І Г Дейнека - Аналіз теоретичних основ про вивчення впливу агресивних середовищ на матеріали з полімерним покриттям - страница 86
УДК 685.31
Чертенко Л.П.
РОЗРОБКА МЕТОДИКИ ПРОЕКТУВАННЯ ЖІНОЧИХ ОБЛЯГАЮЧИХ ЧОБІТОК З УРАХУВАННЯМ АНТРОПОМЕТРИЧНИХ ДАНИХ ТА ВИСОТИ ПІДЙОМУ П'ЯТКОВОЇ ЧАСТИНИ КОЛОДКИ
На даний момент при побудові конструкції верху жіночих чобітків переважно використовуються такі методики:
- Методика Республіканського будинку моделей взуття;
- Методика проектування жіночих чобіт італійської школи моделювання АРС Суторія;
- Німецька методика.
Однак, як показує практика, досвідчені модельєри для проектування вузьких облягаючих гомілку чобіток на застібці "блискавка" використовують переважно свій досвід та інтуїцію, оскільки існуючі методики проектування є недосконалими для побудови таких конструкцій, тому що не дають достатнього ступеню облягання, а передня лінія халяви в таких чоботах в готовому вигляді часто є нахиленою вперед, особливо у моделях з високими каблуками . Такий дефект обумовлений особливостями обтяжно-затяжних операцій та конструкції взуттєвої колодки.
Ще більше труднощів виникає із проектуванням чобіток за індивідуальними параметрами, оскільки не існує доступної універсальної науково обґрунтованої методики, яка б дозволяла достатньо швидко та точно будувати грунд-модель чобіток для будь-яких параметрів гомілки та колодки.
Також існуючі методики розроблені на основі застарілих антропометричних даних, тому розробка нової методики супроводжувалася проведенням нових антропометричних обмірів гомілки молодих жінок віком 18-25 років. Обміри проводились в межах однієї повноти гомілки, за середнім обхватом гомілки у найшир-шому місці литкового м'язу (349 - 361 мм). Розмір вибірки склав 56 жінок. В результаті дослідження були обчислені обхватні, висотні та широтні параметри се-редньотипової гомілки для обраної статевовікової групи. Результати обмірів приведено у таблиці 1.
Таблиця 1
Параметри середньотипової гомілки жінок віком 18-25 років
№
Найменування параметру
Умовне позначення
Значення параметру, мм
1
Обхват гомілки під коліном
Ок
329
2
Висота обхвату гомілки під коліном по п'ятковому контуру
Нк
425,7
3
Обхват гомілки у найширшому місці литкового м'язу
Ош
355,2
4
Висота обхвату гомілки у найширшому місці по п'ятковому контуру
Нш
315
5
Обхват гомілки посередині між найширшим та найвуж-чим місцями
Ос
293,3
6
Висота обхвату гомілки посередині між найширшим та найвужчим місцями по п'ятковому контуру
Нс
208,6
7
Обхват гомілки у найвужчому місці (над гомілковим суглобом)
Ов
224,1
8
Висота обхвату гомілки у найвужчому місці по п'ятковому контуру
Нв
107,8
9
Обхват ступні через п'ятку та згин
Оп
309,8
Дані параметри покладено в основу розроблюваної нової умовної розгортки гомілки (УРГ) та в основу проектування грунд-моделей чобіток середнього розміру 250 мм (38) середньої повноти для різної висоти каблука.
Було досліджено грунд-моделі чобіт, виготовлених та апробованих на підприємстві, та виведено залежності кута нахилу передньої лінії халяви від обхвату гомілки в найширшому місці литки та від висоти каблука (висоти підйому п'яткової частини колодки).
Залежність кута нахилу передньої лінії халяви від висоти каблука є лінійною та має вигляд (1):
Ф = 0,097Вк + 0,014 (1)
де Вк - висота каблука, мм.
Графічний вигляд цієї залежності показано на рис. 1.
Однак при дослідженні грунд-моделей чобіток інших параметрів гомілки було виявлено зменшення куту нахилу передньої лінії халяви при збільшенні обхвату гомілки в найширшому місці литкового м'язу.
2
S
X
w
X
10 9 8 7 6 5 4 3 2
1 0
10 20 30 40 50 60
Висота каблука, мм
70
80
90
Рис. 1. Графік залежності кута нахилу передньої лінії халяви від висоти каблука
Тому доцільним було визначити вплив двох чинників: висоти каблука та обхвату гомілки на досліджуваний кут. Виявлення цієї залежності проводили з використанням двохфакторного експерименту.
Залежність кута нахилу від обхвату гомілки та висоти каблука виражається формулою (2):
Ф = 0.05-Вк - 0.06-Ош + 22,
де Ош - обхват гомілки в найширшому місці, мм.
Графічний вигляд цієї залежності показано на рис. 2.
(2)
Рис. 2. Діаграма залежності кута нахилу від обхвату гомілки та висоти каблука
Саме ця залежність лежить в основі розрахунку кута нахилу халяви в розробленій новій методиці проектування жіночих облягаючи чобіток на застібці "блискавка".
Суть розробленої методики полягає:
• у побудові шаблону УРГ (спроектованого з урахуванням результатів проведених обмірів, представлених в табл. 1);
• розрахунку кута нахилу халяви;
• суміщенні УРГ з розгорткою бокової поверхні колодки, вписаної в систему координат;
• повороті шаблона УРГ відносно розгортки на кут нахилу;
• подальшій послідовності операцій з проектування грунд-моделі чобітка. Параметри та результат проектування чобіток показано на рис. 3.
Рис. 3. Проектування жіночих облягаючих чобіток на застібці "блискавка" за розробленою
методикою
Крім того, було також розроблено варіант методики для проектування жіночих облягаючих чобіток на застібці "блискавка" за індивідуальними параметрами гомілки (для ексклюзивного виготовлення на замовлення).
Розроблена методика проектування верху жіночих чобіток на застібці "блискавка" була апробована як на виробництві, так і в навчальному процесі. Вона дала позитивний результат для побудови серії чобіток і для проектування та виготовлення чобіток за індивідуальними параметрами.
Дана методика може достатньо легко реалізуватися в графічному середовищі AutoCAD, що дає ряд переваг відносно ручного проектування: можливістьшвидкого градирування грунд-моделі, можливість розширення асортиментного ряду моделей на єдиній конструктивній основі тощо.
Література
1. Бегняк В.І. та ін. Практикум з конструювання і проектування взуття. - Хмельницький,
2002.
2. Макарова В.С. Моделирование и конструирование обуви и колодок. - М., 2003.
3. Прусова С.Л. Проектування взуття за німецькою методикою. - К.: КНУТД, 2002.
4. Андрушків Й.І. Конструювання жіночих чобітків // Легка промисловість. - 1974. - №3.
УДК 657:339.56
Шабанова Ю.М.
ДО ПИТАННЯ УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ЕКСПОРТНО-ІМПОРТНИХ ПОСТАЧАНЬ
Розкрито сутність поняття „експортно-імпортні постачання" (ЕІП) з метою визначення предмету й об'єктів обліку, обґрунтована специфіка їхнього здійснення, аргументована доцільність класифікації зовнішньоторговельних операцій і використання системного підходу в організації управління ними.
Постановка проблеми. Ефективність системи управління експортно-імпортними постачаннями, як одного з основних видів зовнішньоекономічної діяльності, цілком залежить від організації своєчасного одержання надійної і досить повної обліково-економічної інформації. У зв'язку з цим зростає роль і значення обліку як функції управління цими операціями.
Національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку визначили нові підходи до організації і методики накопичення обліково-економічної інформації досліджуваних операцій. Система побудови бухгалтерського обліку повинна забезпечити застосування принципів П(С)БО - своєчасного відображення всіх операцій, повного розкриття інформації про цей вид постачань як відокремленої економіко-юридичної системи діяльності підприємств. Саме з цих позицій і досліджується питання удосконалення обліку операцій з експортно-імпортних постачань товарів.
Існуючий порядок організації обліку цих операцій не дозволяє провести глибокий аналіз і не повністю забезпечує інформацією про їхнє здійснення. Незважаючи на значимість даного виду діяльності і наявність проблемних питань, даній ділянці обліково-економічної роботи приділяється недостатня увага.
Істотним внеском у побудові системи організаційних регламентів і методики реалізації облікової функції в умовах здійснення зовнішньоекономічної діяльності стали роботи Ф.Ф.Бутинця, Ю.А. Кузьмінського, С.Ф. Голова, М.В. Кужільного та інш. Дослідження цих вчених носять теоретичний характер і торкаються ключових аспектів бухгалтерського обліку операцій зовнішньоекономічної діяльності. Аналіз наукових праць, присвячених питанням дослідження, свідчить про відсутність комплексного підходу в дослідженні операцій з експортно-імпортних постачань товарів, а найбільш важливі організаційні питання обліку цих операцій продовжують залишатися недостатньо дослідженими.
Мета статті. Основна мета статті полягає у розробці науково обґрунтованих рекомендацій з організаційно-методичних аспектів бухгалтерського обліку операцій з експортно-імпортних постачань товарів в сучасних умовах.
Викладення основного матеріалу. В Україні для виконання зовнішньоекономічних договорів, у тому числі, предметом яких є товари, обов'язковим є використання міжнародних правил і торговельних порядків „ІНКОТЕРМС", які за змістом являють собою зведення тлумачень контрагентами різних країн умов постачання товарів, а також передумов виникнення зобов'язань. Розглянемо не просто експортно-імпортні операції, що охоплюють більш широкий спектр зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД) підприємств, а саме операції з виконання договорів ку-півлі-продажу товарів. Аналіз існуючої практики зовнішньоторговельних постачань дозволили розробити їхню класифікацію, виділивши шість основних ознак, що у сукупності відбивають економічну сутність досліджуваних операцій: напрямки торгівлі; ступінь забезпечення постачання; організаційні форми торгівлі; способи розрахунків і види зв'язків з іноземними контрагентами. Визначено ступінь негативного впливу відсутності класифікації операцій за ЕІП товарів на усвідомлення глибини сутності цих операцій. Обґрунтована класифікаційна схема операцій з ЕІП товарів представлена на рис. 1.
Дана класифікаційна схема наочно показує, що зовнішньоторговельні операції з постачання товарів охоплюють різноманітну сферу взаємин економічного, фінансового та правового характеру між численними партнерами на основі угод, які опосередковують комплекс комерційних операцій, спрямованих на виконання договору купівлі-продажу товарів.
Це доводить, що ЕІП є системною економічною діяльністю підприємств, яка має ряд особливостей, обумовлених їх специфікою.
Зовнішньоекономічний договір, укладений з іноземним контрагентом, носить характер міжнародного договору, є правовою формою здійснення торговельної угоди і відповідає умовам його визнання, коли угоди відбуваються з іноземним контрагентом, а суб'єкти договору знаходяться в різних країнах, що зобов'язує їх ввозити-вивозити товари. ЕІП вважаються здійсненими, якщо товар доставлено до пункту призначення, обумовленого у контракті, що можливо після виконання певних митних процедур. Чітке розуміння цих умов обумовлює реальне уявлення про сутність ЕІП. Виходячи з економічної сутності ЕІП і принципів бухгалтерського обліку слід зазначити, що предметом бухгалтерського обліку досліджуваних операцій є сукупність об'єктів обліку в процесі їхнього здійснення, що розкривають зміст цих операцій.
Об'єкти обліку досліджуваних операцій можна згрупувати в дві групи - експортовані й імпортовані товари, а також операції продажу і вивозу експортованих та купівлі і ввозу імпортованих товарів і розрахунків за них, які обумовлені видом зовнішньоторговельного постачання, видом зв'язку між експортером і імпортером та умовами зовнішньоекономічного договору купівлі-продажу. Експортовані й імпортовані товари забезпечують здійснення операцій ввозу-вивозу й в цілому то-вароруху. Процеси ж продажу експортованих і купівлі імпортованих товарів і операції розрахунків за них є наслідком здійснення постачань.
Основними проблемними аспектами є однозначне трактування основних операцій з ЕІП товарів (експорт, імпорт та порядок відліку моменту і термінів їх здійснення у ЕІП), регламентації оформлення операцій ввозу-вивозу товарів і застосування форм розрахунків.
Операції з
експортно-
імпортних
постачань
товарів
За
напрямком торгівлі
Експорт
Продаж і вивезення експортованих товарів
Імпорт
Купівля і ввезення імпортованих товарів
За
формами постачань
У відповідності до базових умов постачань „ІНКОТЕРМС"
За
Основні
Експорт, імпорт
Об'єкти
ступенем
Реекспорт,
забезпече
реімпорт
ння
Митні послуги
зовнішньо
економічно
го
Які
Транспортно- 4— експедиційні послуги
обліку,
договору купівлі-
забезпечують
Послуги зі страхування
контролю,
продажу товарів
Послуги зі збереження
Банківські послуги
За
способами розрахунків
Грошові
Не грошові
Викуп
Зустрічні закупки
Бартерні угоди
Операції з давальницькою сировиною
За
Оптові
організацій
Аукціони
ними
формами
торгівлі
Міжнародні торги
Біржові
За видами
Прямі
зв'язків з
іноземними
Непрямі
контрагентами
аналізу
Рис. 1. Класифікаційна схема операцій з ЕІП товарів
Найважливішим фактором, що у нинішніх умовах безпосередньо впливає на прийняття рішень з вибору методик і організації бухгалтерського обліку ЕІП, є облікова політика, за допомогою якої можна підвищити ефективність управління цими операціями.
Висновки. Організація бухгалтерського обліку ЕІП на підприємствах характеризується рядом недоліків і вимагає їх усунення, оскільки: операції ввозу і вивозу не відображаються, експортовані і імпортовані товари в процесі здійснення цих постачань на балансі суб'єктів не враховуються, що не відповідає принципам бухгалтерського обліку - повного розкриття інформації про об'єкт обліку, своєчасного відображення всіх господарських операцій в обліку; не ведуться спеціалізовані регістри з розрахунків в іноземній валюті, що також відображається на систематизації і на забезпеченні контролю за правильністю і своєчасністю їхньогоздійснення; доходи і витрати з одного постачання відбивають у різних звітних періодах.
Важливим складовим елементом обліково-економічної політики з ЕІП є момент визнання доходів і витрат, від обґрунтування правильності вибору якого залежить формування фінансових результатів. У даній статті обґрунтовано такі фактори, які впливають на визнання доходу від продажу експортованих товарів, що важливо не тільки в теоретичному, але й у практичному аспекті, тому що від правильності вибору їх залежить визначення фінансового результату. Виходячи з цього стає очевидним, що облік доходів і витрат повинний бути організований таким чином, щоб не було розбіжностей у часі між відображенням доходу й періодом відображення витрат, а для запису на рахунках бухгалтерського обліку використовувалася інформація, що міститься у відповідних документах. У цьому випадку облік доходів і витрат буде відповідати принципам бухгалтерського обліку.
Література
1. Закон України „Об зовнішньоекономічної діяльності" від 16.04.91р. № 959-ХІІ, зі змінами та доповненнями.
2. Закон України „Об операціях з давальницькою сировиною в зовнішньоекономічних відносинах" від 15.09.95р. №327/95 - ВР.
3. Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97р. №283/97 - ВР, зі змінами та доповненнями.
4. Міжнародні правила інтерпретації комерційних термінів (ІНКОТЕРМС - 2000) від
01.01.2000 р.
УДК 69.059.14:519.863
Шамбешова Н.Г., Апышков Г.И.
УПРАВЛЕНИЕ ПРОЕКТАМИ НА ОСНОВЕ ЭКСПЕРТНОЙ СИСТЕМЫ МОДЕЛИРОВАНИЯ ОБЪЕКТОВ
Рассмотрена задача формализованного описания возможных состояний объектов строительства, достаточного для принятия необходимых решений (проектов) на всех этапах их жизнедеятельности. Приведен анализ возможных подходов к решению задачи, в том числе на основе принципов "распознавания образа". Предложена и обоснована система их моделирования с применением методов экспертной классификации многомерных объектов. Ист. 4.
Разработка проектов для зданий и сооружений на всем протяжении их жизнедеятельности (строительство, эксплуатация, ремонты, реконструкция, снос) требует в каждый соответствующий момент времени исчерпывающей и целенаправленной информации об их технических параметрах и состоянии, т.е. знания условий, необходимых для принятия решений [1]. Очевидная системная сложность формализации этой задачи состоит не только в трудно обозримом множестве типов строящихся и эксплуатируемых объектов, но и в многообразии ихвозможных состояний и многочисленности неупорядоченных признаков этих состояний.