Л В Кузнецова - Клінічна та лабораторна імунологія - страница 50
37. У дитини у віці 4 місяців на друге введення АКДП-вакцини у першу добу мала місце патологічна реакція (судоми). Як бути у майбутньому відносно щеплень для цієї дитини?
A. Щеплення проти дифтерії, правця, кашлюку припинити
B. У подальшому для імунізації дитини використовувати препарат АаКДП
C. У подальшому для імунізації дитини використовувати препарат АДП
D. У подальшому для імунізації дитини використовувати препарат АДП-М
E. Провести лікування дитини і продовжити щеплення препаратом АКДП
38. В 11 класі середньої школи захворіла дитина на кір. Кому потрібно провести щеплення проти кору?
A. Хлопець, 15 років, проти кору не щеплений. У віці 4 роки перехворів на кір
B. Дівчина, 15 років, проти кору щеплена у віці 1 рік, ревакцинації не має. На кір не хворіла
C. Дівчина, 15 років, двічі щеплена проти кору - у віці 1 рік, та у віці 6 років
D. Хлопець, 16 років, у віці 1 рік щеплений вакциною КПК, у віці 6 років щеплений ЖКВ, на кір не хворів
E. Хлопець 15 років, у віці 2 роки щеплений вакциною КПК, у 7 років перехворів на кір
39. Для складання місячного плану щеплень проти туберкульозу необхідно вирішити, кого не потрібно включати до плану щеплень проти туберкульозу?
A. Дитина 7 років, реакція Манту негативна, два місяці тому перенесла менінгококовий назофарингіт.
B. Підліток 14 років, реакція Манту негативна, 3 місяці тому ревакцинований АДП-М
C. Дитина 7 років, реакція Манту негативна, 2 місяці тому перехворіла на грип
D. Дитина 7 років, реакція Манту позитивна
E. Дитина 7 років, реакція Манту негативна, рік тому щеплена проти кору, епідемічного паротиту, краснухи
40. Дитині 3 роки 6 місяців. В 3 і 4 місяці отримала щеплення проти дифтерії вакциною АКДП. Як проводити щеплення проти дифтерії у подальшому?
A. Продовжувати імунізацію АКДП-вакциною
B. Почати імунізацію знову
C. Продовжувати імунізацію АДП-вакциною
D. Продовжити імунізацію АДП-М вакциною
E. Провести щеплення АДП-вакциною у 6 років
Вірні відповіді на питання:
11 ABC, 12 ABCD, 13 ABC, 14 CD, 15 A, 16 G, 17 B, 18 E, 19 F, 20 H, 21 ABC, 22 A, 23 B, 24 C, 25 D, 26 A, 27 D, 28 A, 29 E, 30 A. 31 А. 32 B. 33
BE, 34 D, 35 C, 36 B, 37 B, 38 B, 39 D, 40 C.
ЛІКУВАННЯ АЛЕРГІЧНИХ СТАНІВ НОВИМИ ФІЗИЧНИМИ ЧИННИКАМИ
Важливість БІОПТРОН-світлотерапії
Сучасна медицина все більше використовує і методи терапії, спрямовані на лікування хворого органа чи системи, і методи, що забезпечують лікування організму в цілому. Все більше уваги приділяється підвищенню ефективності використання природних чинників. Саме до таких біологічно незамінних відноситься сонячне світло, а технологія застосування його найбільш ефективного компонента - поліхроматичного поляризованого світла, одержала назву БІОПТРОН-світлотерапії.
Несприятливі екологічні умови України багато в чому визначають зниження імунітету й опірності до інфекцій, а зменшення обсягу сонячного впливу в зимовий час додатково обмежує компенсаторні можливості організму. Негативно впливають на здоров'я радіаційне чи ультрафіолетове опромінення, аерозольні промислові відходи, тютюновий дим, деякі агрохімічні препарати, ендогенні проміжні продукти, що виникають при фізичних навантаженнях, гіпоксії, гострих і хронічних патологічних процесах. Більшість розладів спричинюється дією хімічно агресивних сполук (вільних радикалів), котрі викликають безкисневе (перекисне) окиснення, що руйнує клітинні мембрани, цілісність яких визначає життєздатність клітини. Хоча організм і має антиокисну систему для нейтралізації вільних радикалів, але компенсаторні можливості такого захисту невеликі та швидко вичерпуються. Тому необхідні додаткові профілактичні та лікувальні заходи, що підтримують захист клітин від енергетичного виснаження, повноцінний імунітет і оптимальний функціональний стан організму в цілому. Багато в чому ці завдання може вирішити БІОПТРОН-світлотерапія, виходячи з багатогранності механізмів дії поляризованого світла. Спеціальне дослідження захворюваності населення різних регіонів України показало, що кожен її житель має потребу в профілактичних чи лікувальних впливах світлом апарата БІОПТРОН. Трансформація фотомедицини на сучасному етапі розвитку фізіотерапії зумовила необхідність виділення і більш точного використання біологічно адекватних електромагнітних хвиль оптичного діапазону. Застосування ПАЙЛЕР-світла в клінічній практиці вимагає від лікаря додаткових знань, тому нижче наведено основні відомості про сучасні погляди на механізми дії і лікування полі- та монохроматичним поляризованим світлом.
Апарати для БІОПТРОН-світлотерапії
Існує три моделі світлотерапевтичних апаратів: БІОПТРОН-компакт, БІОПТРОН-ПРО-1 і БІОПТРОН-2 (рис. 1-2). Виробник: BIOPTRON AG, ZEPTER GROUP, Швейцарія (сертифікат SQS, Швейцарія). Патентна чистота: патент США 5,001,608, патент Великобританії 1,109,656, Єв-ропатент 0,311,125. Апарати мають сертифікати IQnet (Великобританія) та DEKRA (Німеччина). Технічна характеристика наведена в табл. 1.
Таблиця 1.
Основні характеристики та світлові показники апаратів БІОПТРОН
№
Характеристики
БІОПТРОН-Компакт-1; 3
БІОПТРОН-ПРО-1
БІОПТРОН-2
1.
Номінальна потужність лампи, Вт
20
50
80
2.
Довжина світлових хвиль, нм
480-3400
480-3400
480-3400
3.
Ступінь поляризації світла, %
> 95
> 95
> 95
4.
Спеціальний розподіл світла в діапазоні довжин хвиль 4803400 нм, %
95 % вихідної потужності
95 % вихідної потужності
95 % вихідної потужності
5.
Щільність потужності*, мВт/ см2
40
40
40
6.
Світлова енергія у хв*, дж/см2
2,4
2,4
2,4
7.
Діаметр світлового потоку, мм
40
110
150
8.
Площа поверхні для лікування, см2
12,3
95
177
9.
Рабоча відстань від шкіри, см
1-5
5-10
5-15
10.
Нагріваюча дія*, оС
Близько 1
1-1,5
1-1,5
11.
Відповідність євростандартам СЕ
Медстандарт
згідно з Директивою
93/42/ЕЕС СЕ
0124
Медстандарт
згідно з Директивою
93/42/ЕЕС СЕ
0124
Медстандарт
згідно з Директивою
93/42/ЕЕС СЕ
0124
12.
Свідоцтво МОЗ України про державну реєстрацію виробів медичкого призначения, дозволених до застосування
№ 7360 / 2007 Наказ № 141 від 21.12.2007
№ 5668/2006 Наказ № 639 від 02.11.2006
№ 9194/2009 від 03.12.2009
* - Величини наведені з урахуванням єдиної відстані від шкіри, що дорівнює 10 см
БІОПТРОН-компакт розрахований для впливу на невеликі за площею ділянки чи для зональної терапії, орієнтованої на точки акупунктури. Оснащений вбудованим таймером, що відзначає двохвилинні інтервали. Опція - кронштейн-підставка.
БІОПТРОН-ПРО-1 забезпечує більш високу продуктивність світлолікування при збереженні компактності та рухливості. Оснащений вбудованим таймером до 99 хв експозиції з автоматичним відключеннямсвітла. Спеціально розроблений дизайн кронштейнів (для столу та підлоги) дає змогу забезпечити доступ світла до всіх ділянок тіла пацієнта без додаткових зусиль.
БІОПТРОН-2 через більш широке поле впливу кращий, наприклад для лікування уражень великих ділянок шкіри, в опіковій хірургії, для імунокорекції та для професійного використання. Має електронний таймер на 1-99 хв експозиції та автоматичне відключення світла.
БИОПТРОН-Компакт БИОПТРОН-ПРО-1 (ПРО) БИОПТРОН-2
Рис. 1. Апарати БІОПТРОН-компакт (1), БІОПТРОН-2 (2), БІОПТРОН-ПРО (3), БІОПТРОН-ПРО-1 з кронштейном для столу (4) і для підлоги (5), кисневий препарат ОКСИСПРЕЙ (6). Внизу - діаметри світлових потоків аппаратів БІОПТРОН і стандартна робоча відстань до шкіри
Фізичні особливості БІОПТРОН (ПАЙЛЕР) світла
Для фізіотерапевтичної корекції окремих проявів алергічних станів застосовується значний асортимент фізичних чинників. Існують лікувальні методики, що застосовуються для впливу на біологічно активні зони акупунктурою, лазером, постійним і змінним магнітними полями, УФ-, ІЧ-, УВЧ-, СВЧ- і КВЧ- випромінюванням, електричним струмом, ультразвуком, механічною (вібрація, масаж) дією і ін. [В.Н. Сокрут, В.Н. Казаков, 2001]. Проте останнім часом з'явилися відомості про ефективність нового фізичного чинника - поліхроматичного поляризованого світла (ПАЙЛЕР), що створюється апаратами БІОПТРОН [С.А. Гуляр, 1999; 2009; Ю.П. Ліманський, 2000; К.А. Самойлова, 1998, М. Fenyo, 1981]. Зокрема, показано, що використання ПАЙЛЕР-світла при терапії бронхіальної астми дозволяє отримати додатковий лікувальний ефект [А.М. Пілецький, 2003; 2011; Л.В. Кузнєцова, 1999; О.В. Кравченко Л.В. Кузнєцова, 2001; Ю.В. Вороненко і співав., 2008]. Є повідомлення про позитивний лікувальний результат при алергічному риніті, дерматиті, кропив'янці і ін. [С.О. Гуляр, А.Л. Косаковський, 2006; 2011]. Тому для обгрунтування методик лікування алергічних станів впливом оптичного діапазону електромагнітних хвиль та їх адекватного застосування доцільно розглянути механізми дії ПАЙЛЕР-світла і можливості, які з них виходять.
В основі механізму лікувальної дії ПАЙЛЕР-світла (від PILER -Polarized, Incoherent, Low Energy Radiation) лежать позитивні біофізичні ефекти, зумовлені його основними фізичними властивостями:
— поляризованість: на відміну від різноспрямованих багаторазово відбитих рухів фотонів звичайного світла, фотони поляризованого упорядковані, односпрямовані та коливаються в рівнобіжних площинах; Ця властивість зумовлює більш високу проникну здатність світлових електромагнітних хвиль у шкіру, її судинні та нервові структури без супутніх ушкоджень;
— поліхроматичність: охоплюється повний діапазон видимого та частина інфрачервоного спектра. Ультрафіолетове випромінювання в електромагнітному спектрі ПАЙЛЕР-світла відсутнє, але є можливість отримання УФ в діапазоні від 300 нм;
— некогерентність: окремі хвильові діапазони несинхронізовані, не збігаються за фазою та коливаються з ріною частотою;
— низькоенергетичність: у широкому електромагнітному діапазоні (видиме світло та частина інфрачервоного випромінення) кожна з хвиль взаємно не сумується, а підсумкова енергія такого світлового потоку не перевищує енергії окремо взятого діапазону довжин хвиль
Залежно від кольору фільтра світла, що може застосовуватися з апаратом БІОПТРОН (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, індиго, фіолетовий), або без основного фільтра, існує можливість отримати поляризоване монохроматичне світло відповідної частини оптичного або ультрафіолетового спектра. Таке світло є лазероподібним, діапазон його частот значно перевищує той, що є лазерів.
Зважаючи на різні довжини хвиль глибина проникнення крізь шкіру окремих компонентів ПАЙЛЕР-світла неоднакова. Найбільшу проникну здатність мають хвилі червоної частини спектра й інфрачервоний діапазон: сумарно до 10-25 мм (при максимальній експозиції) залежно від моделі апарату БІОПТРОН. Одночасно під час дії ПАЙЛЕР-світла на біологічно активну зону (точку акупунктури) як на рецептор, що сприймає електромагнітні хвилі, створюються умови для більш глибинного транспорту їх в організмі. Врахування напівпровідникових властивостей колагену, здатного брати участь у транспорті електромагнітних хвиль, його просторового розташування (уздовж магістральних судин, міжорганних і міжклітинних сполучнотканинних утворень) дозволяє відзначити можливість досягти дистантних системних реакцій у відповідь.
Механізми дії ПАЙЛЕР-світла
Фізичні закономірності. В залежності від шляху проникнення світла (зоровий та крізьшкірний) відбуваються різноманітні процеси, що грунтуються на законах фізіологічної оптики та фотобіологічних реакцій. Кінцевим наслідком оптичного шляху світла є створення зорового образу і психоемоційного стану людини. При освітленні шкіри світло проходить крізь неоднорідне середовище, яке обумовлює неоднакове його пропускання, залежне від структури і властивостей тканини, довжини електромагнітної хвилі, її поляризації, а також тривалості впливу. Найбільша оптична прозорість тканин спостерігається в діапазоні електромагнітних хвиль 650-1200 нм, особливо у червоному-інфрачервоному диапазоні (630-950 нм). При цьому фізична глибина їх проникнення крізь світлу шкіру може досягати 120 мм, а для діапазону 450-590 нм - 15-55 мм [Anderson R.R., 1982]. Глибина проникнення випромінен-ня залежить від поглинання його різноманітними тканинами: шкіра, підшкірна клітковина, м'язи поглинають 20-30 %, кістки - біля 50 %, паренхіматозні органи - до 100 % енергії.
При проникненні крізь шкіру світло зазнає процесів відбиття, переломлення, наскрізного проходження, розсіяння і поглинання. Біологічна реакція може виникнути тільки при поглинанні кванта світла (енергії). Фотобіологічний процес складається із засвоювання кванта,внутрішньомолекулярних процесів обміну енергією (фотофізичні явища), міжмолекулярного переносу енергії, первинного фотохімічного акту, темнових реакцій з участю стабільних фотопродуктів, біохімічних реакцій з їх залученням, загальнофізіологічних відповідей на дію світла. Має значення енергетична характеристика різноманітних довжин електромагнітних хвиль. Енергія поглинутих квантів з її зростанням від інфрачервоного до ультрафіолетового діапазонів перетворюється у біологічних молекулах в енергію коливальних процесів, електронного збудження і дисоціації молекул на тлі їх нагріву.
Біохімічні механізми реагування живої клітини на слабкі поляризовані електромагнітні сигнали полягають у тому, що оптичні ізомери, наприклад молекули амінокислот, під впливом електромагнітних полів змінюють усі властивості, у тому числі і їх просторове розміщення: їх міжатомні зв'язки перекручуються в зовнішніх електромагнітних полях. Властивості оптичних ізомерів трансформуються під дією будь-яких, у тому числі і статичних, асиметричних електричних чи магнітних полів. При цьому змінюється взаємне розташування всіх атомів. Цей ефект не залежить від орієнтації молекули в просторі та визначається тільки знаком і кількістю енергії, яку вона поглинула.
Доведено, що поляризоване світло, діючи на вільні неорієнтовані біологічні молекули, викликає асиметричну електронну емісію в право- та лівообертальних енантіомерах. Ця асиметрія призводить до того, що один з енантіомерів здобуває декілька більшу внутрішню енергію. Експериментально виявлений підсилювальний механізм при дії слабоін-тенсивних електромагнітних випромінювань на біологічні об'єкти. Він виявляється у високій ефективності активного транспорту іонів крізь біомембрани. З'ясувалося, що поляризоване світло в 104 рази більш ефективно діє на цей процес у порівнянні з неполяризованим світлом.
Похожие статьи
Л В Кузнецова - Клінічна та лабораторна імунологія