Н Д Пальм, Т Є Гетало - Історія української культури - страница 33

Страницы:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40 

Там стояли і фиркали три автомобілі. Ми підійшли і ласкаво пошарпали їх по загривку. У мене в авто страшна тіснота, лежиш як утруні, але тут раптом кермо уперлося мені в груди, різонуло, як сокира ката, і я відразу ожило.

У скаженому вихорі божевілля нас вивернуло навиворіт, відірвало від самих себе і потягло горбатими вулицям, як по глибокому руслу пересохлої річки. То тут, то там у вікнах миготіли жалюгідні тьмяні вогники, і вони ніби говорили: не вірте своїм очам, надто тверезого погляду на речі!

-    Чуття! - крикнув я. - Дикому звірові вистачить і чуття! ..

І як молоді леви, ми кинулися навздогін за смертю. Попереду в безкрайньому ліловому небі миготіла її чорна шкура з ледь помітними бляклими хрестами. Небо переливалося й миготіло, і до нього можна було доторкнутися рукою.

Але не було в нас ні піднесеної в захмарні висоти Прекрасної Дами, ні жорстокої Королеви - і значить, не можна було, скорчившись в три погибелі, як візантійське кільце, замертво впасти до її ніг! .. Нема за що нам було померти, хіба тільки щоб скинути непосильну ношу власної сміливості!

Ми мчали стрімголов. З підворіть вискакували ланцюгові пси, і ми тут же давили їх - після наших розпечених коліс від них не залишалося нічого, навіть мокрого місця, як не залишається зморшок на комірці після прасування.

Змерь була страшно задоволена. На кожному повороті вона то забігала вперед і ласкаво простягала свої кісточки, то зі скреготом зубів чекала мене, лежачи на дорозі і розчулено поглядаючи з калюж.

-    Давайте вирвемося з наскрізь прогнилої шкаралупи Здорового Сенсу і як приправлені гординею горіхи вирвемось прямо в роззявлену пащу і плоть вітру! Нехай проковтне нас невідомість! Не з горя йдемо ми на це, а щоб більше стало і без того неосяжної нісенітниці!

Так сказав я і тут же різко розвернувся. Точно так само, забувши про все на світі, ганяються за своїм власним хвостом пуделі. Раптом, звідкілясь два велосипедиста. Їм це не сподобалося і вони обидва замаячили переді мною: так іноді в голові крутяться два доводи, і обидва достатньо переконливі, хоча і суперечать один одному. Розбовталися тут на самій дорозі - ні проїхати, ні пройти ... От чорт! Тьху! .. Я рвонув навпростець, і що ж? - Раз! перекинувся і плюхнувся прямо в канаву ... (...)

Я встав на весь зріст, як брудна, смердюча швабра, і радість розпеченим ножем проткнула мені серце.

І тут всі ці рибалки з вудками і ревматичні друзі природи спершу переполошилися, а потім збіглися подивитися на отаку дивину. Не кваплячись, зі знанням справи, вони закинули свої величезні залізні неводи і виловили моє авто - цю загрузлу в багні акулу. Як змія з луски, воно стало помалу виповзати з канави, і ось уже показався його розкішний кузов і шикарна оббивка. Вони думали, моя бідна акула здохла. Але варто було мені ласкаво пошарпати її по спині, як вона вся затремтіла, стрепенулася, розправила плавники і стрімголов помчала вперед.

Обличчя наші залиті потом, забруднені в заводському брудові упереміш з металевою стружкою і кіптявою із спрямованих в небо заводських труб, переламані руки забинтовані. І ось так, під схлипування навчених життям рибалок з вудками і вкінець розкислих друзів природи, ми вперше оголосили всім, хто живе на землі свою волю:

1.   Хай живе ризик, зухвалість і неприборкана енергія!

2.   Сміливість, відвага і бунт - ось що оспівуємо ми у своїх віршах.

3.     Стара література оспівувала лінощі думки, захоплення й
бездіяння. А ось ми оспівуємо зухвалий натиск, гарячкове марення,
стройовий крок, небезпечний стрибок, ляпас і мордобій.

4.   Ми говоримо: наш прекрасний світ став ще прекраснішим - тепер у ньому є швидкість. Під багажником гоночного автомобіля зміяться вихлопні труби і вивергають вогонь. Його рев схожий на кулеметну чергу, і по красі з ним не зрівняється ніяка Ніка Самофракійська.

5.    Ми славимо людину за бубликом: кермо наскрізь пронизує Землю, і вона несеться круговою орбітою.

6.    Нехай поет смажить відчайдушно, нехай гримить його голос і будить первозданні стихії!

7.    Немає нічого прекраснішого за боротьбу. Без нахабності немає шедеврів. Поезія наголову розіб'є темні сили і підпорядкує їх людині.

8.    Ми стоїмо на обриві століть! .. Так чого ж заради озиратися назад? Адже ми ось-ось прорубаємо вікно прямо в таємничий світ. Неможливо! Немає тепер ні Часу, ні Простору. Ми живемо вже у вічності, адже в нашому світі панує одна тільки швидкість.

9.    Хай живе війна - тільки вона може очистити світ. Хай живе озброєння, любов до Батьківщини, руйнівна сила анархізму, високі Ідеали знищення всього і вся! Геть жінок!

10.   Ми вщент рознесемо всі музеї, бібліотеки. Геть мораль, боягуз­ливих угодовців і підлих обивателів!

11.   Ми будемо оспівувати робочий шум, радісний гул і бунтарський рев натовпу; строкату різноголосицю революційного вихору в наших столицях; нічне гудіння в портах і на верф'ях під сліпучим світлом електричних місяців. Нехай ненажерливі пащі вокзалів заковтують чадних змій. Нехай заводи, прив'язані до хмар за ниточки, вириваються з їхніх труб диму. Нехай мости гімнастичним кидком перекинуться через сліпучу виблискуючу під сонцем гладінь річок. Нехай пройдисвіти-пароплави обнюхують горизонт. Нехай широкогруді паровози, ці сталеві коні в збруї із труб, танцюють і пихтять від нетерпіння на рейках. Нехай аероплани ковзають по небу, а рев гвинтів зливається з плескотом знамен і оплесками захопленої юрби. Не деінде, а в Італії проголошуємо ми цей маніфест. Він переверне і спалить весь світ. Сьогодні цим маніфестом ми закладаємо основи футуризму. Пора позбавити Італію від всієї цієї зарази - істориків, археологів, мистецтвознавців, антикварів.

Занадто довго Італія була звалищем всякого мотлоху. Треба розчистити її від незліченного музейного мотлоху - він перетворює країну в одне величезне кладовище.

Музей і кладовища! Їх не відрізнити один від одного - похмурі збіговиська нікому не відомих і нерозпізнаних трупів. Це громадські нічліжки, де в одну купу звалені мерзенні й невідомі тварюки. Художники і скульптори вкладають всю свою ненависть один до одного в лінії і фарби самого музею.

Сходити в музей раз на рік, як ходять на могилку до рідних, - це ще можна зрозуміти! .. Навіть принести букетик квітів Джоконді - і це ще куди не йшло! .. Але тягатися туди щодня з усіма нашими бідами, слабкостями, печалями - це ні в які ворота не лізе! .. Так чого ради труїти собі душу? Так чого ради розпускати нюні?

Що хорошого побачиш на старій картині? Тільки жалюгідні потуги художника, безуспішні спроби зламати перепону, що не дає йому до кінця виразити свій задум.

Захоплюватися старою картиною - значить заживо поховати свої найкращі почуття. Так краще вкласти їх у справу, направити в робоче, творче русло. Чого ради розтрачувати сили на нікчемні зітхання про минуле? Це стомлює і виснажує, спустошує.

До чого це: щоденне ходіння по музеях, бібліотеках, академіях, де поховані нездійснені задуми, розіп'яті кращі мрії, розписані по графах розбиті надії?! Для художника це те саме, що і надто затяглася опіка для розумної, талановитої і повної честолюбних устремлінь молоді.

Для кволих, калік і арештантів - це ще куди не йшло. Може бути, для них старі добрі часи - як бальзам на рани: майбутнє все одно замовлено.

А нам все це ні до чого! Ми молоді, сильні, живемо в повну силу, ми, футуристи!

А нумо, де там славні палії з обпаленими руками? Давайте-но сюди!

Давайте! Тягніть вогню до бібліотечних полиць! Направте воду з каналів у музейні склепи і затопіть їх! .. І нехай протягом забирає великі полотна! Хапайте кирки і лопати! Трощіть стародавні міста!

Більшості з нас немає і тридцяти. Роботи ж у нас не менше, ніж на добрий десяток років. Нам стукне сорок, і тоді молоді і сильні нехай викинуть нас на смітник як непотрібний мотлох! .. Вони прискачуть зі всього світла, з найдальших закутків під легкий ритм своїх перших віршів. Вони будуть дряпати повітря своїми скарлюченими пальцями і обнюхувати двері академій. Вони вдихнуть сморід наших наскрізь прогнилих ідей, яким місце в катакомбах бібліотек.

Але нас самих там вже не буде. Зрештою зимової ночі вони відшукають нас в чистому полі біля похмурого ангара. Під похмурим дощем ми скупчилися біля своїх тремтячих аеропланів і будемо гріти руки над кволим костирком. Вогник буде весело спалахувати і пожирати наші книжки, а їх образи іскрами дибки стануть вгору.

Вони стовпилися навколо нас. Від злості й досади у них перехопить подих. Наша гордість і нескінченна сміливість будуть дратувати їх. І вони кинуться на нас. І чим сильніше буде їх любов і захоплення нами, тим з більшою ненавистю вони будуть рвати нас на шматки. Здоровий і сильний вогонь Несправедливості радісно спалахне в їх очах. Адже мистецтво - це і є насильство, жорстокість і несправедливість.

Більшості з нас немає й тридцяти, а ми вже промотали все наше багатство - силу, любов, сміливість, завзятість. Ми поспішали, в гарячці жбурляли направо і наліво, без рахунку і до знемоги.

Але погляньте-но на нас! Ми ще не висохли! Наші серця б'ються рівно! Ще б пак, адже в грудях у нас вогонь, ненависть, швидкість! .. Що, здивовані? Вам-то самим з усього життя навіть згадати нічого.

І знову з самої вершини ми кидаємо виклик зіркам!

Не вірите? Ну, гаразд, буде! Буде! Все це я вже чув. Ну, звичайно! Нам наперед відомо, що підкаже наш прекрасний нібито розум. Ми, скаже він, всього лише дітище і продовження життя наших предків.

Ну і що? Ну і нехай! Подумаєш! ... Гидко слухати! Киньте безпе­рервно молоти цю нісенітницю! Задирай-но краще голову!

І знову з самої вершини ми кидаємо виклик зіркам!

 

29. Ознайомтеся з уривком з класичної роботи Костомарова М. І.[20] доби українського національного відродження сер. ХІХ ст.

Чи можна роздуми автора вважати за творення нової національної міфології? Пригадайте значення поняття "міф" у культурології та науках про суспільство.

 

 

Микола Іванович Костомаров "Дві руські народності"

У суспільних поняттях історія зберегла на двох наших народностях свої сліди і встановила в них поняття абсолютно протилежні. Прагнення до тісного злиття частин, знищення особистих спонукань під владою загальних, непорушної законом загальної волі, виражено як би сенсом важкої долі, збігається у великоросійському народі, з єдністю сімейного побуту та з поглинанням особистої свободи ідеєю світу, відбилися в народному побуті неділимістю сімей, общинною власністю, тяжінням посадів і сіл в старину, де безневинний відповідав за винного, працьовитий працював за ледачого. Як глибоко лежить це в душі Великоруса, показує те, що з приводу пристрою селян в наш час заговорили на користь цього Вликоруси з різних точок зору, під впливом і запізнілого Московського Слов'янофільства і новомодного французького соціалізму.

Для Південоруса немає нічого важчого і огиднішого такого порядку, і сім'ї південноруські діляться і дробляться, як тільки у членів їх є свідомість про потреби самобутнього життя. Опіка батьків над дорослими дітьми здається для південоруса нестерпним деспотизмом.

Претензії старших братів до менших, як дядьків до племінників, пробуджують ворожнечу між ними. Кровний зв'язок і спорідненість мало розташовують у нас людей до згоди і взаємної любові; навпаки, дуже часто люди привітні, лагідні, мирні і злагідні знаходяться в непримиримій ворожнечі зі своїми кровними.

Сварки між рідними - явище звичайне і в нижчому, і у вищому класах. Навпаки, у Великоросів кровний зв'язок змушує людину нерідко бути до іншого дружелюбніше, справедливіше, поблажливіше, навіть коли він взагалі не відрізняється цими якостями у відношенні до чужих. У Південній Русі, щоб зберегти любов і злагоду між близькими родичами, треба їм розійтися і якомога менше мати спільного. Взаємний обов'язок, заснований не на вільній зугоді, а на фатальній необхідності, тяжкій для Південоруса, тоді як Великорос він більше заспокоює і примирює його особисті спонуки. Великорус з покірності боргу готовий примусити себе любити своїх ближніх по крові, хоча б вони йому не до душі, зглянутися до них, тому що вони йому рідні, чого б він не зробив за переконанням, він готовий для них на особисте пожертвування, усвідомлюючи, що вони того не варті, але все таки вони своя кров. Південорус, навпаки, готовий, здається, розлюбити ближнього за те, що він його кровний, менш поблажливий до його слабкостей, ніж до чужого, і взагалі спорідненість веде його не до утвердження доброго розташування, а скоріше до його послаблення.

Деякі Великоруси, які знайшли собі в Південній Русі маєтки, затівали іноді вводити в малоросійські сім'ї Великоруську близість і неподільність, і плодом цього були огидні сцени: не тільки рідні брати готові були щохвилини завести бійку, але сини витягали батьків своїх за волосся через пороги будинку. Чим більше принцип сімейної влади і міцного кровного зв'язку впроваджується в життя, тим привратніше він на неї діє.

Південорус тоді шанобливий син, коли батьки залишають йому повну свободу і самі на старості років підкоряються його волі; тоді добрий брат, коли з братом живе як сусід, як товариш, не маючи нічого спільного, нероздільного. Правило: кожному своє - дотримується всімействах; не тільки дорослі члени сім'ї не надягають одягу іншого, навіть у дітей у кожного своє, і в Великорусів, в селянському побуті, часто дві сестри не знають, кому з них належить той чи інший кожух, а про окрему приналежність у дітей й зовсім не йдеться.

Обов'язкова община земська і відповідальність особистості світу для Південоруса є вищою мірою несносніше рабство і воліюща несправедливість. Не мати права назвати нічого своїм, бути наймитом якогось абстрактного поняття про світ, відповідати за іншого без власного бажання - до всього цього не розташувало народ Південоруський його минуле життя. Громада по-південоруському поняттю зовсім не те, що світ, по-великоруському. Громада є добровільною сходкою людей; хто хоче - той бере в ній участь, хто не хоче - виходить, так, як на Запоріжжі: хто хотів - приходив і виходив звідти добровільно. За народним поняттям, кожен член громади є сам по собі незалежною особистість, самобутнім власником; обов'язок його перед громадою тільки у сфері тих відносин, які встановлюють, зв'язок між її членами для взаємної безпеки і вигод для кожного, - тоді як, за великоруським поняттям, світ є як би абстрактне вираження загальної волі, що поглинає особисту самобутність кожного. Головне розходження тут, звичайно, виникає від поземельної общини.

Якщо ж громадянин не може назвати своєю власністю ділянку землі, яку він обробляє, то він вже не вільна людина. Мирський засіб Великоруського є сором'язливість, і тому форма останнього, затвердже­на владою, охопила дух і сенс, пануючий у Великоросії; корінь його лежить вже в глибині народного життя: воно випливало морально з того ж прагнення до тісної злиття, до єдності, громадського і державного, яке складає, як ми бачимо, відмінну ознака Великоруського характеру.

Приватна земельна власність зникає легальним шляхом з Вели­коруської суспільної філософії. Все суспільство віддає свою долю, уособленню своєї влади, тій особі, яка постає над суспільством Бог, і, тому, все зобов'язано їй покорятися. Таким чином, все належить йому безумовно, як наміснику Божому; звідси поняття, що все Боже та царське. І перед царем, як і перед Богом, всі рівні. Але як Бог одного підносить, нагороджує, а іншого карає, принижує, так чинить і цар, виконуючий на землі божественну волю.

Це прекрасно відображається у прислів'ї: воля Божа, суд царя. Звідси народ покірливо зносив навіть і те, що, здавалося, перевершу­вало міру людського терпіння, як, наприклад, душогубство Іоанна Грозного. Цар робив несправедливо, жорстоко, але тим не менше він був знаряддям Божої волі. Не коритися царю, хоч би і неправедному, означає не коритися Богу: і грішно, і некорисно, тому що Бог пам'ятає ще гірші біди.

Страницы:
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40 


Похожие статьи

Н Д Пальм, Т Є Гетало - Історія української культури