корисні копалини - страница 33
4.3 Технологічна сировина і будівельні матеріали
4.3.1 Карбонатні породи (вапняки і доломіти)
Вапняком називається осадова гірська порода, що складається головним чином з мінералу кальциту (СаС03). Доломіти складаються в основному з мінералу доломіту (Са М§[С03]2). Існують проміжні різновиди - доломитизовані вапняки, що складаються з 50-75% кальциту і 25-50% доломіту. Карбонатні породи із вмістом 25-50% глини і 50-75% кальциту називаються мергелями. Залежно від інших домішок розрізняють кременисті, залізисті, бітумінозні, вуглисті та інші вапняки. Карбонатні породи, особливо вапняки, широко застосовуються в різних галузях народного господарства. Головними їхніми споживачами є металургійна промисловість, де вони використовуються як флюси при виплавці чавуну і хімічна (виробництво соди, карбіду кальцію, вуглекислого газу та інших продуктів). Дуже широко застосовуються карбонатні породи в будівельній промисловості. Тут вони є основною сировиною для виробництва таких в'язких речовин як цемент і вапно; крім цього вони застосовуються як будівельні каміння і баластовий матеріал. У менших кількостях вапняки і доломіти використовуються в скляній, харчовій, паперовій, гумовій, поліграфічній та інших галузях промисловості, а також у сільському господарстві для вапнування кислих ґрунтів.
Основними показниками при визначенні придатності застосування карбонатних порід у тій чи іншій галузі промисловості є їхній склад, а також механічна міцність. Так для виробництва соди на 4.3 Технологическое сырье и строительные материалы
4.3.1 Карбонатные породы (известняки и доломиты)
Известняком называется осадочная горная порода, состоящая главным образом из минерала кальцита (СаС03). Доломит состоит в основном из минерала доломита (Са М§[С03]2). Существуют промежуточные разновидности, называемые доломитизиро-ванными известняками, состоящими из 5075% кальцита и 25-50% доломита. Карбонатные породы с содержанием 25-50% глины и 50-75% кальцита называются мергелями. В зависимости от других примесей различают кремнистые, железистые, битуминозные, углистые и другие известняки. Карбонатные породы, особенно известняки, широко применяются в различных отраслях народного хозяйства. Главными их потребителями являются металлургическая промышленность, где они используются в качестве флюсов при выплавке чугуна и химическая (производство соды, карбида кальция, углекислого газа и других продуктов). Очень широко применяются карбонатные породы в строительной промышленности. Здесь они являются основным сырьем для производства таких вяжущих веществ как цемент и известь; кроме этого они применяются как строительные камни и балластный материал. В меньших количествах известняки и доломиты используются в стекольной, пищевой, бумажной, резиновой, полиграфической и других отраслях промышленности, а также в сельском хозяйстве для известкования кислых почв.
Основными показателями при определении пригодности применения карбонатных пород в той или иной отрасли промышленности является их состав, а также механическаязаводі «Донсода» у Донецькому басейні застосовуються вапняки із вмістом СаС03 95-97% і міцністю, що забезпечує можливість випалу їх у шахтних печах висотою до 25м. До вапняків, що застосовуються для виробництва цементу існують інші вимоги. Тут вміст СаО повинний бути не менше 43,5%. Якщо вапняк використовується як флюс у металургійній промисловості, то в ньому повинно бути не менше 50% СаО і не більше 4% БіО2. Придатність карбонатних порід для інших цілей визначається відповідними держстандартами. Балансові запаси вапняків підраховуються в тому випадку, якщо потужність продуктивної товщі не менше 10м, а максимальна потужність порід розкриву 15м. Мінімальна корисна потужність шарів доломітів повинна бути не менше 1-2м при співвідношенні потужностей порід розкриву і корисної товщі як 1:1 чи 2:1.
Карбонатні породи використовуються у величезних кількостях. Світовий видобуток їх складає близько 2млр.т щорічно. В Україні в 1999р. було добуто 31 млн.т карбонатних порід, у тому числі 20,8млн.т як флюси для металургійної промисловості і 7,3млн.т для виробництва цементу.
За своїм походженням переважна більшість родовищ карбонатних порід є осадовими утвореннями. Серед них виділяють три генетичні групи залежно від характеру нагромадження карбонатної речовини: хімічні, біохімічні і механічні опади. Основним промисловим типом родовищ для вапняків є біохімічні, а для доломітів - хімічні нагромадження. На території України карбонатні породи зустрічаються серед відкладень усіх геологічних епох - від докембрія до кайнозою. Морфологія і розміри покладів карпрочность. Так для производства соды на заводе «Донсода» в Донецком бассейне применяются известняки с содержанием СаС03 9597% и прочностью, обеспечивающей возможность обжига их в шахтных печах высотою до 25м. К известнякам, применяемым для производства цемента иные требования. Здесь содержание СаО должно быть не менее 43,5%. Если известняк используется в качестве флюса в металлургической промышленности, то в нем должно быть не менее 50% СаО и не более 4% БЮ2. Пригодность карбонатных пород для других целей определяется соответствующими ГОСТами. Балансовые запасы известняков подсчитываются в том случае, если мощность продуктивной толщи не менее 10м, а максимальная мощность пород вскрыши 15м. Минимальная полезная мощность пластов доломитов должна быть не менее 1-2м при соотношении мощностей пород вскрыши и полезной толщи как 1:1 или 2:1.
Карбонатные породы используются в громадных количествах. Мировая добыча их составляет около 2млр.т ежегодно. В Украине в 1999г было добыто 31 млн.т карбонатных пород, в том числе 20,8млн.т в качестве флюсов для металлургической промышленности и 7,3млн.т для производства цемента.
По своему происхождению подавляющее большинство месторождений карбонатных пород являются осадочными образованиями. Среди них выделяют три генетические группы в зависимости от характера накопления карбонатного вещества: химические, биохимические и механические осадки. Основным промышленным типом месторождений для известняков являются биохимические, а для доломитов -химические накопления. На территории Украины карбонатные породы встречаются среди отложений всех геологических эпох -от докембрия до кайнозоя. Морфология ибонатних порід бувають різними, найбільше часто зустрічаються пластові родовища. У цілому ряді випадків їхня потужність досягає декількох сотень метрів і просліджуються вони на десятки кілометрів. Найбільш великі і цінні родовища карбонатної сировини в Україні розробляються в Донецькому басейні (Єленов-ське, Стильське, Ново-Троїцьке, Кара-кубське, Амвросивське родовища) і в Криму, також карбонатні породи відомі на Уралі, у Казахстані, Середній Азії, Сибіру, Далекому Сході, Кавказі та ін.
4.3.2 Плавиковий шпат
Плавиковий шпат чи флюорит являє собою фтористий кальцій СаБ2, що складається з 51,2% Са і 48,8% Б. Характерною його особливістю є різне забарвлення, як правило переважає фіолетовий, блакитний, зелений колір. Плавиковий шпат відносно легко плавиться і знижує температуру плавлення інших мінеральних речовин, тому він знаходить широке застосування в металургійній промисловості при виплавці спеціальних сталей і феросплавів, для одержання глинозему і металевого алюмінію. Усе більшу кількість флюориту споживає хімічна промисловість для виробництва плавикової кислоти, фтору і його сполук, що застосовуються в ядерній техніці і як високоок-танове паливо. Фтористі сполуки застосовуються також в електротехніці, для виробництва фарб, у холодильній справі, кольоровій фотографії, як антисептик для обробки дерева та інш. Прозорі великі кристали флюориту служать для виготовлення лінз оптичних приладів. Споживання плавикового шпату росте у всіх промислово розвинутих країнах. У 1989 році світовий його видобуток досяг рекоразмеры залежей карбонатных пород бывают различными, наиболее часто встречаются пластовые месторождения. В целом ряде случаев их мощность достигает нескольких сотен метров и прослеживаются они на десятки километров. Наиболее крупные и ценные месторождения карбонатного сырья в Украине разрабатываются в Донецком бассейне (Еленовское, Стыльское, Ново-Троицкое, Каракубское, Амвросиевское месторождения) и в Крыму, также карбонатные породы известны на Урале, в Казахстане, Средней Азии, Сибири, Дальнем Востоке, Кавказе и других местах.
4.3.2 Плавиковый шпат
Плавиковый шпат или флюорит представляет собой фтористый кальций СаБ2, состоящий из 51,2%, Са и 48,8% Б. Характерной его особенностью является различная окраска, обычно преобладает фиолетовый, голубой, зеленый цвет. Плавиковый шпат относительно легко плавится и понижает температуру плавления других минеральных веществ, поэтому он находит себе широкое применение в металлургической промышленности при выплавке специальных сталей и ферросплавов, для получения глинозема и металлического алюминия. Все большое количество флюорита потребляет химическая промышленность для производства плавиковой кислоты, фтора и его соединений, применяющихся в ядерной технике и в качестве высокооктанового топлива. Фтористые соединения применяются также в электротехнике, для производства красок, в холодильном деле, цветной фотографии, в качестве антисептика для пропитки дерева и т. д. Прозрачные крупные кристаллы флюорита служат для изготовления линз оптических приборов. Потребление плавикового шпата растет во всех промыш-ленно развитых странах. В 1989 году мирордної величини - 5,48млн.т, знизившись наприкінці ХХст. до 4,3млн.т. Головними постачальниками флюориту є країни Середнього і Далекого Сходу (2,35млн.т), Європи (0,79), Мексики (0,6млн.т), Африки (0,44), а споживачем - США. Світові запаси флюоритових руд із вмістом більше 35% СаБ2 до кінця ХХст. склали близько 300млн.т. Ціна 1т флюоритового концентрату (97% флюориту) дорівнювала 135 доларам за 1т в 2004р.
Великі запаси плавикового шпату зосереджені в країнах СНД: Росії, Україні, Середній Азії і Казахстані.
Залежно від масштабів усі родовища флюориту поділяють на дуже великі (розвідані запаси більше 2млн. т), великі (0,5-2млн.т), середні (0,1-0,5млн.т) і дрібні - із запасами менше 100тис.тонн. Найбільше високі вимоги до руд висувають хімічна і металургійна промисловість. Для виробництва плавикової кислоти і фтористих солей застосовуються збагачені руди чи концентрати із вмістом СаБ2 92-95%. У чорній металургії використовуються руди із вмістом 75-92% СаБ2. Руди із вмістом 30-35% СаБ2 без збагачення вживаються тільки у виробництві цементу.
Промислові родовища флюориту утворюються як правило внаслідок гідротермальних процесів - середньо- і низькотемпературних. Форма рудних тіл залежить від характеру порід і їхньої тріщинуватості, тому вона може бути найрізноманітнішою. Іноді підвищені концентрації флюориту зустрічаються в грейзенах і в гранітних пегматитах (оптичний флюорит), а також в осадових породах (пісковиках, вапняках), де флюорит представлений землистим його різновидом -ратовкітом, генезис якого не зовсім ясний.
вая его добыча достигла рекордной величины - 5,48млн.т, снизившись в конце ХХв до 4,3млн.т. Главными поставщиками флюорита являются страны Среднего и Дальнего Востока (2,35млн.т), Европы (0,79), Мексики (0,6млн.т), Африки (0,44), а потребителем США. Мировые запасы флюоритовых руд с содержанием более 35% СаБ2 к концу ХХв составили около 300млн.т. Цена 1т флюоритового концентрата (97% флюорита) равнялась 135 долларов за 1 т в 2004г.
Большие запасы плавикового шпата сосредоточены в странах СНГ: России, Украине, Средней Азии и Казахстане.
В зависимости от масштабов все месторождения флюорита делят на весьма крупные (разведанные запасы более 2млн.т), крупные (0,5-2млн.т), средние (0,1-0,5млн.т) и мелкие - с запасами менее 100тыс.тонн. Наиболее высокие требования к рудам предъявляют химическая и металлургическая промышленности. Для производства плавиковой кислоты и фтористых солей применяются обогащенные руды или концентраты с содержанием СаБ2 92-95%. В черной металлургии используются руды с содержанием 75-92% СаБ2. Руды с содержанием 30-35% СаБ2 без обогащения употребляются только в производстве цемента.
Промышленные месторождения флюорита образуются обычно в результате гидротермальных процессов - средне- и низкотемпературных. Форма рудных тел зависит от характера вмещающих пород и их тре-щиноватости, поэтому она может быть самой разнообразной. Иногда повышенные концентрации флюорита встречаются в грейзенах и в гранитных пегматитах (оптический флюорит), а также в осадочных породах (песчаниках, известняках), где флюорит представлен землистой его разновидностью - ратовкитом, генезис которого не совсем ясен.
Покрово-Киреєвське родовище флюориту на півдні Донецької області є єдиним найбільше вивченим промисловим родовищем Європейської частини СНД. Родовище розташоване в зоні зчленування Приазовського кристалічного масиву із складчастими структурами Донецького басейну. Район родовища інтенсивно дислокований і має складну горс-тограбенову будову з незначними проявами плікативних структур. У геологічній будові родовища беруть участь породи трьох геолого-структурних ярусів. Нижній з них складений докембрійськими кристалічними утвореннями, середній - осадочно-вулканогенними девонськими і нижньокам'яновугільними породами і верхній - мезо-кайнозойськими осадками. Поклади флюориту відносяться до середнього ярусу. Палеозойські породи збереглися лише в опущених блоках, а на піднятих ділянках під мезо-кай-нозойськими осадками залягають докембрійські утворення. На родовищі є три основних рудних тіла: Головне, у якому зосереджене близько 95% усіх запасів, північне і південне. Залягає Головне рудне тіло на глибині 80-120м і являє собою складний лінзоподібний поклад із середніми розмірами 250м х 120м і середньою потужністю близько 40м, що падає під кутом 25-30о (мал.4.6). Рудні тіла відносяться до вапняків нижнього карбону (турнейський ярус) і дайковим породам середнього складу (кератофірам), що залягають серед вапняків. Відповідно до цього виділяється два типи руд: карбонатно-флюоритовий, що виник внаслідок заміщення (нерідко майже повного) вапняків флюоритом і карбонатно-польово-шпатово-флюоритовий, що утворився внаслідок інтенсивної флюоритизації ке-ратофірів і цементації їхніх уламків флю-
Покрово-Киреевское месторождение флюорита на юге Донецкой области, является единственным наиболее изученным промышленным месторождением Европейской части СНГ. Месторождение расположено в зоне сочленения Приазовского кристаллического массива со складчатыми структурами Донецкого бассейна. Район месторождения интенсивно дислоцирован и имеет сложное горстограбеновое строение с незначительными проявлениями пликатив-ных структур. В геологическом строении месторождения принимают участие породы трех геолого-структурных ярусов. Нижний из них сложен докембрийскими кристаллическими образованиями, средний -осадочно-вулканогенными девонскими и нижнекаменноугольными породами и верхний - мезо-кайнозойскими осадками. Залежи флюорита приурочены к среднему ярусу. Палеозойские породы сохранились лишь в опущенных блоках, а на приподнятых участках под мезокайнозойскими осадками залегают докембрийские образования. На месторождении имеется три основных рудных тела: Главное, в котором сосредоточено около 95% всех запасов, северное и южное. Залегает Главное рудное тело на глубине 80-120м. оно представляет собой сложную линзообразную залежь со средними размерами 250м х 120м и средней мощностью около 40м, падающую под углом 25-30о (рис.4.6). Рудные тела приурочены к известнякам нижнего карбона (турнейский ярус) и дайковым породам среднего состава (кератофирам), залегающим среди известняков. В соответствии с этим выделяется два типа руд: карбонатно-флюоритовый, возникший в результате замещения (нередко почти полного) известняков флюоритом и карбонатно-полевошпатово-флюорито-вый, образовавшийся в результате интенсивной флюоритизации кератофиров и цеоритом. У місцях виходу на домезозойсь-ку поверхню рудний поклад піддавався інтенсивному древньому вивітрюванню. Мінералогічний склад родовища досить простий. Головними мінералами є флюорит, кварц, пірит. Зрідка зустрічаються галеніт, сфалерит, халькопірит, барит, нефелін, а також кіновар. Флюорит як правило дрібнокристалічний, він як би «просочує» породу, утворюючи іноді в прожилках більше грубозернисті каль-цит-флюоритові агрегати. Руди родовища відрізняються високою якістю. Вміст СаБ2 у карбонатно-флюоритових рудах доходить до 90-95%. Менш багаті карбо-натно-польовошпатово-флюоритові руди містять у середньому 45-50% СаБ2. Особливо високою якістю відрізняються дези-нтегровані карбонатно-флюоритові руди, природно збагачені внаслідок древнього вивітрювання головного рудного тіла. За своїми масштабами родовище відноситься до розряду дуже великих, маючи запаси руди 2,2млн.т (1,4млн.т СаБ2) і завдяки вигідному географічному положенню може мати важливе економічне значення.
В Україні є можливість приросту запасів за рахунок розвіданого Бахтинського родовища у Вінницькій області. Сумарні запаси руди складають 9,8млн.т по категорії С2, а прогнозовані ресурси (Р3) -31млн.т при вмісті СаБ2 21%. Після збагачення виходить флюоритовий концентрат високої якості. Річна потреба України у флюоритовому концентраті складає близько 150тис.т, у тому числі для металургії близько 110-120тис.т. Цей концентрат на 20% завозиться з Росії, інше - із КНР й інших країн Південно-Східної Азії.
ментации их обломков флюоритом. В местах выхода на домезозойскую поверхность рудная залежь подвергалась интенсивному древнему выветриванию. Минералогический состав месторождения довольно простой. Главными минералами являются флюорит, кварц, пирит. Изредка встречаются галенит, сфалерит, халькопирит, барит, нефелин, а также киноварь. Флюорит обычно мелкокристаллический, он как бы «пропитывает» породу, образуя иногда в прожилках более крупнозернистые кальцит-флюоритовые агрегаты. Руды месторождения отличаются высоким качеством. Содержание СаБ2 в карбонатно-флюоритовых рудах доходит до 90-95%. Менее богатые карбонатно-полевошпато-флюоритовые руды содержат в среднем 4550% СаБ2. Особенно высоким качеством отличаются дезинтегрированные карбонат-но-флюоритовые руды, естественно обогащенные в результате древнего выветривания главного рудного тела. По своим масштабам месторождение относится к разряду весьма крупных, имея запасы руды 2,2млн.т (1,4млн.т СаБ2) и благодаря выгодному географическому положению может иметь важное экономическое значение.
В Украине имеется возможность прироста запасов за счет разведанного Бах-тынского месторождения в Винницкой области. Суммарные запасы руды составляют 9,8млн.т по категории С2, а прогнозные ресурсы (Р3) - 31 млн.т при содержании СаБ2 21%. После обогащения получается флюо-ритовый концентрат высокого качества. Годовая потребность Украины в флюорито-вом концентрате составляет около 150тыс.т, в том числе для металлургии около 110-120тыс.т. Этот концентрат на 20% завозится из России, остальное - из КНР и других стран Юго-Восточной Азии.
ШЛИ' Шг Шз Е3< ЁЭ* ЕЩ*&07
Мал. 4.6. Геологічний розріз Покрово-Киреєвского родовища (по А.І. Зарицькому): 1 - четвертинні суглинки і глини; 2 - неогенові піски; 3 - верхньокрейдяні мергелисті пісковики; 4 - нижньокрейдяні глини; 5 - нижньокамяновугільні вапняки; 6 - кварцитовидні пісковики; 7 - флюорит-карбонатна руда; 8 - флюорит-карбонатно-польовошпатова руда; 9 - зона древнього вивітрювання флюоритових руд; 10 - андезити; 11 - кератофіри; 12 - надвиги; 13 - скиди; 14 - зони прожилкової мінералізації. Рис. 4.6. Геологический разрез Покрово-Киреевского месторождения (по А.И.Зарицкому): 1 - четвертичные суглинки и глины; 2 - неогеновые пески; 3 - верхнемеловые мергелистые песчаники; 4 - нижнемеловые глины; 5 - нижнекаменноугольные известняки; 6 - кварцито-видные песчаники; 7 - флюорит-карбонатная руда; 8 - флюорит-карбонатно-полевошпатовая руда; 9 - зона древнего выветривания флюоритовых руд; 10 - андезиты; 11 - кератофиры; 12 - надвиги; 13 - сбросы; 14 - зоны прожилковой минерализации.
4.3.3 Будівельні матеріали
Будівельні матеріали бувають природні, що застосовуються в природному вигляді або походять з різних гірських порід внаслідок їхньої механічної обробки, і штучні, одержувані з гірських порід шляхом термічної обробки. Як природні будівельні матеріали широко використовуються різні вивержені, метаморфічні й 4.3.3 Строительные материалы Строительные материалы бывают естественные, которые применяются в естественном виде или получаются из различных горных пород в результате их механической обработки, и искусственные, получаемые из горных пород путем термической обработки. В качестве естественных строительных материалов широко используютсяосадові породи. Головними фізико-меха-нічними показниками, що визначають практичну цінність цих порід, є механічна міцність, щільність, об'ємна маса, в'язкість, морозостійкість, водопоглинення, розм' якшуваність, твердість, колір, здатність поліруватися та ін. Найбільш часто використовуються в будівництві різні магматичні породи: граніти, базальти, га-бро, андезити і т.д. З них одержують лицювальні, штучні і бутові камені, щебінь, брущатку.
Лицювальні і штучні каміння мають визначену форму і розміри. Їх використовують для облицювання будинків, набережних, у вигляді плит різного призначення і т. д. Слід зазначити високу цінність такого декоративного лицювального матеріалу як лабрадорит, що володіє красивою іризацією. Бутові камені використовуються при кладці фундаменту, стін нежилих приміщень, підвалин мостів та інших споруджень. Вони мають вигляд кутастих шматків із середнім розміром 20-30см у поперечнику. Брущатка, що застосовується при вимощені доріг, має визначену форму і розміри і грубо оброблена з одного боку.
Щебінь - кутасті невеликі шматки породи, одержувані при її дробленні, також широко використовується в будівництві (наповнювач для бетону, баластовий матеріал і т.д.). Найбільше великі родовища вивержених порід, використовуваних як природні будівельні матеріали, розташовані в Україні, Карелії, Уралі, Кавказі та ін.
Серед метаморфічних гірських порід, що застосовуються як природні будівельні матеріали, слід назвати мармури і кварцити. Мармур має різне фарбування і добре полірується, разом з тим у нього висока міцність при стискуванні (від 1000 различные изверженные, метаморфические и осадочные породы. Главными физико-механическими показателями, определяющими практическую ценность этих пород, являются механическая прочность, плотность, объемная масса, вязкость, морозостойкость, водопоглощение, размягчаемость, твердость, цвет, способность полироваться и др. Наиболее часто используются в строительстве различные магматические породы: граниты, базальты, габбро, андезиты и т.д. Из них получают облицовочные, штучные и бутовые камни, щебень, брусчатку.
Облицовочные и штучные камни имеют определенную форму и размеры. Их используют для облицовки зданий, набережных, в виде плит различного назначения и т.д. Следует отметить высокую ценность такого декоративного облицовочного материала как лабрадорит, который обладает красивой иризацией. Бутовые камни используются при кладке фундамента, стен нежилых помещений, устоев мостов и других сооружений. Они имеют вид угловатых кусков со средним размером 20-30см в поперечнике. Брусчатка, применяющаяся при мощении дорог, имеет определенную форму и размеры и грубо обработана с одной стороны.
Щебень - угловатые небольшие куски породы, получаемые при её дроблении, также широко используется в строительстве (наполнитель для бетона, балластный материал и т.д.). Наиболее крупные месторождения изверженных пород, используемых в качестве естественных строительных материалов, расположены в Украине, Карелии, Урале, Кавказе и других местах.
Среди метаморфических горных пород, применяющихся в качестве естественных строительных материалов, следует отметить мраморы и кварциты. Мрамор обладает различной окраской и хорошо полируется, вместе с тем у него высокая прочность при
2
до 3000кг/см ), тому він широко застосовується для обробки будинків, спорудження пам'ятників, станцій метрополітенів і т. д. У СНД є численні родовища мармурів високої якості (Крим, Кавказ, Урал, Середня Аізя, Далекий Схід і т.д.).
Кварцити дуже міцні і тверді, тому їх застосовують при зведенні головних конструкцій будинків і споруджень. Особливо цінними є малиново-червоні кварцити Шокшинського родовища в Карелії, з них виготовлена гробниця Наполеона, вони використані при спорудженні Мавзолею В.І. Леніна. Крім цього кварцити застосовуються для виготовлення вогнетривких і кислототривких виробів. Найбільша кількість кварцитів використовується у виробництві динасу - вогнетривкої цегли, здатної витримати температуру більше 1700о. Ця цегла широко застосовується в металургійній промисловості. Найбільше великі родовища кварцитів відомі на Уралі, у Донбасі, Кузбасі, Карелії та ін.
З осадових гірських порід як природні будівельні матеріали використовуються вапняки, вапняки-черепашники, гравійно-піскові породи, пісковики. Внаслідок відносно простого способу обробки і широкого поширення вапняків, їх застосовують у будівництві частіше від інших порід. Виготовляють бутовий камінь, плити, фасонні деталі для зовнішнього облицювання будинків, а вапняний щебінь використовують у дорожньому будівництві і як заповнювач для бетону. Вап-няки-черепашники мають невелику об'ємну вагу, малу теплопровідність і добре розпилюються на блоки. Разом з тим вони досить міцні і тому часто застосовуються в будівництві, особливо на узбережжях Азовського, Чорного і Каспійського морів.
2
сжатии (от 1000 до 3000кг/см ), поэтому он широко применяется для отделки зданий, сооружения памятников, станций метрополитенов и т. д. В СНГ имеются многочисленные месторождения мраморов высокого качества (Крым, Кавказ, Урал, Средняя Азия, Дальний Восток и т.д.).
Кварциты очень прочны и тверды, поэтому их применяют при возведении ответственных конструкций зданий и сооружений. Особо ценными являются малиново-красные кварциты Шокшинского месторождения в Карелии, из них изготовлена гробница Наполеона, они использованы при сооружении Мавзолея В.И.Ленина. Кроме этого кварциты применяются для изготовления огнеупорных и кислотоупорных изделий. Наибольшее количество кварцитов используется в производстве динаса - огнеупорного кирпича, способного выдержать температуру более 1700о. Этот кирпич широко применяется в металлургической промышленности. Наиболее крупные месторождения кварцитов известны на Урале, в Донбассе, Кузбассе, Карелии и других местах.
Из осадочных горных пород в качестве естественных строительных материалов используются известняки, известняки-ракушечники, гравийно-песчаные породы, песчаники. Вследствие относительно простого способа обработки и широкого распространения известняков, их применяют в строительстве чаще других пород. Изготавливают бутовый камень, плиты, фасонные детали для наружной облицовки зданий, а известковый щебень используют в дорожном строительстве и как заполнитель для бетона. Известняки-ракушечники имеют небольшой объемный вес, малую теплопроводность и хорошо распиливаются на блоки. Вместе с тем они достаточно прочны и поэтому часто применяются в строитель-
Гравій і пісок широко застосовують у різних галузях будівництва. Вони використовуються як наповнювач бетону, при будівництві шосейних доріг і залізниць, для виготовлення силікатної цегли та інших керамічних виробів, як формувальний матеріал і т.д. Вимоги до якості піску і гравію, так само як і до інших будівельних матеріалів, визначаються відповідними Держстандартами, технічними умовами чи кондиціями. Гравійно-піскові родовища залягають як правило у вигляді лінз чи пластів, що відносяться до третинних, чи сучасних пухких відкладень. Ці родовища поширені майже повсюди на території України та інших країн, але великі об'єкти високоякісної сировини зустрічаються відносно рідко. Як правило для пісково-гравійних родовищ характерний високий ступінь мінливості покладів як по потужності і будові, так і гранулометричному складу.
Похожие статьи
Б С Панов, О О Кущ, Ю Б Панов - Корисні копалини