І Г Дейнека - Аналіз теоретичних основ про вивчення впливу агресивних середовищ на матеріали з полімерним покриттям - страница 55
Произведя расчёт и сравнивая потребляемую мощность пневмосушилки и СВЧ-сушилки, установлено, что затраты электроэнергии микроволновых сушилок в 3-5 раз больше пневмосушилок.
Анализ конструкций СВЧ-сушилок позволяет сделать вывод о том, что конструкция должна обеспечивать равномерную подачу продукта в камеру сушки; требуется установка нескольких магнетронов с тем, чтобы обеспечить требуемый режим сушки путём автоматического управления и введение их в работу. Конструкция должна быть оборудована подающим вентилятором для охлаждения магнетрона и последующим пропусканием через камеру для удаления влаги и дополнительной сушки крахмала. Камера должна иметь такую форму, чтобы поток лучей фокусировался и поглощался продуктом. В качестве материала деталей внутри рабочей камеры используется пищевая пластмасса, а сама рабочая камера из пищевой стали.
Рис. 14. СВЧ-установка прямоугольной нагревательной камерой
Требуется расчётно-конструкторская разработка вариантов сушилок с последующим изготовлением опытного образца и его экспериментальной проверкой, что позволит сделать окончательные выводы об эффективности той или иной сушилки.
Литература
1. Лыков А.В. Теория сушки. - М.: Энергия, 1968.- 471 с.
2. Чернобыльский И.И. Сушильные установки химической промышленности. - К.: Техника, 1969. - 279 с.
3. Юрлов Ю.А. Высокоэффективные пылеуловители. - С.: Уральский рабочий, 1990. -
66 с.
4. Технология и технологический контроль крахмало-паточного производства. - М.: Агро-промиздат, 1986. - 319 с.
5. Алиев Г.М. Техника пылеулавливания и очистки промышленных газов. - М.: Металлургия, 1986. - 544 с.
6. Штокман Е.А. Очистка воздуха от пыли на предприятиях пищевой промышленности. -М.: Агропромиздат, 1989. - 312 с.
7. Антипов С.Т. Машины и аппараты пищевых производств. В 2 кн. Кн. 2. - М.: Высш. шк.,
2001. - 680 с.
8. Рогов И.А. Электрофизические методы обработки пищевых продуктов. - М.: Агропром-
издат, 1988. - 272 с.
УДК 65:338
Пархоменко О.П.
РОЗРОБКА ОПТИМАЛЬНОЇ КРЕДИТНОЇ ПОЛІТИКИ, ЯК ЗАСІБ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
У статті запропоновано методику розробки оптимальної кредитної політики, яка надасть можливість вітчизняним підприємствам підвищити ефективність їх діяльності. Розглянуто та систематизовано кожен етап кредитної політики. Надані пропозиції щодо її розробки.
Постановка проблеми. На сучасному етапі розвитку економіки України однією з найскладніших проблем, з якою зустрічаються вітчизняні підприємства, є наявність надмірних обсягів дебіторської заборгованості. А саме більшу її частину складає заборгованість покупців за відвантажені їм товари. За період з 2002 р. по 2005 р. питома вага дебіторської заборгованості у загальному обсязі оборотних активів підприємств України в середньому займає 68% [1-3]. Поряд з цим, її обсяги мають стрімку тенденцію до зростання. Це свідчить, що стан розрахунків з дебіторами на підприємствах є дуже напруженим, і отже, потребує негайного покращення. У цьому контексті важливого значення набуває обґрунтування науковцями та практиками дієвих для підприємств механізмів управління дебіторською заборгованістю.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вивчення наукової літератури свідчить про існування різних підходів до управління дебіторською заборгованістю. Відомі економісти у сфері корпоративних фінансів обґрунтовують [4,5,6], щоуправління дебіторською заборгованістю полягає в розробці оптимальної кредитної політики, яка має бути спрямована на вибір найкращих для даного підприємства строків кредитування покупців, кредитних лімітів та строків дії знижок. Так І. А. Бланк пропонує в цілях ефективного управління дебіторською заборгованістю на підприємствах розробляти і здійснювати особливу фінансову політику (чи кредитну політику), спрямовану на оптимізацію загального розміру заборгованості та забезпечення своєчасної її інкасації [5]. К. Ван Хорн вважає, що фінансовий керівник здатен впливати на рівень дебіторської заборгованості, добиваючись оптимального співвідношення між вигодою, яку підприємство розраховує отримати при зазначеному рівні інвестованих в дебіторську заборгованість коштів, і витратами, які йому доведеться понести для цього [6]. На думку О. І. Лучкова, основним чинником, який поєднує кредитну політику і політику визначення оптимального розміру інвестицій у дебіторську заборгованість, є кредитний період [8].
Невирішені частини загальної проблеми. Аналіз останніх досліджень та публікацій щодо управління дебіторською заборгованістю, свідчить що окремі питання вимагають подальшого розвитку, посилення прагматичних підходів, адаптації до специфіки функціонування вітчизняних підприємств. На нашу думку, управління дебіторською заборгованістю вітчизняних підприємств має здійснюватися на основі зарубіжного та вітчизняного досвіду, враховувати всі існуючі види дебіторської заборгованості, незалежно від їх обсягів, термінів погашення, рівня ризикованості, базуватися на індивідуальних умовах кредитування покупців і використанні сучасних методів її рефінансування.
Метою статті є розробка оптимальної кредитної політики, яка сприятиме підвищенню ефективності управління дебіторською заборгованістю.
Виклад основного матеріалу. Досягнення більших прибутків за рахунок регулювання товарообігу визначається не тільки політикою ціноутворення, а й політикою реалізації товарів у кредит. При цьому оборотність товарних запасів підвищується, але збільшується обсяг інвестицій в дебіторську заборгованість, що затримує повернення коштів.
На розмір дебіторської заборгованості можуть впливати різні внутрішні та зовнішні фактори: ціна товару; якість товару; специфіка товару; місткість ринку; ступінь насиченості ринку; застосування різних методів стимулювання попиту та їхня відносна ефективність; система розрахунків, прийнята на підприємстві; кредитна політика підприємства.
Виникнення дебіторської заборгованості на підприємстві має свої позитивні та негативні сторони (табл. 1).
Таблиця 1
Визначення позитивних та негативних сторін існування дебіторської заборгованості підприємства
_Позитивні сторони_
1. Підвищення оборотності товарних запасів.
2. Зростання товарообігу, а отже, й суми валового доходу та прибутку.
3. Зменшення витрат, пов'язаних зі зберіганням товарних запасів.
4. Є можливість зробити заборгованість доходним активом, тобто брати відсотки за надання кредиту (але це може сприяти зниженню обсягів реалізації)._
_Негативні сторони_
1. Фінансові ризики, пов'язані з дефіцитом грошових коштів.
2. Втрати від інфляційного знецінення суми заборгованості.
3. Додаткові витрати, пов'язані з управлінням заборгованістю.
4. Виникнення ризиків зростання безнадійних боргів.
5. Недоотримання доходу в зв'язку з неможливістю активного комерційного використання коштів, інвестованих в дебіторську заборгованість.
Обґрунтоване управлінське рішення щодо доцільності надання товарного кредиту та його розміру повинно базуватися на розробці оптимальної кредитної політики.
Оптимальна кредитна політика буде полягати в ослабленні правил надання кредиту доти, доки граничний прибуток від додаткових обсягів продажів не зрівняється із прибутком від капіталу, інвестованого з потрібною прибутковістю в дебіторську заборгованість, для забезпечення цих продажів [6].
При розробці кредитної політики підприємства слід пам'ятати, що головним є не скорочення числа ненадійних покупців, а максимізація прибутку шляхом спі-вставлення додаткового прибутку з додатковими витратами.
Процес формування кредитної політики пропонується за такими етапами:
• розробка стандартів кредитування;
• визначення кредитного періоду;
• визначення вартості надання кредиту;
• застосування сезонних датувань;
• розробка систем штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань покупцями.
Розробка стандартів кредитування (критеріїв відбору потенційних дебіторів та відповідних кредитних лімітів), які відображають оптимальний ступінь ризику, прийнятий для кредитних рахунків.
Із загальних міркувань можна досить приблизно сказати, що досягнення оптимуму можливе, коли граничні витрати від кредиту врівноважуються з граничними прибутками від зростаючих продажів.
В основі формування стандартів оцінки покупців та диференціації умов надання кредиту лежить кредитоздатність покупця.
Формування системи стандартів оцінки покупців включає такі елементи:
- формування інформаційної бази проведення оцінки кредитоздатності покупців. Інформаційна база формується з даних наданих безпосередньо покупцем, внутрішніх джерел (при постійному співробітництві), зовнішніх джерел (банків, що обслуговують покупця; його постійних партнерів та ін.);
- визначення системи характеристик, що оцінюють кредитоздатність окремих груп покупців, здійснюється за такими критеріями: обсяг господарських операцій з покупцем і стабільність їх здійснення; репутація покупця в діловому світі; платоспроможність покупця; результативність господарської діяльності покупця; стан кон'юнктури товарного ринку, на якому покупець здійснює свою операційну діяльність; обсяг і склад чистих активів, що можуть складати забезпечення кредиту при неплатоспроможності покупця й порушенні справи про його банкрутство
[5];
- вибір методів оцінки окремих характеристик кредитоздатності покупців визначається змістом оцінюваних характеристик. Можуть бути використані такі методи, як: статистичний, нормативний, експертний, бальний та інші;
- групування покупців за рівнем кредитоздатності і формування відповідних кожній групі кредитних умов здійснюється на підставі проведеної їх оцінки. Виділяються такі групи покупців, які мають: високу кредитоздатність і можуть отримати кредит в максимальному розмірі; середню кредитоздатність і можуть отримати кредит в обмеженому розмірі, залежно від рівня ризику неповернення боргу; низьку кредитоздатність, яким кредит не надається [5].
Необхідно розробити індивідуальні умови надання комерційних кредитів різним покупцям. Кредитні умови включають: розмір кредитного ліміту, строк надання кредиту, систему знижок, форми штрафних санкцій.
Прийняття рішення про надання кредитів повинно супроводжуватися страхуванням можливих ризиків у вигляді факторингу (форфейтингу), використання векселів, взаємозаліку, цесії, страхування кредитів, застосування заходів з підвищення відповідальності боржника за невиконання грошових зобов'язань, застави, поруки, гарантії платежу, задатки, новації боргу в боргове зобов'язання тощо [9].
Визначення кредитного періоду. Кредитний період - загальна тривалість часу, в період якого покупець повинен оплатити рахунок за товари, придбані їм у кредит.
Умови кредиту звичайно засновані на певних традиціях, що мають місце для кожної конкретної галузі промисловості, але варто враховувати, що період кредитування є одним зі способів, за допомогою якого фірма може підвищити попит на свою продукцію. Кожній фірмі при цьому доводиться знаходити оптимальне співвідношення між рентабельністю додаткових обсягів продаж і необхідною прибутковістю додаткових інвестицій у дебіторську заборгованість [6].
Додаткова сума дебіторської заборгованості складається із двох частин. Перша частина являє собою дебіторську заборгованість внаслідок збільшення обсягу продаж. Друга частина додаткових сумарних рахунків дебіторів є слідством уповільнення процесу стягнення по рахунках продажу першим покупцям. Рахунки цієї групи клієнтів при нових умовах кредитування оплачуються трохи повільніше, що приводить до підвищення рівня заборгованості. Тому більша частина приросту додаткового інвестування в дебіторську заборгованість надходить від первісних покупців, що роблять свої платежі повільніше, ніж раніше.
Встановити необхідний розмір кредитного періоду підприємство може за допомогою використання таких формул:
P' = P1 * Q,
де P' - прибуток від додаткових обсягів продажу; P1 - прибуток на одиницю продукції; Q - кількість додатково проданих одиниць продукції.
D = B / K\
де D - додаткова дебіторська заборгованість, пов'язана з новими продажами; B - виручка від нових продаж;
K' - новий коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості.
і' = i / C * D,
де і' - інвестиції в додаткову дебіторську заборгованість, пов'язані з новими об'ємами продаж;
i - змінні витрати на одиницю продукції;
С - продажна ціна одиниці продукції.
Y = V / K,
де Y - рівень дебіторської заборгованості до зміни періоду кредитування; V - щорічний обсяг продаж в кредит;
K - старий коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості.
Y' = V / K',де Y' - новий рівень дебіторської заборгованості, пов'язаний з первісними об'ємами продаж;
K' - новий коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості.
і = Y' - Y,
де і - інвестиції в додаткову дебіторську заборгованість, пов'язані з первісними об'ємами продаж.
II = і' + і,
де Іі - сумарні інвестиції в додаткову дебіторську заборгованість.
P = A * Іі,
де P - потрібний прибуток від додаткових інвестицій; A - альтернативні витрати.
Якщо прибуток від додаткових обсягів продажу перевищує потрібний прибуток від додаткових інвестицій, то зміна періоду кредитування є вигідною (P'>P).
Визначення розміру надаваного кредиту (кредитного ліміту). Кредитний ліміт - максимальна сума, на яку підприємство може дати кредит покупцеві. Він установлюється з урахуванням форми надаваного кредиту (комерційного кредиту, споживчого кредиту) і виду реалізованої продукції. Розмір кредитного ліміту залежить від рівня прийнятного ризику, планованого обсягу реалізації продукції на умовах відстрочки платежів, середнього обсягу угод щодо реалізації готової продукції, фінансового стану підприємства - кредитора й інших факторів. Доцільність зміни розміру кредитного ліміту визначається аналогічно зазначеним вище розрахункам показників, тобто порівняння прибутків з потрібною доходністю інвестицій.
Визначення вартості надання кредиту (система цінових знижок при здійсненні негайних розрахунків за придбану продукцію). Цінові знижки за ранні платежі - зниження ціни, виражене у відсотках, на продавану продукцію за умови погашення дебіторської заборгованості покупцями в період до встановленого терміну платежу. Використання даного способу стимулює покупців оплачувати раху-нки-фактури раніше встановленого терміну.
Якщо підприємство намагається прискорити оплату заборгованості боржниками шляхом надання знижки або збільшення її розміру, то необхідно визначити, чи перекриє вигода від прискорення процесу стягнення платежів витрати, які понесе фірма при збільшенні передбачуваної наявної знижки за швидку оплату рахунку. Якщо так, то фірмі варто змінити свою політику надання знижок.
Доцільність застосування знижки за ранні платежі можна визначити за допомогою таких формул:
Y = Q / K,
де Y - рівень дебіторської заборгованості до зміни знижки за ранні платежі; Q - щорічна кількість продаж у кредит; K - коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості.
Y' = Q / K',
де Y' - рівень дебіторської заборгованості після введення знижки за ранні платежі;
K' - новий коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості.
AY = Y - Y',
де AY - скорочення інвестицій у дебіторську заборгованість.
і = C * N * Q,
де і - витрати на введення знижки за ранні платежі (до уплати податків); C - знижка;
N - відсоток покупців, бажаючих отримати знижку.
Е = A * AY,
де Е - економія з урахуванням альтернативних витрат від скорочення дебіторської заборгованості (до уплати податків); А - альтернативні витрати.
Якщо економія, досягнута за допомогою прискорення процесу стягнення платежів, більше, ніж витрати, які понесе підприємство, запропонувавши покупцям знижки за ранні розрахунки за боргами (Е > і), то слід ввести цю знижку на свою продукцію. Якщо прискорення процесу стягнення по рахунках дебіторів не дало альтернативної економії, достатньої для компенсації витрат, пов'язаних з введенням знижок (Е < і), то політику відносно знижок слід залишити незмінною.
Застосування сезонних датувань. Сезонні датування - продаж продукції покупцям з відстроченням платежу до певного періоду в майбутньому при слабкому попиті на дану продукцію в поточний період.
Використання цього способу стимулює попит на продукцію покупців, які здатні сплатити по рахунку тільки після закінчення певного сезону.
Даний спосіб доцільний при виконанні такої нерівності:
Р' > P,
де Р'- прибуток від додаткових обсягів продаж;
Р - прибуток, який можна отримати від альтернативного вкладення засобів, які необхідні для утворення додаткової заборгованості.
Також застосування сезонних датувань сприяє скороченню витрат, пов'язаних зі складським зберіганням продукції (при нагромадженні більших запасів готової продукції). Якщо сукупні витрати на складське зберігання (складські витрати + альтернативні витрати) перевищать потрібний прибуток від інвестицій в додаткову дебіторську заборгованість, то введення сезонних датувань вважається доцільним [6].
Розробка систем штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань покупцями. Кредитна політика повинна враховувати випадки несвоєчасного погашення боржниками заборгованості в строк. Повинні бути розраховані величини штрафних санкцій (пеня, штраф і неустойка). Їх розмір залежить від рівня невиконання зобов'язань, від розміру заборгованості, від умов надання кредиту. Розмір штрафних санкцій повинен повністю відшкодовувати усі фінансові втрати підприємства-кредитора (втрату доходу, інфляційні втрати, відшкодування ризику зниження рівня платоспроможності та ін.).
Кредитна політика є одним з важливих факторів, що визначає попит на продукцію. Вона може змінюватися залежно від кон'юнктури ринку. І. А. Бланк виділяє три типи кредитної політики: жорсткий, помірний та м'який. Вони характеризують принципові підходи до здійснення кредитної політики з позиції зіставлення рівнів доходності та ризику кредитної діяльності підприємства.
Якщо підприємство використовує м'який тип кредитної політики, тобто подовжує кредитний період, збільшує розмір кредиту та підвищує цінові дисконти, не зважаючи на високий рівень кредитного ризику, то це сприяє й збільшенню обсягу реалізації (рис. 1,а). Така тенденція з позицій потенційних дебіторів аналогічна неявному зниженню ціни, тому зростає як кількість клієнтів, що використовують запропоновані умови, так і обсяг продукції, яку купує окремий клієнт. Крім того, кредитна політика може бути важливою складовою конкурентної стратегії підприємства. Якщо підприємство використовує невиправдано жорстку кредитну політику ( в мінімальні строки надання кредиту і його розміру, вимогливість умов надання кредиту, використання жорстких процедур інкасації дебіторської заборгованості) або в нього відсутня ця політика, то виникає ризик втратити частини покупців, що віддадуть перевагу сприятливішим умовам конкурентів (рис. 1,б). При цьому ефект (приріст об'єму реалізації) від поліпшення кредитних умов поступово зменшується, адже збільшення обсягу реалізації обмежено потенціалом товарного ринку, а для клієнтів поліпшення умов стає дедалі менш важли-