С Ю Жарко, Г Жданова - Практикум з української мови навчальний посібник - страница 25

Страницы:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31 

5. Висилько розбив яйце в глиняний кухлик, розколотив і, вмокаючи гусяче перо, змащував кожну хлібину, що починала весело зблискувати (Є. Гуц.).

6. Навесні в Арктиці лютують найдошкульніші морози, але, сподіваючись сонця, екіпаж «Лахтака» на них уже не зважав (М. Тр.). 7. В туманному ігіркому від порохового диму повітрі кружляло, повільно облітаючи, листя дерев (В. Логв.). 8. Але живопис, на відміну від кіно, ніколи вголос не заговорить (І. Ц.). 9. Зрівнявшись на мостиках, обидва колеги разом підняли свої капелюхи і, вітаючись на відстані, елегантно вклонилися один одному (Я. Б.). 10. Двоє людей вичерпували воду, бо, незважаючи на всю спритність стернового, хвилі вже заливали невелику посудину (М. Тр.). 11. Маруся прибігла плачучи додому (О. Десн.). 12. Згідно з мобілізаційним планом, як «емки», так і всі інші автомашини й трактори районних організацій передані в розпорядження діючої армії (Ю. Зб.). 13. Зіна Невзорова навчалася разом з нею і свідчила, що Ольга, завдяки виключній обдарованості, була духовним центром курсу (М. Н.). 14. Лісник витягнув із свитки скриньку, тремтячими пальцями опустив у яму і, затаївши подих, почав її засипати (М. Ст.). 15. Під навісом арматурники раз у раз збрязкували залізом, відрубуючи і гнучи пруття

(А. Хор.).

Вправа 223. Спишіть, виділяючи відокремлені обставини.

1. Скупавшись у теплій орільській воді князь у білій лляній сорочці сидів на пригірку, сьорбав з дерев' яної миски гарячий куліш і дивився, як піднімається над обрієм сонце (В. Мал.). 2. Мелашка сиділа долі, поставила в колінах горщик, обвернутий ганчіркою, і хапаючись так повернула кописткою в горшку, що вона зав'язла в густій мішці, хруснула й переломилася (Н.-Л.). 3. Попереду на баских конях сиділи два вершники, що судячи по одягу та прикрасах на кінській збруї були беями або ханами. 4. Вранці обложені дмитрівці висипали на вали і з превеликим подивом, і ще з більшою радістю спостерігали, як половці ведучи на арканах бранців, худобу та везучи на запасних конях іншу здобич вирушають у степ і прямують на схід. 5. Старий Кайдаш зняв шапку, тричі перехрестився і пішов до церкви загадавши синам ладнать два вози з рублями для возовиці. Другого дня світом вони збирались їхать на поле по снопи незважаючи на те, що була неділя (Н.-Л.). 6. Ще два дні рать верстала шлях до Псла, увечері перейшла його по льоду, а переночувавши в долині вранці рушила до Ворскли (В. Мал.). 7. Нарешті блиснув Псьол вигинаючись крутою, звивистою течією омиваючи високу кручу, що зводилась по той бік ріки, вкрита темним лісом. 8. Всупереч деяким волюнтаристським рекомендаціям голова колгоспу Жадан разом з агрономом Христичем сіяли в своєму колгоспі яру пшеницю (І. Ц.). 9. Голуби раз по раз злітають угору, кружляють у чистій блакиті і знову опустившись на дах воркують обнімаючись сизими крильми (В. Кор.). 10. Попри опір десь там, глибоко в нутрі, розкрилося джерело світла (В. Ш.). 11. Опинившись на глинищі, просто неба, під сонцем, Юра враз зірвався і виблискуючи п' ятами щодуху чкурнув геть (Ю. См.). 12. Жінки-солдатки, що за браком худоби самі тягали борони, зупинялись і відпустивши шлеї тривожно вслухалися (О. Г.). 13. Навіть серед великих промисловців знаходились тверезі практики, які всупереч своїм політичним переконанням шукали замовлень і в невизнаній країні (Я. Б.). 14. Він похапцем накинув кожушок поверх шинелі, але помітивши зіпсовані зубила, що лежали біля намету, знов скинув той кожушок, а потім і шинель (М. Н.). 15. Очистивши

Дніпропетровськ від ворога батальйон Юдіна подався в південні степи (М. Н.). 16. Все не вірячи, що не почує відповіді Шалата витягнув човна на берег і напружившись якусь мить іще стояв на піску вглядаючись у озеро перед собою вслухаючись у тишу (Є. Гуц.). 17. Ішли над яром, і в одній руці тримала дівчина сині дзвоники, які погойдуючись видзвонювали Іванові невловимими звуками, а в другій - сиві стебельця чебрецю. Звідкись налинув великий золотавий джміль, почав кружляти довкола Лідиної голови творячи басовито-бахмато-брунатне коло, й дівчина спинилась, хотіла махнути рукою, та стрималась в останню хвилю злякавшись мабуть. Так і стояла слухаючи погрозливе гудіння, а джміль звершував якесь наче ритуальне літання довкола її голови, що сяяла косами, а Іван застиг поблизу стежачи (Є. Гуц.). 18. Але наперекір усьому хлопець набирався сили, мов дуб у полі, тільки у його великих очах зачаїлася полинева печаль степів (М. Ст.).

Вправа 224. Визначте відокремлені означення та обставини; запишіть текст, виділяючи відокремлення.

Нічна волога стала незатишною. З-за копиць, од річки, повіяло теплом, і кінь радо попрямував на тепло полощучи боки об шерхаті долоні копиць і роз­гойдуючи одноногих потривожених лелек. З кожним кроком до річки сінний дух відступав перед п' янкою повінню ще денного тепла і тривожної водяної вільгості, од якої глибше дихалось і кортіло бігти, брикатись, іржати. Шептало не стримався і побіг перечіпаючись об кореневища верболозів грузнучи в піску та задихаючись од не знаної досі, нестерпної, та все ж солодкої спраги. Він рвонув понад берегом, по мілині, потім шурхнув у глибінь і поплив оглушений плескотом, що чинився навколо нього.

Це були найкращі хвилини Шепталового життя. Ніколи досі і вже ніколи опісля білий кінь не почувався таким наповненим живлющою силою природи. Вийшов на сизу піщану косу і струсивши воду знову заіржав грізно та бойовито перегукуючись із громами. Тепер йому захотілося спокійно напитись, і він пішов по сизій косі до затоки.

Раптом з неба на Шептала хлюпнуло яскравим світлом, і він побачив у водянім дзеркалі себе незвичайно білого, аж до щему в очах. Здивований він перечекав не рухаючись з місця, щоб не скаламутити води, і знову побачив свою чисту, прекрасну білизну. Правда несподівано відкрита засмутила коня: протягом усього життя в стайні він обманював себе, що уже давно не був білим конем. Він був бруднувато-сірим, попелястим і тільки тепер викупавшись у річці знову став сліпучо-білим красенем схожим на древніх предків.

За В. Дроздом

Відокремлені додатки та розділові знаки при них

_Правила__Приклади_

Відокремлюються додатки, які мають У деяких місцевостях України, крім значення включення, виключення чи хлопчачих, ходили й дівочі ватаги заміщення й починаються словами (І. Ск.) .

крім, окрім,  опріч, за винятком, \ Здавалось, вони так цілим колгоспом інавіть, особливо, замість, зокрема, включаючи, на відміну від.

прийшли сюди і, замість орати або

сіяти, взялися за кутомір-квадрант, за нову, незнайому науку (О. Г.)._

Вправа 225. Прочитайте речення, знайдіть в них відокремлені додатки, поясніть розділові знаки при них.

1. Та хоч би як там було, а сніги у П'ятці були глибші і ніби тепліші, на відміну від тих, що дубіли і дичіли в голих, сплющених сумом полях (М. Вінгр.). 2. Крім вогневої Брянського, тут розмістився командний пункт батальйону з усім своїм штабом. 3. А тепер, замість крила парусника, Тоня й Віталій бачать вдалині, посеред затоки, темну непорушну гору якусь. 4. Після восьмої вечора місто завмирало і ніхто, опріч німців, не мав права з' являтися на вулицях (О. Г.). 5. Після смачного сніданку всі, за винятком вахтових, зійшли на кригу і вишикувались (М. Тр.). 6. Були тут старі й літні люди, та найбільше юрмилося молоді, особливо школяриків (І. Ц.).

Вправа 226. Запишіть речення, виділяючи комами відокремлені додатки.

1. Абсолютна більшість крім самого стрільця була тієї думки, що звір, злякавшись, сховається (М. Тр.). 2. Скільки пам'ятала себе Олександра - це була перша Меланка, коли на столі її лежали замість високих пшеничних паляниць на опарі та вареників ячні пироги з немащеною картоплею (Л. Ян.). 3. Розвідники доповіли, що гітлерівці зірвали у Відні всі мости через Дунай за винятком одного, замінованого (В. Логв.). 4. Як їй було вісім років, помер батько, а на дванадцятому вона вже нікого не мала опріч хазяїв (М. Коц.). 5. Гордій глянув на хлопця, в його, як терен, чорні очі і замість посміхнутися нахмурився. 6. Всі вони за винятком Орисі, яка закінчила школу два роки тому, перейшли у дев' ятий клас. 7. Байда не почував себе тут приблудою і крім добра нічого більше не бажав людям (Д. Б.). 8. Жилава, суха, маленька, як гачок, вона вела всі господарські справи, ніколи не втомлюючись, ніколи не хворіючи, ні про кого опріч себе не забуваючи (О. Г.). 9. Вони постояли над водою, напоїли коней і, пересвідчившись, що на переправі крім них нікого не видно пустилися перебродити Дніпро (В. Мал.). 10. Дикі качки крім базару водяться ще на лугових озерах та очеретах і тихих-тихих плесах на річках (О. Вишн.).

Уточнюючі члени речення та розділові знаки при них

Уточнюючими називаються такі члени речення, які конкретизують зміст однойменного попереднього члена, звужуючи або обмежуючи його значення, і відповідають на питання коли саме? як саме? де саме? що саме? який саме? наприклад: сьогодні (а саме коли?) ввечері, в лісі (а де саме?) на галявині, синій (а саме який?) аж чорний. Уточнюючі члени речення у вимові виділяються інтонаційно, а на письмі відокремлюються комами, рідше (для надання їм більшої смислової ваги) - тире.

Різновиди уточнюючих членів речення

_Приклади_

Звідси, з високого насипу, було видно майже все наше місто (Ю. См.).

Там далеко під горами смужкою горить Дніпро (Н.-Л.).

Високий, на сажень, чорнобиль, розкішний лопух та бузина аж закривали густою масою тини (Н.-Л.).

Сходились до нього на розмову полеглі чорноморці - Кологойда, Буряк, Ястребцев - і бентежили душу (І. Ц.). Чернишеві на час артпідготовки випало бути старшим, тобто командувати з'єднаним вогнем усіх трьох мінрот (О. Г.). Із завданням справилися всі, навіть Оксана.

Правила

1. Найчастіше уточнюються обста­вини місця та часу, рідше - способу дії. Вони, як правило, виділяються комами, рідше - тире. Увага! Якщо подібні обставини не виділяються інтонаційно, то вони комами не відокремлюються.

2. Означення, що уточнюють зміст попереднього означення, виділяють­ся комами, а для надання їм більшої смислової ваги - тире.

3. Уточнюючі прикладки виділяють­ся як комами, так і тире.

4. Уточнюючі прикладки, що приєд­нуються словами тобто, цебто, а саме та сполучниками або, чи ви­діляються комами.

5. Комами або тире виділяються також члени речення, що мають приєднувальне значення і почина­ються словами навіть, особливо, у тому числі, зокрема, наприклад, як-от, та й, та й взагалі._

Вправа 227. Прочитайте подані речення, визначте уточнюючі члени речення, поясніть розділові знаки.

1. На морі, далеко від берегів, ішла битва, в якій брали участь крейсери-есмінці, торпедні катери й тральщики (І. Ц.). 2. Крізь вузьке - шириною в долоню - віконце в погріб пробивався жмут сірого світла. 3. Двовір'я вони, особливо попи, не терплять і розправляються з двовірцями нещадно. 4. Так і рухались - поволі, тісно зімкнувши ряди, прикрившись щитами (В. Мал.). 5. Ліворуч, майже на краю дворища, червоніла під зеленим дахом друга, ще довша за першу, оселя (Л. Ян.). 6. Завзято, аж люто, копирсали землю, з-під заступів вивалювалися клубні цілини і перегорталися чорними соковитими скибками (В. Ш.). 7. На косі, край самої води, чорніла шлюпка (М. Тр.). 8. Саме сюди - в Запорозьку Січ - до Богдана Хмельницького з усіх кінців сходився знедолений люд України. 9. Ось-ось, з дня на день, чекали прибуття машин, щоб почати будівництво й самої гідростанції (Я. Б.). 10. Вони (парубки) заздалегідь вибирали Ватагу, себто керівника... (В. Ск.). 11. Всі, і навіть з дальніх машин, оглянулись на голос, побачили зверху, на комбайні, високу постать Шаблія з аристократично простягненими до Миронця руками (Д. Б.).

Вправа 228. У поданих реченнях визначте уточнюючі члени речення, виділіть їх розділовими знаками.

1. Тут в полонині, де небо накриває безлюдні простори, що живуть в самотині тільки для себе, вікує тиша (М. Коц.). 2. А в той час титар, сивий аж білий, з довгими вусами, тричі навхрест підійняв вгору здоровий полив' яний червоний жбан сити... 3. За довгими в три ряди столами сиділи бояри з бояринями, духовні особи, воєводи з жонами, значні княжі мужі та гридні. 4. Дерев'яні стіни і стеля взялися памороззю, посеред землянки якраз під димарем чорніло викладене з дикого каменю вогнище (В. Мал.). 5. Матч з Одесою зі збірною командою одеських середніх шкіл відбувся своєчасно (Ю. См.). 6. Нарешті її перевели в іншу окрему палату (Я. Б). 7. Цей день 7 липня вважається найкращою порою заготівлі лікарських рослин (В. Ск.). 8. Вечорами особливо зимовими, коли за вікном завивав вітер і сипала снігом у шибки віхола, розповідав цікаві бувальщини про князів та дружинників-богатирів.(В. Мал.). 9. Дощ, пускаючись щодалі рясніше, лопотів об напнуту шинель, а там далеко внизу на рідній стороні ще світило сонце (О. Г.). 10. У деяких регіонах зокрема на Галичині до сходу сонця запалювали на подвір' ї Дідуха...(В. Ск.). 11. 23 квітня 1185 року у вівторок у день Георгія Побєдоносця християнського патрона князя Ігоря над Новгородом-Сіверським затрубили бойові труби. Їхні радісно-закличні мідні голоси полинули з високих валів фортеці далеко навкіл на посад, що розкинувся на горі, на Поділ та розлогі яруги, де серед гущавини дерев тулилися халупи бондарів, стельмахів, ковалів, кожум'яків, зброярів, щитників, за Десну (В. Мал.). 12. За сотні кілометрів від суходолу серед моря цієї ночі здригається від вітру пароплав, обмерзлий кригою, обсипаний снігом (М. Тр.). 13. Він, бувши головою маленького колгоспу у Байрачному, протягом багатьох літ звик вирішувати всі справи тільки по-своєму як лягало йому самому на душу (А. Хор.).

Вправа 229. Спишіть, вставте пропущені розділові знаки при відокремлених членах речення, аналізуючи їх у такій послідовності:

- визначте, який член речення виступає відокремленим;

- чим виражено відокремлений член речення;

- чи впливає його позиція в реченні на відокремлення;

- чи впливає інтонація на добір розділових знаків у даному випадку.

1. Підрісши Анжеліка подружилася з Наталею і приходила до Костюшків зі своєю матір'ю Людвігою Сигизмундівною вродливою полькою тоненькою та тендітною та з бабусею-татаркою Зульфією. 2. Коли вийшов на волю, кадети не тільки не зустріли його як героя, але навіть ті, з ким у нього були більш-менш товариські стосунки за винятком Миколи Глаголєва відвернулися від нього. 3. Сидячи в офіцерській альтанці збудованій віддалік від табору на невеликій галявині або й лежачи просто читав годинами. 4. Окрилений першою удачею Антось насмілився танцювати кадриль запросивши в партнерки подругу Нінелі біляву панночку з круглими, як два чорних гудзики, очима і коротким носиком (М. Н.). 5. Гітлерівський гарнізон налічував кілька десятків тисяч чоловік і крім артилерії, кулеметів, великої кількості легкої стрілецької зброї ще мав танки, самохідні гармати та панцирники (В. Логв.). 6. Залишилось перенести всі речі зкамбуза в шлюпку, спустити її на воду і тихесенько відпливши заховатися за одним з айзбергів, а тоді пересидівши якусь годину сміливо рушати до берега (М. Тр.). 7. Така щаслива нагода знищити або захопити в полон півтисячі половців трапляється не щодня! (В. Мал.). 8. Звідси з цього удайського берега розпочалася його дорога в широкий світ (І. Ц.). 9. Війська цієї армії незважаючи на втрати прагнули прорватися до міста (В. Логв.).

Вправа 230. Напишіть під диктову, визначте речення, ускладнені відокремленими членами, поясніть розділові знаки в них.

Кіш Кончака на Торі, неподалік від злиття його з Дінцем, вирував у той день, як вулик. Кожен хан, прибувши з почетом, ставив на вказаному місці, на високому березі річки, похідну юрту, охоронці ставили поряд ще одну - для себе. В коші лунав шум, гам, лемент. Хтось прибував, кудись мчали вершники, іржали коні, палали багаття, в казанах кипіла, пінячись, конина, стікали смальцем над вогнем жирні баранячі туші, пахло смаженим м' ясом, часником і лавровим листком.

На горбі, навколо великої білої юрти Кончака, стояли колом бунчуки та корогви. На корогвах майоріли під вітром вишиті кнітеллю і шовком лебеді, вовки, собаки, тури - захисники половецьких родів, а ще - бичачі роги, довгошиї дракони, з червоних пащ яких пашів вогонь, степові беркути та коршуни. Біля входу до юрти розвівався золотистий стяг з головою собаки та кольчужним наколінником - кончаком, від якого й пішло ім'я великого хана.

Після ситого обіду, влаштованого на мальовничому пагорбі над Тором, звідки видно було далеко довкіл, всі перейшли до білої ханської юрти. Молоді гарні рабині-уруски внесли кумис та айран, поставили на дерев' яних тацях перед кожним гостем і, покірні, слухняні, мовчки вийшли.

Поки гості всідалися, Кончак стояв. Високий, широкоплечий, горбоносий, він підносився над усіма на цілу голову. Його розшитий золотом та сріблом ві­зантійський одяг, виготовлений у майстернях Константинополя, сяяв самоцвіт-тами, мов сонце, і коштував кількох кінським табунів. Дорога, дамаської роботи шабля висіла на барвистому шовковому поясі і теж яскріла коштовними ка­мінцями. На широких грудях блищала розплескана в кружок золота гривня з прокресленими двома паралельними лініями - знаком кипчакських родів. А по­зад нього, на стіні, висіла ханська зброя - залізний позолочений шолом, кольчу­га, зібрана з багатьох тисяч крицевих кілець київськими зброярами, круглий щит із зображенням собачої голови посередині, великий лук і шкіряний тул, начинений стрілами.

За В. Маликом

РЕЧЕННЯ ІЗ ВНЕСЕННЯМИ

Поняття про внесення

Повнозначні слова й словосполучення в реченні, які не є його членами, а служать для уточнення його змісту, називаються внесеннями.

До внесень належать вставні слова й речення, звертання, вигуки.

Внесення в реченні виділяються з обох боків комами, тире або дужками.

Вставні слова, словосполучення й речення

Вставними називаються слова і словосполучення, які синтаксично не поєднуються з членами речення, а використовуються як засіб передачі ставлення мовця до повідомлюваного. Наприклад, повідомлення Завтра піде дощ мовцем може бути ускладнене суб' єктивною оцінкою висловлюваного: Мабуть, завтра піде дощ; Напевне, завтра піде дощ; Здається, завтра піде дощ; По-моєму, завтра піде дощ; На жаль, завтра піде дощ. За значенням вставні конструкції можна об' єднати в такі групи:

Приклади Якби мала крила, я б, здається, зараз одвідала свою неньку (Н.-Л.).

Групи вставних слів за значенням

1. Виражають оцінку вірогідності повідомлюваного: мабуть, можливо, напевне, здається, либонь, очевидно, безсумнівно, безперечно, звісно, звичайно, природно, без усякого сумніву, сподіваюсь та ін.

2. Виражають почуття мовця: на щастя, на жаль, як на біду, як на гріх, дивна річ, чого доброго, грішним ділом та ін.

3. Вказують на джерело інформації: на мою думку, за словами..., за виз­наченням..., за відомостями..., по-моєму, по-твоєму, як кажуть, мовляв, чую, думаю, гадаю, бачу, пам'ятаю та ін.

4. Вказують на зв' язок думок, послі­довність викладу: по-перше, по-друге, з одного боку, з іншого боку, отже, нарешті, навпаки, між іншим, до речі, проте, однак, зокрема, крім того, приміром, наприклад та ін.

5. Вказують на спосіб оформлення думок: взагалі, власне, одним словом, коротше, м'яко кажучи, чесно кажучи, точніше, так би мовити, якщо можна так сказати._

Увага! Деякі слова можуть бути або вставними, або виконувати певну синтаксичну функцію в реченні.

Порівняйте

На наше щастя, високе жито ховало наші розшарілі обличчя (Ю. См.).

За народною уявою, русалки та нявки в цей день ходять полями, лісами та селами, оскільки їхні душі відпущено на волю (В. Ск.).

Трапилося це, одначе, трохи неспо­дівано (Л. Ян.).

Одним словом, все скінчилося добре.

Сьогодні, можливо, піде дощ. Це завдання можливо виконати.

Взагалі, малеча готувалася до свята.  \ Треба говорити не про всіх взагалі, а

Очевидно, цього й треба було спо­діватись._

про кожного конкретно. Усе й так очевидно.

Увага! Вставними не бувають, а тому й не виділяються на письмі слова мовби, наче, ніби, мовбито, начебто, нібито, немовбито, неначебто, навіть, адже, майже, водночас, приблизно, принаймні, за традицією.

Розділові знаки при вставних конструкціях

Правила

1. Вставні слова й словосполучення в реченні виділяються комами.

2. Після сполучника, що стоїть перед вставним словом, як правило, ста­виться кома.

Примітка. Кома не ставиться, якщо слова і, й, а, але, та виступають у ролі підсилювальних часток перед вставними словами.

3. Вставні слова, які стоять у середині відокремленого звороту, виділяються комами.

4. Вставні слова, які стоять на початку або в кінці відокремленого звороту, можуть виділятися комами разом з усім зворотом.

5. Два вставних слова відокремлю­ються одне від одного комою.

6. Вставні речення, залежно від їх смислового навантаження та інто­наційного виділення, відокремлюють­ся комами, дужками або тире.

Приклади Безперечно,    сидіти    на острові доцільніше, ніж на кризі...(М. Т.). І, може, тільки ця бурхлива маршова ніч здатна була викликати Брян­ського на відвертість (О. Г.). Сходу сонця, а отже, й початку дня Івана    Купала,    люди    чекали з особливим нетерпінням (В. Ск.).

Кімната була прикрашена рушни­ками, вишитими, мабуть, самою господинею.

Марина, очевидно знаючи про приїзд гостя, буде святково вдягнена. Але: Марина, знаючи про приїзд гостя, очевидно, буде святково вдягнена. По-моєму, здається, все могло скінчитися краще.

Як ви знаєте, майже на всій те­риторії України готували Багату та Голодну кутю, щоправда, в деяких регіонах, зокрема на Поліссі, була й Щедра (В. Ск.)._

Вправа 231. Визначте вставні слова й словосполучення, з'ясуйте, з якою метою вони вживаються; поясніть розділові знаки при них.

1. Військо було, безперечно, стомлене (В. Мал.). 2. Петро, звісно, ще не міг пам'ятати нічого з тих грізних подій (М. Н.). 3. Ця думка, звичайно, була не новою для Гонтаря (Я. Б.). 4. Між іншим, Кара здивувало, що норвежці не запрошували ні його, ні його товаришів до себе на острів. Кар гадав, що першому причиною були, мабуть, якісь внутрішні справи норвезької команди, а другому, що капітан прийняв його пропозицію, але наперед не хотів дякувати: мовляв, нема чого говорити, поки по-справжньому не почнеться весна. 5. Хмари, очевидно, щільно закутали небо, бо вгорі не видно було ні одної зірки (М. Тр.). 6. Голос же мала великий, гучний, але, на превелике горе Івана

Архиповича, страшенно фальшивий (Л. Ян.). 7. Ця традиція, що прийшла до нас через Балкани, на думку визначного дослідника дохристиянських вірувань Івана Огієнка, зробила певний вплив і на обрядовість наших пращурів, зокрема на святковий календар (В. Ск.). 8. Віталій, одначе, помічає, що й Тоня зараз якась не така, якась сторожка, строгіша, не посміхається до Віталія так безтурботно, як бувало в школі, під час перерви (О. Г.). 9. Леся чула, як у садку сонно зітхав між гіллям вітер і десь далеко, мабуть на околиці міста, співала молодь (М. О.). 10. Молодий князь ще не вмів стримувати почуттів, а може, не хотів. Отже, розмова, видно, мала бути різкою, неприємною (В. Мал.). 11. Краса і молодість цієї жінки, здається, може замінити йому не тільки пісні в чайханах, а доповнить чадацьку зелень, оживить радощі щоденних турбот, дасть особисте щастя (І. Ле). 12. Загинув він випадково і загадково - повіз у далеке містечко на продаж яблука й не повернувся, кажуть, його вбили злодії (Ю. Мушк.).

Вправа 232. Спишіть подані речення, виділяючи вставні конструкції.

1. Пам' ятається ще на першому курсі вони читали з Марком про зоряні дощі. 2. Ляля весь час сміялася, юнак видно розважав її якимись жартами. 3. Тут, у Полтаві, вони виявляється встигли більше зробити для справи і отже мають право питати його, котрий зробив поки що менше (О. Г.). 4. Схоже п' ятківську зиму зігрівали й закидані нею ж хати, садки, коні, селяни і запорожці, що спинилися тут на теплі лежі, щоб дочекатись весни (М. Вінгр.). 5. А ніч як на лихо видалася місячною. 6. Але це була без сумніву мати. 7. Щоправда ростом він був невисокий, але плечистий, кремезний і ставний (М. Н.). 8. Тоді ніс пароплава зануриться у воду, а корма навпаки підійметься, і стерно виступить з води. 9. Слідів песця він помітив там значно менше, ніж раніш, але очевидно звір ще відвідував ті місця. (М. Тр.). 10. Поступово, проте досить швидко, війна набувала несподіваних форм. По-перше самі людські й територіальні масштаби війни зростали неждано і колосально. По-друге потроху почали окреслюватися й масштаби часові. Здавалося в світі не залишилося нічого, що було б поза війною (Ю. См.). 11. Цьогорічний вересень видався можна сказати нормальний, і не літній, й не осінній, хоча власне на погоду тепер майже ніхто не зважав (Ю. Зб.). 12. У кожного місяця є свої якщо можна так висловитись ударні свята, тобто такі, що найповніше освячують ту чи іншу пору року (В. Ск.). 13. Трапилося це одначе трохи несподівано (Л. Ян.). 14. Праворуч, за десятки чи може й сотні кілометрів, стоять мовчазні темно-сині Карпати в клубках срібних, сліпучо-білих хмар. 15. Але старші не були на нього в претензії за ці витівки, бо зрештою хлопчисько міг бути багатьом з них за сина і може якраз нагадував їм власних дітей... (О. Г.). 16. Хмара проте не зайнялася: була занадто мокра й важка. 17. Річкою подумав Артур можна дістатися Дніпра, а тоді спуститися до Чорного моря. 18. У гоголівському краю як називають у народі довколишні міста, села й хутори, що прилягають до Псла, переплелися животворними кронами прадавнє минуле і сучасне (І. Ц.). 19. І справді відгриміли фронти, Петро знов повернувся в катеринославські майстерні... 20. Незнайомий був у кашкеті, в шкіряній і як здавалося Гонтаревіуже в досить зношеній і потертій тужурці (Я. Б.). 21. Тихо сідає сонце на зеленому небі певно на вітер (О. Десн.). 22. Тільки в ту хвилину я либонь вперше почав розуміти, яке велике село Ометинці. Живучи в одному краї, бува й дорослі блудили на іншому (І. Вол.). 23. Гнат Щербина казали люди своєю лапатою рукою крізь шкуру безпомилково відчував силу і кров скотини (М. Ст.). 24. Цими останніми словами вона одвіяла деякі свої і Галині сумніви, а деякі навпаки засіяла рясніше (Ю. Мушк.). 25. До речі у водгоспі вас охоче прийняли б на роботу без мене (І. Ле).

Страницы:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31 


Похожие статьи

С Ю Жарко, Г Жданова - Практикум з української мови навчальний посібник