Б С Панов, О О Кущ, Ю Б Панов - Корисні копалини - страница 44
В общей товарной массе угли Подмосковного бассейна относятся к низкосортному, высокозольному и сернистому (до 6% и более) топливу местного значения. При низком качестве угля добыча считается экономически выгодной благодаря близости к потребителям, неглубокому залеганию угля и комплексному его использованию, заключающемуся в утилизации золы и переработке на серную кислоту серного колчедана, распространенного в пластах в виде конкреционных включений. Кроме того, возможна попутная добыча огнеупорных глин.
Углеплотность по районам колеблется от 0,01 до 1,06 млн.т на 1км . Наибольшая углеплотность характерна для южного крыла бассейна. Разведанные запасы около 4 млрд. т. Разработка месторождений осложнена карстом и большими во-допритоками. Добыча угля в последние годы резко снизилась и составляет около 1 млн. т в год.
5.13.1.4 Канско-Ачинский бассейн
Кансько-Ачинський басейн витягується уздовж Сибірської залізничної магістралі від р. Киї на заході до р. Бірюси на сході. На півдні він обмежений передгір'ями Східного Саяна і Кузнецького Алатау. На півночі вугленосні відкладення занурюються під більш молоді опади Західно-Сибірської рівнини. Загальна площа 5G тис.км . Вугленосні поклади приурочені до вугільної формації зовнішнього, частково активізованого прогину древньої платформи.
Стратиграфія і літологія. Промислова вугленосність пов' язана з юрськими осадами, що зі стратиграфічною перервою залягають на породах архею, протерозою і палеозою. Потужність юрської вугленосної формації в межах басейну неоднакова і збільшується з півночі на південь від 2GG до 11GGм. Накопичення юрських осадів відбувалося в континентальних платформних умовах у межах величезної Кансько-Ачинсько-Іркутської вугленосної провінції.
У літологічному відношенні юрська вугленосна формація предоставлена в основному різнозернистими пісковиками, а також конгломератами, гравелітами, алевролітами, аргілітами і шарами вугілля. Вугленосна формація Кансько-Ачинського басейну підрозділяється на дві частини: східну (канську) і західну (ачинську), кожна з яких складається з трьох свит. У кожній свиті чітко виділяється базальна частина, складена грубоуламковими породами, що нагору по розрізі змінюються більш тонкозернистими опадами. Накопичення юрської вугленосної формації відбувалося у внутріконтинентальній рівнинній обстановці із широким розвитком озерних, болотних і алювіальних фацій. Для відкладень характерна фаціальна мінливість у розрізі і на
Канско-Ачинский бассейн вытянут вдоль Сибирской железнодорожной магистрали от р. Кии на западе до р. Бирюсы на востоке. На юге он ограничен предгорьями Восточного Саяна и Кузнецкого Алатау, на севере угленосные отложения погружаются под более молодые осадки Западно-Сибирской равнины. Общая площадь 50 тыс.км . Основная промышленная угленосность приурочена к угленосной формации внешнего, частично активизированного прогиба древней платформы.
Стратиграфия и литология. Промышленная угленосность приурочена к юрским осадкам, которые со стратиграфическим перерывом залегают на породах архея, протерозоя и палеозоя. Мощность юрской угленосной формации в пределах бассейна неодинакова и увеличивается с севера на юг от 200 до 1100м. Накопление юрских осадков происходило в континентальных платформенных условиях в пределах громадной Канско-Ачинско-Иркутской угленосной провинции.
В литологическом отношении юрская угленосная формация представлена в основном разнозернистыми песчаниками, а также конгломератами, гравелитами, алевролитами, аргиллитами и пластами угля. Угленосная формация Канско-Ачинского бассейна подразделяется на две части: восточную (канскую) и западную (ачинскую), каждая из которых состоит из трех свит. В каждой свите четко выделяется базальная часть, сложенная наиболее грубообломоч-ными породами, которые вверх по разрезу сменяются более тонкозернистыми осадками. Накопление юрской угленосной формации происходило во внутриконти-нентальной равнинной обстановке с широким развитием озерных, болотных и аллювиальных фаций. Для отложений характерна фациальная изменчивость в разрезе и наплощі.
Тектоніка. Кансько-Ачинський басейн має типово платформні риси будови і характеризується майже горизонтальним заляганням слабо літифікованих порід із присутністю бурого вугілля. Виключення складає південно-східна, Присаянська частина басейну, де вугленосні відкладення сильніше літифіковані, зім'яті в складки і містять кам'яне вугілля низького ступеня метаморфізму: марок Д, Г, іноді Ж (Сая-но-Партизанське родовище). Цю частину басейну по геотектонічному режиму можна віднести до проміжного (між платформою і геосинкліналлю) типу.
Вугленосність. Промислова вугленосність Кансько-Ачинського басейну зв'язана з відкладеннями нижньої і середньої юри. Нижньоюрське вугілля належить до переяславської і макарівської свит, що містять до 30 вугільних пластів, з них до 18 мають робочу потужність (0,80м і вище). Робочі шари найчастіше тонкі. Їхня сумарна потужність коливається від 1,70 до 27,20м. Вугільні шари витримані, простої і складної будови (мал.5.13).
площади.
Тектоника. Канско-Ачинский бассейн имеет типично платформенные черты строения и характеризуется почти горизонтальным залеганием слабо литифициро-ванных пород с присутствием бурых углей. Исключение составляет юго-восточная, Присаянская часть бассейна, где угленосные отложения сильнее литифицированы, смяты в складки и содержат каменные угли низкой степени метаморфизма: марок Д, Г, иногда Ж (Саяно-Партизанское месторождение). Эту часть бассейна по геотектоническому режиму можно отнести к промежуточному (между платформой и геосинклиналью) типу.
Угленосность. Промышленная угленосность Канско-Ачинского бассейна связана с отложениями нижней и средней юры. Нижнеюрские угли приурочены к переяславской и макаровской свитам, содержащим до 30 угольных пластов, из них до 18 имеют рабочую мощность (0,80м и выше). Рабочие пласты, как правило, тонкие. Их суммарная мощность колеблется от 1,70 до 27,20м. Угольные пласты выдержанные, простые и сложные (рис.5.13).
Мал.5.13. Розріз Ірша-Бородинського родовища Кансько-Ачинського вугільного басейну,
по А.К.Гавриліну (І.Л.Нікольский, 1979). 1 - покривні відкладення; 2 - вугільні шари; 3 - вміщуючи породи. Рис. 5.13. Разрез Ирша-Бородинского месторождения Канско-Ачинского угольного бассейна, по А. К. Гаврилину (И. Л. Никольский, 1979). 1 - покровные отложения; 2 - угольные пласты; 3 - вмещающие породы.
Головна вугленосність Кансько- Основная угленосность Канско-
Ачинського басейну зв'язана з відкладеннями середньої юри і приурочена до бородінської та ітатської свит, що містяться від двох до 23 шарів вугілля. Загальна кількість робочих шарів досягає 13. Для цієї частини розрізу найбільш характерний розвиток надпотужних, потужних і середніх по потужності вугільних шарів -від декількох метрів до 75м. У межах окремих частин мульд шари витримані по потужності і часто мають просту будову.
По вихідному матеріалі вугілля в основному гумусове, по способу накопичення матеріалу - автохтонне, по ступені вуглефікації - буре (група Б2 - Б3), за винятком Саяно-Партизанського родовища. Крім того, у басейні зрідка зустрічаються сапропеліти і пальні сланці. По петрографічному складу буре вугілля в основному кларенове, блискуче і напівблискуче.
При підсиханні воно розтріскуються і розсипається в дріб'язок, здатне до самозаймання. Дані технічного аналізу бурого вугілля наступні: \Ур=21-46%; Ай=6-12%; уг=42-49%; Сі'=28 МДж/кг. Низька зольність основної маси вугілля виключає необхідність їхнього збагачення. Вугілля відносяться до важкобрикетуємих. Вихід смоли 3-10%. Ресурси і розвідані запаси басейну - близько 105 млрд. т. 98% їх придатні для відпрацьовування відкритим способом. Видобуток - близько 30 млн.т у рік. Потенційні можливості басейну дозволяють довести видобуток до 100 - 300 млн. т у рік.
Буре вугілля формацій платформного і перехідного типу широко розвинуте в різних країнах світу. Найбільший його видобуток (більш 200млн. т) у Німеччині.
Ачинского бассейна связана с отложениями средней юры и приурочена к бородинской и итатской свитам, содержащим от двух до 23 пластов угля. Общее количество рабочих пластов достигает 13. Для этой части разреза наиболее характерно развитие сверхмощных, мощных и средних по мощности угольных пластов - от нескольких метров до 75м. В пределах отдельных частей мульд пласты выдержаны по мощности и часто имеют простое строение.
По исходному материалу угли в основном гумусовые, по способу накопления материала - автохтонные, по степени углефи-кации - бурые (группа Б2 - Б3), за исключением газовых углей Саяно-Партизанского месторождения. Кроме того, в бассейне изредка встречаются сапропелиты и горючие сланцы. По петрографическому составу бурые угли в основном клареновые, блестящие и полублестящие.
При подсыхании они растрескиваются и рассыпаются в мелочь, способны к самовозгоранию. Данные технического анализа бурых углей следующие: \УР=21-46%; Ай=6-12%; Уг=42-49%; О/ =28 МДж/кг. Низкая зольность основной массы углей исключает необходимость их обогащения. Угли относятся к трудно-брикетируемым. Выход смолы 3 - 10%. Ресурсы и разведанные запасы бассейна -около 105 млрд. т. 98% их пригодны для отработки открытым способом. Добыча -около 30 млн. т в год. Потенциальные возможности бассейна позволяют довести добычу до 100 - 300 млн. т в год.
Бурые угли формаций платформенного и переходного типа широко развиты в разных странах мира. Наибольшая их добыча (более 200млн.т) приходится на Германию.
5.13.2. Родовища глибоких внутрішніх прогинів платформ і крайових частин геосинкліналей
Виділення даної групи басейнів і родовищ ґрунтується головним чином на зовнішніх структурно-морфологічних характеристиках. Геотектонічна природа областей накопичення вугленосних товщ і формування вугільних покладів враховується з деякою умовністю без виділення етапності їх розвитку і зональності загальної геологічної структури регіону. Необхідно також мати на увазі, що в одному басейні при безупинному розвитку вугленосності структурно-геологічні характеристики родовищ (районів) можуть бути різні.
5.13.2. Месторождения глубоких внутренних прогибов платформ и краевых частей геосинклинлей
Выделение данной группы бассейнов и месторождений основывается главным образом на внешних структурно-морфологических характеристиках. Геотектоническая природа областей накопления угленосных толщ и формирования угольных залежей учитывается с некоторой условностью без выделения этапно-сти их развития и зональности общей геологической структуры региона. Необходимо также иметь в виду, что в одном бассейне при непрерывном развитии угленосности структурно-геологические характеристики месторождений (районов) могут быть различны.
5.13.2.1 Донецький басейн
Донецький басейн розташований на території східних областей України і Ростовської області Росії. Загальна площа його біля 60тис.км2. Видобуток вугілля для побутових цілей почався тут, вочевидь, ще в XV віці, у промислових масштабах розробки ведуться з кінця XVIII ст. Дотепер басейн залишається найважливішим постачальником вугілля для металургії, енергетики і коксохімічної промисловості.
Велика частина площі вугленосних відкладень Донецького басейну належить до Дніпровсько-Донецькому грабену, менша - до південного схилу Воронізького масиву і північного схилу Українського щита (мал.5.14).
5.13.2.1 Донецкий бассейн
Донецкий бассейн расположен на территории восточных областей Украины и Ростовской области России. Общая площадь его около 60тыс. км2. Добыча угля для бытовых целей началась здесь, по-видимому, еще в ХУНв., в промышленных масштабах разработки ведутся с конца ХУШв. До настоящего времени бассейн остается важнейшим поставщиком угля для металлургии, энергетики и коксохимической промышленности.
Большая часть площади угленосных отложений Донецкого бассейна приурочена к Днепровско-Донецкому грабену, меньшая - к южному склону Воронежского массива и северному склону Украинского щита (рис.5.14).
Мал.5.14. Схематична геологічна карта і розріз Донецького басейну по В.С.Попову (1957). 1 - виходи межових вапняків; 2 - виходи свити С25; 3 - виходи свити С14; 4 - докембрій Українського кристалічного щита; 5 - розривні порушення. Рис.5.14. Схематическая геологическая карта и разрез Донецкого бассейна по В.С.Попову (1957). 1 - выходы граничных известняков; 2 - выходы свиты С25; 3 - выходы свиты С14; 4 - докембрий Украинского кристаллического щита; 5 - разрывные нарушения.
Стратиграфія і літологія. У геологічній будови басейну беруть участь докембрійські, палеозойські, мезозойські і кайнозойские відкладення.
Докембрійські породи, що складають кристалічний фундамент, предоставлені різноманітними метаморфічними і магматичними утвореннями. На розмитій поверхні докембрію залягає потужна товща осадових порід, що починається відкладеннями девонського часу. Ряд геологів допускає, що в басейні розвиті також більш древні утворення, зокрема ріфейсь-кі. Потужність девонських відкладень досягає 750м. Складаються вони вапняками з морською фауною ("білий девон" чи "миколаївська свита"); темно-бурими і сірими пісково-глинистими сланцями,
Стратиграфия и литология. В геологическом строении бассейна принимают участие докембрийские, палеозойские, мезозойские и кайнозойские отложения.
Докембрийские породы, слагающие кристаллический фундамент, представлены разнообразными метаморфическими и магматическими образованиями. На размытой поверхности докембрия залегает мощная толща осадочных пород, начинающаяся отложениями девонского возраста. Ряд геологов допускает, что в бассейне развиты также более древние образования, в частности рифейские. Мощность девонских отложений достигает 750м. Слагаются они известняками с морской фауной ("белый девон" или "николаевская свита"); темно-бурыми и севулканічними туфами і туфогенними конгломератами ("бурий девон" чи "раздоль-ненська свита"); сірими аркозовими пісковиками, строкатими пісково-глинистими сланцями з прошарками конгломератів і вулканічних туфів ("сірий девон" чи "довгинська свита").
Карбон розчленовується на три відділи: нижній, середній і верхній.
Нижній карбон літологічно розділяється на дві товщі: карбонатну і пісково-глинисту, що вміщує шари і прошарки вапняків і вугілля. По стратиграфічному положенню відкладення нижнього карбону відносяться до турнейського, візей-ського і намюрського ярусів. Потужність відкладень нижнього карбону - 2,5-3 км.
Вони без перерви змінюються пісково-глинистою товщею середнього карбону. У складі цих відкладень переважають глинисті і пісково-глинисті породи, значно менше поширені пісковики, вапняки складають у середньому 2-2,5%, а вугілля - близько 1%. Товща середнього карбону Донецького басейну за віком відповідає вестфальскому ярусу Західної Європи. Загальна її потужність досягає 7000 м у центральній частині басейну і зменшується в південному, західному і північному напрямках.
Верхньокарбонові відкладення згідно без перерви залягають на середньокарбо-нових. Їхня потужність - 600-2500м. Складаються вони пісково-глинистими породами, що включають малопотужні прошарки фауністично охарактеризованих вапняків, за віком відповідних сте-фанському ярусу. Вугленосність у верхньому карбоні поступово загасає.
Уся товща карбону (згідно різних авторів потужністю від 12 до 20км) характеризується ритмічним чергуванням осадів, що включають характерні, витримані рыми песчано-глинистыми сланцами, вулканическими туфами и туфогенными конгломератами ("бурый девон" или "раздольненская свита"); серыми аркозо-выми песчаниками, пестроцветными пес-чано-глинистыми сланцами с прослойками конгломератов и вулканических туфов ("серый девон" или "долгинская свита").
Карбон расчленен на три отдела: нижний, средний и верхний.
Нижний карбон литологически разделяется на две толщи: карбонатную и песчано-глинистую, включающую пласты и прослойки известняков и углей. По стратиграфическому положению отложения нижнего карбона относятся к тур-нейскому, визейскому и намюрскому ярусам. Мощнсоть отложений нижнего карбона - 2,5-3 км.
Они без перерыва сменяются песчано-глинистой толщей среднего карбона. В составе этих отложений преобладают глинистые и песчано-глинистые породы, несколько меньше распространены песчаники, известняки составляют в среднем 2-2,5%, а угли - около 1%. Толща среднего карбона Донецкого бассейна по возрасту соответствует вестфальскому ярусу Западной Европы. Общая мощность среднего карбона достигает 7000м в центральной части бассейна и уменьшается в южном, западном и северном направлениях.
Верхнекарбоновые отложения согласно без перерыва залегают на среднекар-боновых, их мощность - 600-2500м. Слагаются они песчано-глинистыми породами, включающими маломощные прослои фаунистически охарактеризованных известняков, по возрасту соответствующих стефанскому ярусу. Угленосность в верхнем карбоне постепенно затухает.на великій площі шари вапняків чи повторювані сполучення закономірно змінюючих одне одного шарів порід (літо-циклів), завдяки чому Л.І.Лутугину вдалося розчленувати її на 15 свит: п'ять свит у нижньому, сім - у середньому і три - у верхньому відділах. Початок кожної свити фіксується витриманим палеонтологічно охарактеризованим шаром вапняку. Всім свитам привласнені буквені (латинські) позначення (від А до Р) і порядкові номери (1-5 у нижньому карбоні, 1-7 у середньому і 1-3 у верхньому). Відповідно з цим перша свита нижнього карбону позначається С1 -"А", друга свита С2 -"В" та ін. Таким чином позначаються свити середнього і верхнього карбону - С1-, - 'Т", С 3 - "КГ та ін.
Шарам також надані буквені і числові індекси. Наприклад індекс шару - п8 позначає, що це восьмий шар (знизу нагору) свити С 32 (Н) середнього карбону. В даний час у стратиграфічну схему карбону Донбасу внесені зміни. Відповідно до них у нижньому карбоні виділено 4 свити, а в середньому вісім.
Товща карбону змінюється відкладеннями пермського періоду, нижній відділ якого предоставлений свитами: карта-мишською потужністю до 1000м, мики-тівською потужністю до 800м, слов'янською і краматорською потужністю до 600м. На нижньопермській соленосній товщі залягають червоноколірні пісково-глинисті з конгломератами відкладення верхньої пермі. Мезозойські утворення представлені пісково-глинистими і карбонатними (вапняк, крейда, мергелі) осадами тріасу, юри і крейди. Загальна потужність їх складає близько 1000м. Відкладення кайнозою залягають трансгресивно на різних рівнях палеозою і мезо-
Вся толща карбона (по данным разных авторов мощностью от 12 до 20км) характеризуется ритмичным чередованием осадков, включающих характерные, выдерживающиеся на большой площади пласты известняков или повторяющиеся сочетания закономерно сменяющих друг друга слоев пород (литоциклов), благодаря чему Л.И.Лутугину удалось расчленить ее на 15 свит: пять свит в нижнем, семь - в среднем и три - в верхнем отделах. Начало каждой свиты фиксируется выдержанным, палеонтологически охарактеризованным пластом известняка. Всем свитам присвоены буквенные (латинские) обозначения (от А до Р) и порядковые номера (1-5 в нижнем карбоне, 1-7 в среднем и 1-3 в верхнем). В соответствии с этим первая свита нижнего карбона обозначается С1-"А", вторая свита С2 -"В" и т.д. Также обозначаются свиты среднего и верхнего карбона - С 12 -"Б", С:3- "К" и т.д. Пластам также присвоены буквенные и числовые индексы. Например, индекс пласта - п8 обозначает, что это восьмой пласт (снизу вверх)
свиты С 32 (Н) среднего карбона. В настоящее время в стратиграфическую схему карбона Донбасса внесены изменения. Согласно им, в нижнем карбоне выделено 4 свиты, а в среднем восемь.
Толща карбона сменяется отложениями пермского периода, нижний отдел которого представлен свитами: картамыш-ской мощностью до 1000м, никитовской мощностью до 800м и славянской и краматорской мощностью до 600м. На нижнепермской соленосной толще залегают красноцветные песчано-глинистые с конгломератами отложения, относимые к верхней перми. Мезозойские образования представлены песчано-глинистыми изою. Потужність їх змінюється від десятків метрів до 300м. Представлені вони пісково-глинистими відкладеннями, кварцитами, карбонатними, вогнетривкими глинами і залізистими пісками. У шарах верхнього олігоцену зустрічаються шари бурого (Б1) вугілля.
Четвертинні утворення представлені лесовидними суглинками на вододілах, делювієм і алювієм річкових долин. Потужність їх змінюється в межах перших десятків метрів.
Тектоніка. Тектоніка Донецького басейну відрізняється різноманіттям структурних форм. У прояві її по площі спостерігається чітко виражена зональність. У загальному плані В. С. Попов (1963) виділив наступні основні структурні зо-ни:1) центральна (серединна), у межах якої вугленосні відкладення утворюють великі лінійні складки; 2) північна і південна - дрібної складчастості (в основному, брахіформи) і насувань;3) західна -замикання складчастого Донбасу, предоставлена Кальмиус-Торецькой і Бахмут-ськой улоговинами (синкліналями), ускладненими вторинними структура-ми;4) моноклинального залягання на південно-західному крилі Кальмиус-Торецької улоговини;5) моноклинального залягання на схилах платформ Українського щита і Воронезької антеклізи (мал.5.15).
карбонатными (известняк, мел, мергели) осадками триаса, юры и мела, общая мощность которых составляет около 1000м. Отложения кайнозоя залегают трансгрессивно на разных горизонтах палеозоя и мезозоя. Мощность их изменяется от десятков метров до 300м. Представлены они песчано-глинистыми отложениями, кварцитами, карбонатными и огнеупорными глинами и железистыми песками. В слоях верхнего олиго-цена встречаются пласты бурого (Б1) угля.
Четвертичные образования представлены лёссовидными суглинками на водоразделах, делювием и аллювием речных долин. Мощность их изменяется в пределах первых десятков метров.
Тектоника. Тектоника Донецкого бассейна отличается многообразием структурных форм. В проявлении ее по площади наблюдается отчетливо выраженная зональность. В общем плане В.С. Поповым (1963) выделены следующие основные структурные зоны: 1) центральная, в пределах которой угленосные отложения смяты в крупные линейные складки; 2) северная и южная - мелкой складчатости (в основном, брахиформы) и надвигов; 3) западная - замыкание складчатого Донбасса, представленная Кальмиус-Торецкой и Бахмутской котловинами (синклиналями), осложненными вторичными структурами; 4) моноклинального залегания на юго-западном крыле Кальмиус-Торецкой котловины; 5) моноклинального залегания на склонах платформ Украинского щита и Воронежской антеклизы (рис.5.15).
Мал.5.15. Схема тектонічного районування Донбасу по В.С.Попову (1957). Рис. 5.15. Схема тектонического районирования Донбасса по В.С.Попову (1957).
У межах складчастого Донбасу переважна частина площі зайнята лінійно витягнутими широкими і положистими синкліналями; антиклінальні складки, частіше круті і вузькі, мають підлегле значення і часто, особливо в північних районах, ускладнені насуваннями.
У центральній зоні основними структурними елементами є: Головна антикліналь і сполучені з нею Північна (Головна) і Південна синкліналі. У західній частині Головна антикліналь являє собою вузьку симетричну складку з крутими крилами (60—80°) (мал. 5.16).
У східному напрямку крила Головної антикліналі виположуються до 45-60°. Крім субширотної, так званої подовжньої складчастості, у Донбасі проявилася менш чітко виражена поперечна субме-ридіональна складчастість. Ровенецьке підняття розділяє Північну синкліналь на великі відособлені Боково-Хрустальску і Должано-Сулинську структури; перша на заході переходить у Бахмутську улоговину, друга на південно-сході зливається із Садкинською улоговиною. У Південній синкліналі одержали розвиток також великі Торезсько-Сніжнянська, що
В пределах складчатого Донбасса преобладающая часть площади занята линейно вытянутыми широкими и пологими синклиналями; антиклинальные складки, обычно крутые и узкие, имеют подчиненное значение и часто, особенно в северных районах, осложнены надвигами.
В центральной зоне основными структурными элементами являются: Главная антиклиналь и сопряженные с ней Северная (Главная) и Южная синклинали. В западной части Главная антиклиналь представляет собой узкую симметричную складку с крутыми крыльями (60—80°) (рис. 5.16).
В восточном направлении крылья Главной антиклинали выполаживаются до 45-60°. Помимо субширотной, так называемой продольной складчатости, в Донбассе проявилась менее отчетливо выраженная поперечная субмеридиональная складчатость. Ровенецкое поднятие разделяет Северную синклиналь на крупные обособленные Боково-Хрустальскую и Должано-Сулинскую структуры; первая на западе переходит в Бахмутскую котловину, вторая на юго-востоке сливается с Садкинской котловиной. В Южной синкпереходить на заході в Кальмиус-Торецьку і Шахтинсько-Несвітаєвську синкліналі. Для цих структур характерний розвиток поперечних скидань і положистих насувань на крилах.
линали получили развитие также крупные Торезско-Снежнянская, переходящая на западе в Кальмиус-Торецкую, и Шахтин-ско-Несветаевская синклинали. Характерно развитие поперечных сбросов и пологих надвигов на крыльях.
а
Мал.5.16. Геологічні розрізи: а - Центрального району (по М.Л.Лівенштейну), б - Шахтинської синкліналі (по В.А.Соколову); в - Донецько-Макіївського району (по В.С.Попову); г - Алмазно-Маріївського району (по З.М.Калиниченко). 1 - шари вугілля, 2 - шари вапняку; 3 - розривні порушення. Рис.5.16. Геологические розрезы а - Центрального района (по М.Л.Ливенштейну), б - Шахтинской синклинали (по В.А.Соколову); в
Похожие статьи
Б С Панов, О О Кущ, Ю Б Панов - Корисні копалини