Б С Бусигін - Прикладна інформатика - страница 5

Страницы:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83 

Успіх окрилив Гейтса та у 1975 році він достроково розстався з гостинними стінами Гарварда, не потрудившись закінчити навчання й одержати диплом. Удвох з Полом Аллєном вони перекочували в штат Нью-Мексико, де і була 4-го квітня 1975 р. зареєстрована компанія Microsoft (Microcomputer Software). Спочатку Пол наполягав на спеціалізації в області апаратногозабезпечення, однак Білл запропонував зробити упор на розробку програм, не без підстави покладаючись на успіх програмного забезпечення в комп'ютерній

Спонукуваний природними амбіціями, Гейтс приступив до набору гідної команди. Він планомірно об'їжджав коледжі й університети в пошуках обдарованих студентів, чесно попереджаючи про виснажливу роботу, гарантуючи при цьому повну волю творчості. Eнтузіасти потраплялися вкрай рідко, але їх усе-ж таки вистачило, щоб набрати необхідний склад. Спочатку справи у фірми йшли не дуже гарно. Компанія не могла дозволити собі найом менеджера по збуті продукції - цим займалася мати Білла, яка без найменшої зніяковілості пропонувала програми Microsoft таким величезним корпораціям, як IBM і AT&T.

Мало помалу, ліцензії на удосконалений BASIC стали купувати такі фірми як DTS, General Electric, NCR, Citibank, Radio Shack, Apple і навіть IBM. Не дивно, що 4 квітня 1979 р. BASIC 8080 став першим офіційно відміченим програмним продуктом фірми й одержав премію ICP (American College of Physicians) у 1 мільйон доларів. Ця нагорода, вручена Полу Аллєну, з'явилася заслуженою нагородою Microsoft за нелегку працю на ниві створення програмного забезпечення. Прояснився новий стратегічний напрямок і 18 червня 1979 р. Microsoft представляє новий BASIC для комп'ютерних систем на мікропроцесорі 808б. Це була перша мова програмування високого рівня, що з'явився для 1б-бітних машин.

І не дивно, що вибір «блакитного гіганта» (так звуть IBM за колір її торгівельної марки) на розробку базової операційної системи (ОС) для усіх своїх майбутніх ПК упав саме на Microsoft. І це не дивно, бо ця складова комп'ютера є однією з найскладніших і важливіших (рис. 1.21).

Задача для Microsoft була непростою: до того моменту компанія розробляла і поставляла тільки компілятори та інтерпретатори для мов програмування і нараховувала всього 39 чоловік. Природно, що придатної операційної системи в Білла ще не було. Перше, що прийшло йому в голову -це порекомендувати IBM звернутися до суперника Microsoft, фірми Digital Research, що вже мала у своєму розпорядженні досить популярну операційну систему CP/M, установлену на багатьох 8-розрядних комп'ютерах.

Однак, недовго поміркувавши, Гейтс відразу зреагував і керівництву IBM була спрямована ціла дисертація про необхідність переходу на більш могутній для тих часів 1б-рязрядний процесор 8080 від Intel. Не має сумнівів, що текст цієї пояснювальної записки виявився вкрай переконливим, унаслідок чого

Рис. 1.20

Перфострічка з кодом інтерпретатора мови BASIC, написаний

Б. Гейтсом і П. Аллєном для ПК Altair 8800 у 1975 р.

СР/М була відкинута, і договір на розробку нової операційної системи дістався Місгозоп..

Рис. 1.21. Області застосування управлінських "виконавчих обов'язків" сучасної операційної системи

В умовах стиснутих донезмоги термінів Пол Аллєн установив контакт із маленькою компанією Seattle Computer Products, що мала придатну операційну систему 86-DOS, яка потребувала серйозній оптимізації для установки на IBM PC, випуск якого повинний був відбутися вже через місяць. Microsoft зробила мудро, не тільки купивши операційну систему 86-DOS, але і запросивши на роботу її творця Тіма Паттерсона. Гейтс та компанія активно доводили до розуму викуплену ОС, працюючи «по 25 годин на добу», відкіля пішла відома традиція зберігати в шафах фірми спальні мішки для цілодобово працюючих програмістів.

У результаті 2 серпня 19S1 року IBM представила свій ПК, у якому використовувався комплекс програмних продуктів від Microsoft Inc: 1б-бітна операційна система MS-DOS 1.G і мови програмування BASIC, COBOL і Pascal.

Почався швидкий ріст кількості інсталяцій (установок) MS-DOS. За перші 1б місяців ліцензію у Microsoft купили 5G виробників подібних комп'ютерів. Одночасно ріс рівень виробництва ПК і в інших фірм. І хоча IBM зберігало лідерство, монополістом вона уже вважатися не могла. Були утворені і почали активно розвиватися Compaq, Hewlett-Packard, Texas Instruments.

І в цей час, уловивши актуальність моменту, Білл Гейтс зробив геніальний хід, призвавши ведучих виробників ПК створювати продукцію, розраховану на повну сумісність з машинами IBM для того, щоб будь-яка програма, написана для ПК IBM, могла бути використана для інших комп'ютерів. Талант переконання Гейтса привів до того, що MS-DOS стали скуповувати оптом і вроздріб, ледве не встаючи за нею в чергу - на SG% усіх ПК була встановлена саме MS-DOS, завдяки чому і виникло поняття "IBM-сумісність" комп'ютерів. 1G вересня 19S3 року Microsoft вперше анонсує Windows, що з'явився як графічний інтерфейс операційної системи для MS-DOS, що представляє собою універсальне операційне середовище для роботи з прикладними програмами (рис. 1.22).

У 199G р. була укладена угода між Microsoft і Intel по створенню стандарту

Wintel (абревіатура Windows+Intel) (рис. 1.23), що став популярним завдяки ПК

на базі чипів від Intel, що працюють під керуванням ОС Microsoft Windows.

До середини 2GG3 р. операційні

системи    Windows-9х/NT/2GGх були

встановлені  на  91%  комп'ютерів в

усьому світі.

Сполучення даної ОС з могутніми

процесорами, що досягли до 2GG3 р.

швидкодії 3,2 ГГц і супермісткими

жорсткими дисками ємністю від 6G ГГб

і більше створює унікальні можливості

для рішення численних задач у різних

галузях практичної діяльності людини.

По    даним    аналітиків Ovum,

п'ятірка лідерів продаж програмного Рис. 1.23. Поєднання технологій        r L„,,

забезпечення,  у  2GG3   р. виглядала

Microsoft та Intel

наступним   чином:   Microsoft ($25,9

млрд.), IBM ($13,1 млрд.), Oracle ($б,9

млрд.), SAP ($6,S млрд.) і Hewlett-Packard ($2,б млрд.).

Розуміючи велике значення розвитку інформаційних технологій деякі країни починають крокувати у цьому напрямі. Так, у порівнянні з вищенаведеними   цифрами,   по   даним   тих   же   аналітиків   у 2005 р.

Рис. 1.22. Інтерфейс першої графічної ОС Windows 3.1передбачається, що експорт програмного забезпечення з Індії буде перевищувати $35 млрд., що складатиме 5-7% усього її сукупного ВВП. Доречи, вклад усього російського ІКТ-сектора у економіку країни у 2003 р. не перевищував 1%. Такий швидкий підйом повинен стати головним фактором стрімкого економічного зростання країни. Тут Індія вже зараз має непорівнянні переваги перед іншими країнами, що тільки почали розвиватися у цьому напрямку. Це не тільки висока дисципліна працівників при низької вартості їх праці, але й відсутність мовного бар'єру (англійська мова в Індії давно отримала статус офіційної і стала мовою спілкування у сфері ІКТ), а також велику кількість сертифікованих спеціалістів. По цим параметрам країна випереджує навіть Китай. Індійці зараз працюють майже у кожній компанії Силіконової долини. Країна стоїть на порозі велетенського прориву уперед.

Вже сьогодні біля 60% обігу (рос.-оборота) ПЗ — експортні операції, на котрі працюють 400 компаній. На долю двадцяти самих крупних з них приходиться 67% усього обігу. При цьому 57% індійського експорту йде у США, а 22% — у західноєвропейські держави і тільки 21% — у інші країни.

Про потенціал країни говорять такі цифри. У кінці 1990-х років у Індії діяли 226 університетів (у 1972 р. було тільки 83 університети, 9 інститутів, с 2,6 млн. студентів). Усього у кінце XX віку в університетах Індії навчалися більш ніж 6,5 млн. студентів (5-6% молоді країни у віці 17-23 років). В усіх вищих навчальних закладах, окрім навчання студентів, ведуться і наукові дослідження. По кількості англомовних дипломованих спеціалістів у сфері інформаційних технологій Індія знаходиться на другому місці у світі після США, а у індійських компаніях над розробкою ПЗ працюють біля трьохсот тисяч спеціалістів. Таким чином інформаційна складова відіграє також важливу економічні роль у розвитку багатьох країн.

Запитання

1. Які носії використовувалися раніш і використовуються зараз для зберігання і передачі інформації?

2. У яких видах існують і передаються знання?

3. Завдяки чому постійно прискорюються темпи накопичення знань?

4. Чому мова, письменність, печатний станок та інші засоби фіксації потрібної людині інформації звуться технологіями?

5. Чому англійському винахіднику Чарльзу Беббіджу не вдалося реалізувати свою обчислювальну машину?

6. Які технології послідовно змінювали одна одну у конструюванні різних типів електронно-обчислювальних машин на етапах їх розвитку?

7. Які технологічні новинки створили можливість побудови перших персональних комп'ютерів?

8. Яку роль грає операційна система у роботі самого комп'ютера і у роботі користувача?

Якщо нічого не виходить, прочитай у кінці кінців інструкцію!

Журнал CW/K №42/9S

2. ВИТОНЧЕНІСТЬ ПРОЦЕСУ УКЛЮЧЕННЯ ПК

2.1 Універсальність комплектації персонального комп'ютеру

І елементи конструкції і програмне забезпечення ПК постійно удосконалюються и еволюціонують. Виробники стараються наблизити експлуатаційні характеристики ПК до рівня домашніх побутових приборів. Але, якщо натиснення кнопки "Вкл." на панелі телевізора тривіально для нас по своєму ефекту, то натиснення кнопки "Power" на системному блоку ПК (рис. 2.1) пов'язано з процесами, котрі потребують деякого осмислення.

Фундаментальна концептуальна відміна ПК від перших електронно-обчислювальних машин криється у багатоликому і ємному слові "персональний". Мало того, що у комп'ютерному комплекті, який уявляє собою роботоздібний (рос.-работоспособный) ПК, що об'єднує біля десятка різноманітних електронних пристроїв, аби яке з котрих може бути замінено в будь який момент на відповідне по характеристикам з величезної кількості існуючих зараз уніфікованих частин практично від будь якої фірми виробника (табл.2.1).

Рис. 2.1. Кнопки управління ПК

Компоненти, Апаратні компоненти

Системна (материнська) плата Процесор

Пам'ять (оперативна пам'ять) Корпус

Блок живлення (рос. -питания) Дисковод для гнучких дисків Жорсткий диск

Накопичувач CD-ROM, CD-RW DVD-ROM

Клавіатура Миша

Відеоадаптер Монітор (дисплей) Звукова карта Акустична система

Таблиця 2.1. необхідні для збирання сучасного ПК:

Склад системної (материнської) плати Гніздо процесора

Перетворювачі напруги живлення процесору Набір мікросхем системної логіки системної плати

Кеш-пам'ять другого рівня (кеш L2) Гніздо пам'яті SIMM або DIMM Роз'єми (слоти) шини ROM BIOS або      Батарея для живлення часів і CMOS

Мікросхема уводу-виводу_

Десятки тисяч програмних продуктів різного призначення можуть виконуватися на цьому конкретному наборі апаратних засобів. Така взаємозамінність апаратних компонентів та інтероперабельність (переносність) програмних засобів стає можливою завдяки тому, що ідеологія внутрішньої побудови і концепція функціонування ПК постійно узгоджуються і стандартизуються усіма зацікавленими фірмами-розробниками hardware і software. Зусиллями сотень тисяч фірм-виробників загальний принцип запуску і функціонування ПК уніфіковано повністю.

2.2 BIOS усьому "голова"

Нічого при цьому не повинно завадити Вашому ПК приступити до виконання своїх прямих обов'язків - вирішувати для Вас Ваші задачі. Тому алгоритм початку його роботи "запаяне" у постійному запам'ятовующему пристрої (ПЗП, ROM - Read Only Memory), який розміщено усередині системного блоку, а сама програма, що реалізує цей алгоритм, зветься базовою системою уводу - виводу ПК (BIOS - Basic Input/Output System)7 (рис. 2.2). Цей

модуль як Мінотавр (напівлюдина-напівзвір), наполовину відноситься до програмного, а наполовину до технічного забезпечення, одночасно виявляючись і частиною апаратури, і частиною аби якої операційної системи і, у тому числі, і MS DOS.

Поточним часом при їх виготовленні отримали Рис. 2.2. ROM      розповсюдження плати з перемичками у вигляді плавких BIOS уставок-запобіжників (рос.-вставок-предохранителей),

котрі можна вибірково "перепалити" за допомогою зовнішнього джерела току достатньої сили, отримав при цьому пам'ять з відповідною направленістю в роботі (Programmable Read Only Memory). Цілеспрямоване перепалення формує наперед завдані властивості такого пристрою по мірі змін внутрішніх і зовнішніх вимог до нього. Незайве нагадати, що тільки у мікропроцесорі за період у яких нибудь 30 років починаючи з 1971 року кількість транзисторів збільшилась з 24 тисяч до 45 млн., а частота його роботи зросла з 4,77 Мгц до 3,2 ГГц (3 200 Мгц!), що викликало необхідність внесення відповідних змін і до BIOS.

Як правило, BIOS для сучасних системних плат розробляється однією з декількох фірм, які спеціалізуються на цьому: Phoenix Technology, Award Software, American Megatrends Inc. (AMI) та деяких інших.

BIOS у більшості РС-сумісних комп'ютерів виконує п'ять головних функцій:

О POST - самотестування при включенні живлення процесора, пам'яті, набору мікросхем системної логіки, відео адаптеру, контролерів диску, дисководу, клавіатури і інших життєво важливих компонентів системи.

7 BIOS - група програм, котрі працюють безпосередньо з базовими апаратними засобами комп'ютера і з деякими периферійними пристроями, виконуючи основні фундаментальні задачі у системі - обмін на ровні байта з клавіатурою, екраном, дискетой, жорстким диском и т.і.

RESET

в Програма установки параметрів BIOS (Setup BIOS) - конфігурування параметрів системи. Ця програма запускається при натисненні визначеної клавіші (або комбінації клавіш) у час виконання процедури POST.

© Початковий завантажувач системи - виконання пошуку головного завантажувального сектору на дискових пристроях. Якщо останні два байти цього сектору (його сигнатура) дорівнюють 55ah, даний код виконується.

О BIOS - набір драйверів, призначених для взаємодії операційної системи і апаратного забезпечення при завантаженні системи. При запуску DOS або Windows у режимі захисту від збоїв використовуються драйвери пристроїв тільки з BIOS.

в Обробка переривань2 при роботі з зовнішніми пристроями ПК. Так як при кожному черговому включенні комп'ютера невідома поточна (рос.-текущая) конфігурація системи (деякі пристрої можуть бути на деякий час відключені або від'єднанні, а інші знаходитись у непрацездатному стані), тобто першою важливою задачею BIOS є автоматичне тестування, а просто важучі "опитування" усього підключеного до ПК обладнання і занесення у визначене місце пам'яті інформації про пристрої, що приймають участь у виконанні поточної роботи. Автотестування виконується програмою POST (Power On Self

Test - автотест при включенні електричного живлення).

При рестартуванні (повторному запуску) ПК за допомогою натиснення комбінації клавіш Ctrl-Alt-Del ще раз виконується програма POST, але вже без тесту пам'яті. Цей спосіб перезапуску має спеціальну назву - "теплий" перезапуск і може здійснюватися за допомогою спеціальної кнопки "Reset" (рис. 2.3), що знаходиться на передній панелі системного блоку ПК. Рис. 2.3. Кнопка Інший спосіб - "холодний" перезапуск, який RESET ПК реалізується   шляхом   виключення   і повторного

включення  живлення  ПК.   Обидва  ці  способі є рятуванням у випадку "зависання" комп'ютера (а вірніше його операційної системи), за обставинами, що не залежать від користувача.

Перша інформація, котра з'являється на екрані комп'ютера після його включення - це назва фірми-виробника BIOS, а потім і сама BIOS на екрані дисплея показує список пристроїв, які підключені та їх характеристики. Більша частка часу самотестування витрачається на перевірку працездатності елементів оперативної пам'яті: чим більше мікросхем пам'яті встановлено в ПК, тим довше йде процес тестування. При виявленні яких нибудь негараздів, BIOS (рис. 2.4) виводить на екран ПК відповідні повідомлення (звичайно у вигляді умовного коду помилки) і сповіщає про це користувача звуковим сигналом. Подальша робота машини при цьому завершується і користувачеві

2 Переривання (рос.-прерывание) - обрив нормальної послідовності виконання інструкцій у роботі комп'ютера. Переривання викликає автоматичну передачу управління на заздалегідь визначену адресу у пам'яті, де розташована послідовність команд, виконання яких і складає процес переривання.

Рис. 2.4. Зовнішний вид схеми BIOS

потрібно прийняти міри до усунення несправностей, які були виявлені несправності. Іноді причиною помилки може послужити просте порушення

контакту (наприклад, при сильному вигині (рос.-изгибе) кабелю, що приєднує клавіатуру, або при частковому виходу з гнізда однієї з печатних плат, які вставляються всередину системного блоку). Такі помилки ліквідовуються легко, але деякі несправності потребують заміни відповідних вузлів або мабуть цілих пристроїв.

По закінченню процесу тестування, починається етап "розкрутки" операційної системи (bootstrapping). Буквально цей термін перекладається як "підняття себе за халяву (рос.-голенища) чобіт (рос.-сапог) або за шнурки ботинок". Поміж тим, мова йде не про відомий подвиг Барона Мюнхаузена, а про геніальну знахідку розробників -"затаскуванні (рос.-втаскивании)" практично аби якої ОС в комп'ютер зусиллями схеми BIOS. Це вона, як би навпомацки (рос.-наощупь), починає "обшарювати" можливі місця присутності невеликої, але дуже важливої програми початкового завантаження DOS (Disc Operating Sysytem) або ОС -Boot record на одному з дискових пристроїв комп'ютера.

Для чого це необхідно? Розглянемо реальну ситуацію. Припустимо Ви придбали комп'ютер і ще не вспіли привести в робочий стан його жорсткий диск. Тобто не відформатували3 його і не встановили на ньому операційну систему, яка Вам потрібна. Як же у цьому випадку починати роботу?

По-перше, необхідно вставити у флоппі-дисковод (тобто дисковод для гнучкого диску) системну дискету (рис. 2.5), тобто дискету з записаною на ній, як правило, ОС DOS і нажати кнопку Power. Варто нагадати, що на аби яку дискету при форматуванні в Boot sector завжди записується Master Boot Record, а на системну -ще й усі модулі DOS. Тому, коли Ви уставите цю системну дискету у флоппі-дисковод, то при включенні ПК розумний BIOS знайде на ній Master Boot Record и завантажити його в оперативний запам'ятовуючий пристрій (ОЗП). Природно, що "аби яка" дискета Вас не врятує - адже один Boot Record в полі не воїн! Тому добрий (рос. -хороший) хазяїн завжди повинен мати в запасі ще одну системну дискету з якої-небудь програмою файл-менеджером (Norton або Volcov Commander, Far Manager та ін..). У комп'ютері звичайно передбачено (и це зручно), що роль

Страницы:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83 


Похожие статьи

Б С Бусигін - Прикладна інформатика