П Ю Саух, О Є Антонова, О С Березюк - Інновації у вищій освіті проблеми досвід перспективи - страница 69
П'ята. Забезпечення інноваційної спрямованості змісту і технологій вищої освіти, яка б обумовила розвиток інноваційного типу людини, інноваційного типу прогресу та конкурентоспроможність вищих навчальних закладів. Це стосується і нових державних стандартів освіти, і авторських навчальних планів та програм, підручників, навчальних посібників нового покоління, і нової системи оцінювання навчальних досягнень і моніторингу якості освіти, і розвитку творчих можливостей особистості як основи її подальшої інноваційної діяльності, і т. ін. Поряд з цим, виникає гостра потреба в упровадженні діалогових, діагностичних, активних, інтерактивних, тренінгових проектних технологій та створенні особистісно орієнтованих планів і програм, де розвивальна функція освіти визначається пріоритетною.
Очевидним є й те, що сформувати фахівця, здатного до новацій, обмежившись стінами університету неможливо. Потрібна інтеграція вищої школи, науки та виробництва. За межами науки і виробництва, вища освіта може розвиватись лише віртуально. Вища освіта має вибудовуватись на основі найновіших досягнень сучасної науки через фундаментальне освоєння комплексу природничих, фізико-математичних і гуманітарних дисциплін. Конкурентоздатним фахівець може бути лише за умови коли його навчання здійснюється на основі фундаментальних досягнень науки, освоєних власними дослідницькими зусиллями й поєднуватиметься з практичною участю в системі сучасного виробництва. А це вимагає будувати навчальний процес за канонами наукового дослідження.
Особливий акцент робиться в монографії на впровадженні освітніх інновацій в системі професійної підготовки майбутніх учителів. Освіта починається з вчителя. Тому, спираючись на досвід накопичений в Житомирському державному університеті імені Івана Франка, автори пропонують нові ефективні механізми сучасної психолого-педагогічної, методичної та інформаційно-комунікаційної підготовки майбутніх учителів, які мають високий інноваційний ресурс.
Авторський колектив монографії переконаний, що вітчизняна вища школа - це величезний резерв для проведення масштабної та результативної інноваційної діяльності, який, нажаль, залишається не затребуваний ні суспільством, ні державою. Розкрити його можливості може лише послідовна, продумана і, навіть, агресивна політика реформування вищої школи, яка забезпечить не лише приплив додаткових коштів в освіту, а й стане запорукою її високої гнучкості та адекватності вимогам інноваційного суспільства. А це, у свою чергу, дасть можливість забезпечити перелом кризових явищ в економіці країни та підвищити конкурентоспроможність наших вищих навчальних закладів.ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРІВ
Похожие статьи
П Ю Саух, О Є Антонова, О С Березюк - Інновації у вищій освіті проблеми досвід перспективи