М І Філон, О Є Хомік - Сучасна українська мова лексикологія - страница 19

Страницы:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 

Завдання 1. До кожного слова доберіть кілька синонімів. З'ясуйте, які з них абсолютні, семантичні, стилістичні, понятійно-стилістичні.

Бажати, великий, шлях, тонкий, співати, лідер.

 

 

Завдання 2. Подані слова згрупуйте в синонімічні ряди, визначте відмінності між синонімами кожного ряду.

Рішучий, хотіння, пильно, дряблий, лютий, мужній, жага, акуратно, різкий, сміливий, ретельно, охота, холодний, колючий, багаторічний, хоробрий, акуратно, віковий, старий, відважний, жадоба, давній, пронизливий, древній, доблесний, акуратно, непоборний, похилий, старанно, старовинний, жадання, дбайливо, героїчний, бажання, старинний.

 

 

Завдання 3. Складіть синонімічні ряди з поданими словами, розмістивши синоніми так, щоб кожний наступний демонстрував збільшений вияв позначуваного.

Перерва -      завзятий -      керівник -      дорога -      говорити -гордовитий -     слабкий -     кепка -     поспішати -поганий - ...

 

 

Завдання 4. Доберіть мовні та контекстуальні синоніми до поданих слів. Складіть з ними речення.

Ліс, холодно, минати, боятися, лікувати, доповідач, гарно, свіжий, сумний.

 

 

Завдання 5. Визначте синонімічну домінанту. Поясніть різницю у значеннях синонімів і визначте тип синонімічних зв'язків між поданими словами.

Гава (дит.), гайда (діал.), гривко (діал.), вовк, дзибель (діал.), дрібнах, дядько, звір, колядник (розм.), сірий, флуд (діал.), поганець, малий.

Бридкий, відразливий, препоганий, паскудний, потворний, страшний, неприємний, гидотливий, поганий (про людину).

Скажений, несамовитий, страшний, нещадний, шалений, злий, злющий, оскаженілий, пекельний, нестямний, осатанілий (розм.), тріскучий, скрипучий (розм.), жорстокий (про мороз, спеку, вітер).

Марево, юга, мла, серпанок, туман, курище (розм.), темрява.

Шахрай, злодій, ракло (вульг.), розкрадач, торбохват (зневажл.), зломщик, грабіжник.

Розпускати, скасовувати, касувати (рідко), знищувати, ліквідовувати (про припинення діяльності якої-небудь установи організації, закладу, дії угоди тощо).

 

Завдання 6. Замініть словосполучення синонімічними словами та складіть зі словами речення.

Завдавати страждань; той, що спокушає, манить до себе; істота жахливої зовнішності та характеру (чи поведінки); почуття безнадії; людина, яка досягла високого ступеня вміння в певній справі; який не приносить результатів; форма тіла людини.

 

 

Завдання 7. Запишіть речення, добираючи з поданих у дужках синонімів найдоцільніші.

День був (яскравий, сонячний, радісний, ясний, веселий, світлий, чудовий), проте (неприємний, холодний, поганий, дощовий, темний), коли (розпускаються, квітнуть, зеленіють, цвітуть) сади, так буває (іноді, рідко, періодично, час від часу, коли-не-коли), що після теплих весняних днів (прибігають, приходять, наступають, надходять, з'являються) морози, спалюють інеєм траву та (крихкий, тендітний, делікатний, ніжний, неміцний) вишневий і абрикосовий цвіт (Ю. Мушкетик). Поети (зображують, змальовують, описують, показують, передають, відтворюють) щастя (фіолетовим, синім, блакитним, голубим, сизим) птахом, який (змивається,тікає, киває п'ятами, уникає, біжить) від нас у той самий (час, момент, період, хвилину, тиждень, мить, секунду, термін), коли ми готові (взяти, схопити, забрати, зловити) застя за крила (З журналу).

 

Завдання 8. Визначте, чи є синонімами слова поданих груп. Що зумовлює їх семантику?

Голова, керівник, розпорядник, лідер, глава; Антракт, перерва, канікули, тайм-аут, перепочинок; Пейзаж, краєвид, ландшафт, обрис;

Відьма, баїльниця (діал), байбірниця (діал), босорка (діал), віжлунка (діал), віщунка, ворожбитка, гадєрка (діал), знахарка, космачиха, лиходійниця, примівниця, упирка, флякорниця (діал), чарівниця, чинтарка (діал), шептуха, язя (діал).

Заморозок, приморозок, зазимок (діал.), заморозь, недосвіт. Заєць, вухань, вицарапень, куций, куцохвостий, косоокий, кривень, сплюх (діал.).

Вагітна, важка, калюхата (діал.), груба, в тяжі (діал.), кігітна (діал.), на порі, на поступі, непорожна, несама, огрідна (діал.), при надії, тяжка (діал.), у такім ділі (діал.), у такім положенії (діал.), товста, у стані, на тих днях, день від дня сама себе жде.

Хвороба, вона (евф.), бєда (діал.), ворогуша, гнетучка, зимниця, нездужання, слабість, неміч, недуга, болість, знобиха, корючка, лежанка, листопадина, лихо, лихоманка, напасниця, не тобі будь сказано (евф.), паскудниця, поганка, пропасниця, студенка, тітка, трясавиця, той вовк,шо літає (евф., діал.), тота, шо по гробах ходить (евф., діал.), трясучка, холодуха, ходуша.

Хвацький, завзятий, запальний, бравий, молодецький, баский, швидкий.

 

 

Завдання 9. Випишіть із поданих речень синоніми, укажіть типи семантичних зв'язків між членами ряду.

1. Усе в такий день вогке, відволожене, змокріле, тому-то й пахне особливо, не так, як у суху, сонячну годину. У цій животворній цілющості -смуток і гіркота згасання, в'янення, елегійного вмирання, яке в світі природи таке особливе, зовсім не схоже на людське, а тому-то настроює душу на свій лад, і душа переймається розумінням цих цінностей буття, які, може, більше відкриваються підсвідомості, ніж свідомості. Потім кочівницька орда туману, його завойовницька сила тане, розсіюється, відступає повсюдно: в полі, в лузі, в лісі (Є. Гуцало). 2. Людина моя з колоска благородного! Від горя-недоленьки, суму і зла, Від хана Батия крізь Гітлера чорного Жорстока і добра ти в мене ввійшла! (М. Вінграновський). 3. Знову дзвеніли, бриніли, сурмили комарі, допікали, дошкуляли, діймали, жерли, гризли ар'єргард десантного флоту, і це значило, що не забариться й ранок (Ю. Яновський). 3. Він був чернець, з дияволом воїтель, печерник, боговгодний чоловік. Він був самітник. Дуже був суворий. Між богом - чортом душу не двоїв. І досі поминають у соборах: храмостроїтель Михаїл (Л. Костенко). 4. І вона (людина) робиться добрішою, відвертішою, співчутливішою, тому що є щось чарівне й до солодкого щему в серці хвилююче в природі цієї пори року, щось замріяно-величне в тій хитрій і непомірно тяжкій і складній роботі, яка відбувається приховано від людських очей (Г. Тютюнник). 5. Нещасна, неправдива людина, що добровільно й легко зрікається рідної мови; щаслива, праведна, людина, що в радості й горі будує слово своєї землі. Нещасні, прокляті, забуті батько й мати, що сплоджують перевертнів; щасливий, непереможний, вільний народ, що породжує своїх лицарів, захисників і оборонців (За Б. Харчуком).

 

 

Завдання 10. Яке із трьох поданих слів є антонімом до слова атака -захист, оборона, контратака. Відповідь обґрунтуйте.

 

 

Завдання 11. До поданих слів (чи окремих їх значень) доберіть антоніми. Доведіть можливість семантичних протиставлень цих слів.

Рівний, порядок, розважливо, жити, ґрунтовний, з'являтися, сумно, правильний, благо, нарізно.

 

 

Завдання 12. Доберіть 10 прислів'їв (приказок), у яких наявні антоніми.

 

 

Завдання 13. Розкривши значення поданих багатозначних слів, доберіть антоніми до кожного значення.

Свіжий, щирий, болісний, зупиняти, залізати, знаходити.

 

 

Завдання 14. Доберіть антоніми до наведених слів. Визначте тип антонімів.

Будити, смерть, північ, всюди, велетень, синтез, альтруїзм, аромат, уявний, шити, чорний, безбожник, вигода, душний, журитися.

 

 

Завдання 15. До поданих фразеологізмів доберіть антоніми.

Байдики бити, глек розбити, ловити ґав, покласти в довгу шухляду, пасти задніх, за пояс заткнути, накрити мокрим рядном, не з лика шитий, і в вус не дути.

 

 

Завдання 16. У поданих реченнях знайдіть слова, що здатні вступати в антонімічні відношення. З'ясуйте їх типи (загальномовні/ контекстуальні).

Подаруй мені думи прозорі І краси на шляху віковім, Синій сон у небесному морі І безсоння у морі твоїм (М. Вінграновський). Наче вийшла вона за крайні хати, за городи й садки, щоб привітати кожного, хто добивається з далекої чи близької дороги. Стоїть, очікує вдень і вночі, очікує в негоду й бурю, аби прошелестіти зеленим листям (Є. Гуцало). Ти ж бачив людей у їхніх злетах, і в занепаді, у величі й ницості, в передсмертних муках і в щасливих сльозах переможців (О. Гончар). Дитинство й ти. Це наче все. Далеко так. Близенько так. Мене до тебе принесе З паперу зроблений літак (Д. Павличко). Вночі і вдень, і ввечорі, і рано Витай зо мною і учи, Учи неложними устами Сказатиправду (Т. Шевченко). Чому ж так не сталось, як гадали? Ходять поряд злидні і круті. Залишилась доля у кайданах, І тьмяніють ниви золоті (В. Калашник). Народ росте і множиться, і діє Без ваших нагаїв і палаша. Під сонцем вічності древніє й молодіє Його жорстока й лагідна душа (В. Симоненко). А я його в твоїм читаю зорі, Немов незмивні юності сліди, В маленькім щасті, у великім горі Воно в тобі лишалося завжди (С. Крижанівський). Буває мить якогось потрясіння: побачиш світ, як вперше у житті. Звичайна хмара, сіра і осіння, пропише раптом барви золоті (Л. Костенко).

 

 

Завдання 17. Випишіть із речень слова, що мають протилежне значення, визначте тип антонімів і семантичні відношення. Допишіть п'ять самостійно дібраних прислів'їв (приказок), що мають різні семантичні відношення між антонімами.

Маленька праця краща за велике безділля. Хвали день увечері, а жінку рано. Коли замолоду немає розуму, не жди і на старість. Брехня стоїть на одній нозі, а правда на двох. Вчення в щасті украшає, а в нещасті потішає. У липні у дворі пусто, зате на полі густо. Колос повний до землі гнеться, а пустий догори пнеться (Народна творчість).

 

 

Завдання 18. Дайте відповідь, чи є антонімами слова онук та онука; батьки і діти? Відповідь обґрунтуйте.

 

 

Завдання 19. У яких значеннях і за яких умов слова розум і серце є антонімами? Наведіть приклади.

 

 

Завдання 20. Знайдіть оксюморонні сполуки. Доведіть семантичну незіставність компонентів оксюморона.

1. Темний бовван на козачій могилі Про давнє, минуле кричить мовчазливо (П. Тичина). 2. Не знали ви, що в світі у зеленім Живуть з колискимертвородні люди! (М. Вінграновський). 3. А ті листки від болю білі, У них занадто чорне тло. Дитячі радощі змертвілі... Було все те чи не було?! (В. Калашник). Карналю пощастило в нещасті, коли він опинився серед цих людей (П. Загребельний).

 

 

Завдання 21. Увівши слова в речення, визначте, які з них здатні до омонімії, а які є багатозначними.

Дорога, зуб, лисичка, секретар, термін, пов'язувати, дати, класичний, незграбний, перо, ніж.

 

 

Завдання 22. Доведіть можливість омонімії поданих слів, визначте тип омонімічних зв'язків.

Коло, китайка, завод, жаль, дорівнювати, доки, грець, рівняти, стигнути, стиль, уступати, хвиля, шаріти, ячмінь, роздавати, сонце, як, кришка, круг, завіса.

 

 

Завдання 23. Знайдіть у тексті слова, здатні до омонімії. З'ясуйте їх типи (повні/ часткові; омофони, омоформи, омографи).

Сніг не скрипів під ногами, а вищав, наче об нього мечі точили, повітря перехоплювало подих і било в голову, наче спирт (Г. Тютюнник). Друга шукай, а знайдеш - тримай (Народна творчість). Ось і Великдень зверху задзвонив у всі дзвони, а низом розстелив веснянки (М. Стельмах). Чим вище світло стоїть, тим далі його видно (Народна творчість). Тікало три братики рідненькі, три товариші сердешні (Народна творчість). Білограй звернув з дороги на стернище. Коні грузли по самі бабки (Ю. Мушкетик). Сіли гуси на став - білим-білим він став (Народна творчість). Він підбіг до краю покрівлі і скочив униз зручно й легко, як кіт (М. Коцюбинський). Дбайливі господарі вже напоготові - полагоджено вози, чекають підвішені під стріхою плуги й борони, приготовлена в лантухах посівна яровина (В. Скуратівський). На світлім березі Дніпра, слов'янська золота столице, світанку мови і добра,вікно у світ стооке і столице (М. Вінграновський). За річкою, попід кучерявим зеленим лісом, вся гора вкрита розкішними килимами ярини (М. Коцюбинський).

 

Завдання 24. Серед поданих слів знайдіть омоніми, обґрунтуйте свій вибір.

Голка (дерева) - голка (для шиття);

лава (група людей) - лава (предмет у хаті) - лава (вулканічна); край (гранична лінія) - край (біля, коло) - край (місцевість, район) - край (закінчення чогось);

брак (нестача) - брак (халтура);

ніс (людини) - ніс (пароплава);

зефір (тканина) - зефір (кондитерський виріб);

завивати (скиглити) - завивати (закручувати) - завивати (закутувати); учительська (праця) - учительська (кімната).

 

 

Завдання 25. Знайдіть у кожному рядку зайве слово за типом омонімічних відношень:

а)  гори, мала, стріла, атлас, вілла.

б)  роман, гриби, радій, мине, сонце;

в)  ніс, мука, віз, клич, мати;

г)  голова, діти, коса, проте, замок.

 

 

Завдання 26. До наведених слів доберіть з російської мови міжмовні омоніми, поясніть різницю у лексичному значенні.

Час, облік, пил, ось, луна, гостинець, лихо.

 

 

Завдання 27. Складіть речення, в яких подані слова виступали б омонімами. З'ясуйте тип омонімів.

На березі - на березі;

Погас - по гас;

До купи - докупи;

Насилу - на силу;

До гори - догори;

Проте - про те;

У житі - ужиті (заходи);

 

 

Завдання 28. До наведених слів (чи окремих їх значень) доберіть, якщо можливо, омоніми, синоніми, антоніми. З'ясуйте їх типи. Ґречний, цілий, схід, гулівер, догори, правий, розтоплювати.

 

 

Завдання 29. Визначте значення поданих слів та парадигматичні стосунки між ними:

Міфічний - міфологічний; Фронтальний - фронтовий; Відтинок - відтінок; Проект - прожект; Подвижник - сподвижник; Показник- покажчик; Адресат - адресант.

 

Завдання 30. Знайдіть у наведених реченнях явища антитези, оксюморона, парадокса. Поясніть вибір.

Сам я сонний ходив землею, Але ти, як весняний грім, стала совістю і душею, І щасливим нещастям моїм (В.Симоненко). Лягли смуги голубі На пагорби рожеві У тихій радості-журбі Вклонявся вечір дневі (М.Рильський). Було колись в Україні Ревіли гармати; Було колись запорожці Вміли панувати! Панували, добували І славу, і волю, - Минулося, осталися Могили по полю (Т. Шевченко). Хоч людина - архітвір природи, А злодюга ­створіння вінець, Але на що ж робить такі шкоди. І навіщо тягти гаманець?! (В. Самійленко).

 

 

Модульні завдання

 

 

Варіант 1

Завдання 1. Визначте синонімічну домінанту й побудуйте синонімічний ряд з поданими словами. Визначте тип синонімічних стосунків між членами синонімічного ряду:

слово, обітниця, обіщання (заст., розм.), приречення (діал.), обіт (книжн.), обіцянка (у значенні «добровільно дане зобов язання зробити що-небудь»), обрік (заст., перев. уроч., релігійного характеру).

 

 

Завдання 2.   Поясніть різницю у значеннях синонімів і визначте тип синонімічних зв'язків між поданими словами: обличчя - пика (вульг.); обов'язково - неодмінно; прибудова   хижжка (до хати);

прислужник (той, хто виконує чиюсь волю, прислуговується комусь, виконує дрібні, часто ганебні доручення) - лакиза; русизм - росіянізм.

 

 

Завдання 3. Утворіть усі можливі антонімічні пари до поданих слів, визначте семантичний та структурний тип антонімів:

блискучий, вдумливий, крилатий.

 

 

Завдання 4. Знайдіть у поданому тексті слова, здатні до омонімії, визначте тип парадигматичних стосунків між ними (тип омонімів):

іде той дощ, мов хвилі в океані, без ліку, без числа на бойовисько.

Завдання 5. Доведіть можливість омонімії поданих слів, визначте тип омонімічних зв'язків:

бал, мати, сокирки, бродити, висів.

 

 

Завдання 6. Зробіть частковий (за семантичними властивостями) лексикологічний аналіз виділеного слова.

Сонце схилялося на захід і не пекло вже так дошкульно, як раніше (Г. Тютюнник).

 

 

Варіант 2

Завдання 1. Визначте синонімічну домінанту й побудуйте синонімічний ряд з поданими словами. Визначте тип синонімічних стосунків між членами синонімічного ряду:

побивання, причитування (розм.), заводи (розм.), голосіння (плач-пісня на похоронах та в деяких інших обрядах), плач, тужба, причитання.

 

 

Завдання 2. Поясніть різницю у значеннях синонімів і визначте тип синонімічних зв'язків між поданими словами:

Страницы:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 


Похожие статьи

М І Філон, О Є Хомік - Сучасна українська мова лексикологія