І Г Дейнека - Аналіз теоретичних основ про вивчення впливу агресивних середовищ на матеріали з полімерним покриттям - страница 67
S3
Аз1
А32
A33
A3n
1
Ay
Sm
Am1
Am2
Am3
Amn
Прибуток
U2
U3
Un
Кількість
X1
X2
X3
Xn
Таким чином, є задача знаходження змінних (програм випуску X1, X2, ... Xn), що надають максимуму функції мети W=U1X1+ U2X2+ U3X3+...+ UnXn при обмеженнях
An • X^ + Au • X2 + Al3 • X3 +... + Aln • Xn <Sx Ai • Xi + A22 • X2 + A23 ■ X3 +... + • Xn < S2 ' A31 • Xi + A32 • X2 + A33 • X3 +... + • Xn < S3
[Ami ^ X1 + Am2 " X2 + Am3 " X3 + ... + Amn ' Xn < Sm
Візьмемо конкретну задачу для двох виробів. Така задача добра тим, що може мати графічний добре візуалізований розв'язок.
Таблиця 2
Розв'язок задачі для двох виробів
Сировина
Вироби
1
2
30
5
4
24
3
5
22
5
2
Прибуток
4
3
Кількість
X1
X2
Є система з трьох обмежень, яку графічно зображуємо в системі координат X1-X2. На графіку зображені умови:
1. 5X1+4X2<30
2. 3X1+5X2<24
3. 5X1+2X2<22
Крім того, враховані умови X1>0, X2>0. Заштрихована область на рисунку означає множину припустимих рішень. На рисунку прямою a означена нульова прибутковість (умова 4-X1+3X2=0). Очевидно, що прибутковість буде зростати при русі вказаної прямої в напрямку стрілок і досягне максимуму у граничній точці перетину прямих (точка С).
Jl
Рис. 4. Знаходження оптимального плану
Проблемою формалізації задачі оптимального керування перш за все буде вибір критерію оптимізації, або показника ефективності, який в оптимальному випадку прийматиме максимальне значення. Для різних груп людей, що мають відношення до швейної галузі, показник ефективності може бути різним. Длявласників показником ефективності може бути максимально прибутковість, для виробників - максимальна надійність і безвідмовність функціонування виробництва, для споживача - найвища якість виробів. Фактори, що відомі - це економічні показники існуючої системи, позначимо їх поки що однією літерою а. Фактори, на які можна змінювати, - вироби, що підлягають розробці та випуску, позначимо їх літерою х. Показник ефективності залежить від обох груп факторів, що можна записати у вигляді формули W=W(a, х). Нашим завданням буде при заданому комплексі умов а знайти таке рішення х= х, яке перевертає показник ефективності у
максимум. Математично це може бути записано, як W* = max{W(a,x)}.
хєХ 1 V '>
На практиці такі задачі, коли критерій оцінки однозначно визначається цільовою направленістю операції, зустрічаються досить рідко. А в реальності, як вже було відзначено, ефективність не може бути повністю охарактеризована одним показником. Без сумніву, завдання оптимізації функціонування швейної галузі є багатокритеріальною задачею.
Продемонструємо, як може розв'язуватись така задача. Якщо є багатокри-теріальна задача з декількома критеріями (вище наведені три критерії, що можуть бути характерні для нашої галузі) W1, W2, W3, які бажано зробити максимальними. Нехай у складі множини можливих рішень є такі два рішення х1, х2, що всі критерії W1, W2, W3 більше або дорівнюють відповідним критеріям для другого рішення, причому хоча б один з них дійсно більше. Очевидно, тоді у складі множини рішень немає сенсу зберігати рішення х2, воно домінується рішенням х1. Відкидаємо рішення х2, як неконкурентоспроможне і переходимо до порівняння до усіх інших критеріїв. В результаті процедури відкидання невигідних рішень множина рішень значно скорочується, у ній зберігаються тільки ефективні рішення.
По перше, покажемо шлях розв'язання подібної задачі для випадку двох критеріїв оптимізації. З усіх рішень ефективними можуть бути тільки рішення 2, 5, 10, 11, з'єднані пунктиром (рис. 5)
Рис. 5. Поле оптимальних рішень
Проілюструємо прийом виділення рішень на прикладі задачі з трьома запропонованими параметрами. Множина рішень складається з кінцевої кількості можливих рішень х1, х2,... хп. Кожному рішенню будуть відповідати якісь значення показників W1, W2, W3. Будемо кожне окреме рішення зображувати точкою в просторі з номером, що відповідає номеру можливого рішення (рис. 6).
Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля № 1 (107) 2007
W3
3
10--
- *
ш ' •
8 —
* * * ^
;/ * - ■; .': .■ ^
: '. ■ ■
б-*-
*
- ■ - •
<12>
0^4>S. 0.6-
о!з">-^
* •
Рис. 6. Поле можливих критеріїв ефективності функціонування житлово-комунального
комплексу
Очевидно, що з усієї множини рішень ефективним будуть тільки рішення, що лежать на верхній границі області можливих рішень (рис. 7).
Рис. 7. Скорочення структури можливих рішень
Для усякого іншого рішення існує хоча б одне домінуюче, для якого або W1, або W2, або W3 або попарно, або всі три більше, ніж для даного.
Що стосується кінцевого вибору рішення, воно повинне бути компромісним із залученням експертів. Але цей процес вже не торкається математичної підготовки.
1. Конвенція вищих навчальних закладів Європи» формування Європейського простору вищої освіти" Саламанка, березень2001 рік.
2. Конференція міністрів вищої освіти Європи "Утворення Європейського простору вищої освіти" Берлін, 19 вересня 2003 року.
3. Коваленко О.Е., Лобунець В.І., Тарасюк А.П., Рябчиков М.Л., Матюхова А.Л., Де-вятярова Т.А. Освітньо-кваліфікаційна характеристика бакалавра за спеціальністю 6.010100.23 - Професійне навчання. Технологія текстильної та легкої промисловості. Галузевий стандарт вищої освіти. - К.: Міністерство освіти і науки України. Видання офіційне, 2004.
4. Матеріали Міністерства освіти і науки України щодо впровадження кредитно - модульної системи організації навчального процесу у вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації // Документи і матеріали 2003-2004 рр. - С.101-110.
5. Рябчиков М.Л. Проектування навчального процесу студентів швейних спеціальностей з метою формування творчих умінь в процесі самостійної роботи. // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. - Харків: Міністерство освіти і науки України, Українська інженерно-педагогічна академія, 2006. - №13. - С. 100-108.
6. Рябчиков М.Л. Алгоритм ітераційного проектування інформаційних пакетів для впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу за спеціальностями швейного профілю // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. - Харків: Міністерство освіти і науки України, Українська інженерно-педагогічна академія, 2005. -№11.
7. Вентцель Е.С. Исследование операций - М.: Наука, 1989.- 207с.
УДК 687,2:687,256
Савченко І.А.
ДОСЛІДЖЕННЯ ТИСКУ РІЗНИХ КОНСТРУКЦІЙ БРЕТЕЛЕЙ В КОРСЕТНИХ ВИРОБАХ СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ НА
ТІЛО ЖІНКИ
У статті розглядаються питання взаємодії корсетних виробів з поверхнею тіла жінок, прооперованих з приводу раку молочної залози. Виділено плечові зони як осередки найбільшого тиску бретелей бюстгальтера. Встановлена залежність тиску на плечову зону монобретелей з еластичної тасьми від їх ширини та маси молочної залози, а також запропонована нова комплексна бретель для виготовлення реабілітаційних бюстгальтерів.
Постановка проблеми. Серед споживачів корсетних виробів спеціального призначення особливою групою є жінки, прооперовані з приводу раку молочної залози (РМЗ). Зміни в організмі, пов'язані з оперативним втручанням та комплексним лікуванням, змушують їх щоденно користуватися спеціальними бюстгальтерами, экзопротезами та супутніми засобами реабілітації протягом усього життя. Такі вироби повинні відповідати підвищеним ергономічним, гігієнічним, естетичним вимогам споживачів, бути практичними й недорогими, а також не викликати негативних реакцій організму жінки на подразнення.
За даними опитування пацієнток онкологічних клінік та незалежних жіночих організацій користування спеціальною білизною починається вже через 4-10 тижнів після операції (рис. 1), коли післяопераційні шрами дещо загояться.
43,70%
36,80%
□ 4-6 тижнів
19,50% П7-Ю тижнів
□ 11-24 тижні
Рис. 1. Терміни початку користування корсетними виробами спеціального призначення
Слід зазначити, що деякі жінки взагалі не користуються спеціальними бюстгальтерами. Близько третини від загальної кількості респонденток відповіли, що не носять спеціальну білизну через брак коштів (15,7%), дискомфорт під час користування - 73,8%, відсутність інформації - 10,5 %.
Як наслідки перенесеної операції та лікування, проявляються зміни подразливості організму на зовнішні чинники. На рис. 2 представлено діаграму, з якої можна зробити висновок, що однією з головних проблем жінок, прооперованих з приводу раку молочної залози, є надмірна чутливість до тиску на тіло, хоча проблеми алергічних реакцій, поранень та інших причин дискомфорту необхідно вирішувати комплексно.
35,3%
12,2%
8,8%
5,2%
21,0%
17,5%
□ не помічено
Івисипання на шкірі