Н Коваль - Веселий динозавр із задуманим поглядом - страница 1

Страницы:
1 

Коваль Н.

 

ВЕСЕЛИЙ ДИНОЗАВР ІЗ ЗАДУМАНИМ ПОГЛЯДОМ

 

Статтю присвячено дослідженню поетичної збірки «Динозавр» молодого волинського поета Павла Корoбчука. Простежуються особливості творчої індивідуальності поета-двотисячника.

Ключові слова: літературний слем, двотисячники, акцентний вірш, поезія в прозі, верлібр, нонконформізм, ідеограми, тропи, сленг.

 

The article is dedicated to researching the poetry collection "Dinosaur" by the young Volynian poet Pavlo Korobchuk. Peculiarities of the poet of 2000s' creative individuality are traced.

Key words: literary slam, poets of2000s, accentual verse, poetry in prose, free verse, non-conformism, ideograms, tropes, slang.

 

Я б краще закінчив як динозаври

[8, с. 120]

 

«Хай я буду триста разів з диркою в голові, хай мене переїде трамвай, хай я кричу свої тексти на слемах. Текст - це не я поза процесом написання. Тому єдине, що важливе для мене в цій нашій літературі - якомога якісніше писати. Все інше - інтелектуалізм, Межигір"я, корочки, медалі, слеми - третьорядне. По барабану успіх, по барабану слава. Тільки якість написаного мене парить» [5] -так мислить себе П. Коробчук у відповідь на закиди Д. Ільницького у «Поезія versus інтелектуалізм».

Як зазначає В. Гужва, естетикою молодої поезії став нонконформізм, неприйняття і заперечення зужитих ідеограм та тропів, а головне — небажання ступати у сліди велеречивої і солодкоголосої лірики, натоптані попередніми поколіннями. П. Коробчук, як інші його колеги, сповідує таку «неевклідову» естетику, він природно, а іноді артистично використовує сленг, бо сленг, — мова покоління, автор віртуозно експериментує зі звичайною лексикою, досягаючи часом несподіваної метафорики [4]:

...доки ти мислиш, токи ти мусиш, доки ти -мюслі[8, с. 118].

Четверте дітище волинського письменника П. Коробчука народилося у видавництві «Ярославого Валу». Нутрощі Коробчукового «динозаврика» складають декілька десятків нових текстів та усю попередню збірку «Кайфологія». Технічно та тематично збірка охоплює досить широкий спектр літературних жанрів: від римованої поезії, верлібрів та білих віршів, можна виділити також акцентні вірші, поезію в прозі чи навіть римовані вірші зненаголошеним римуванням; тематика рясніє як соціальними текстами, так і напіврелігійними чи психологічними творами[13].

Впродовж збірки автор докопується до таємних життєвих глибин і наче відкопує з-під пластів всезагального досвіду скам'янілі рештки нерозкритих для себе істин:

тут мене нема,

я відсутній десь

тихе імено

стерли племена

з наддніпрянських плес[8, с. 5]

 

Усяка мудрість - справа нелегка, а то давно ми стали б динозавром. Проте ми ними станем завтра[8, с. 10];

 

Скільки б мудрості я витримав, будучи книжковими полицями... [8, с. 11];

 

Гілочку мудрого дуба нагадує тобі волосина ось ця. Навколо тебе росте втома питань, ніби акація[8, с. 21]. Мінорними нотами починається поезія «Чому ми не стаємо динозавром», У мене другий тиждень все спокійно. Забув про ноти і згадав мелодію. Дивлюсь як за вікном стихійно вирує не життя - пародія добродіїв[8, с. 9],

тема музики близька для П. Коробчука, адже він не лише поет, а поет-музикант, граючи на барабанах у кількох гуртах, у нього досить розвинене почуття ритміки:

ми почали п'янкуп'янку

відбитки вуст на єдиному келиху замінили прелюдію

бутерброди з майонезом - фугу

все інше -увертюри[8, с. 96], Цікаві думки молодого поета про дітей, майбутніх маленьких себе, йому здається, що дитина з'являється легко, так, ніби ти складаєш конструктор, добираєш собі відповідні сегменти, і дивуєшся потім, що вони не пам'ятають жодної теологічної книги літератури і щораз випробовують тебе на міцність:

Дивись, як легко

я пишу про твоїх доньку і сина:

звідки з 'являються діти? Їх складають із конструкторів Лего,

 

діти, котрі мають повагу до книг, щоб їх не читати, з теологічних книг не пригадують навіть «Енеїди»,діти - це розширення твого больового порога [8, с. 15], про яке покоління пише поет: себе, двох тисячників,   чи «трансформерів» майбутнього?

«Усвідомлення себесності» [8, с. 107] відбувається у П. Коробчука через різноманітні рецептори і подразники:

Життя - невситима пропаща оргія. Алкоголь з тобою водить хороводи. Як би тебе не заперчувала теорія -Практика тебе доводить [8, с. 48],

 

Ти боровся з собою, а варто було з іншими у собі. Кожен з таких інших насипає насіння сумніву до кишень.

 

Підказує, що входження в сутність речей облагороджує. Відчуваєш приємний присмак мислення в ротовій порожнині

[8, с. 86],

 

що більше живеш, то більше ти терорист, -береш у заручники більші об'єми пам'яті [8, с. 83],

 

все, що нас не вбиває - робить нас[8, с. 150], він відчуває себе не деревом, не таким, як усі, іншим, він поза часом, проте не площина, а свідомість; і тим не менше, він має свою географію, що робить його історично і географічно: «Насправді маю географію. Вчуся в університеті. Маю родичів. Кохаю дівчину. Надаю перевагу певним речам» [8, с. 108].

Потрібність/не потрібність віршомаза у суспільстві завжди турбувала тих же віршомазів,римоплетів, у ХХІ столітті вона не менш актуальна:

необхідність суспільства в поетах вимірюється витратами на пункти бюджету, зазначені у ремарках. оскільки фінансування СБУ та міліції - одне з перших, а фінансування літературної сфери - ніяке, у будь-якого двотисячника справжніх прихильників менше, ніж жертв у Бітцевського маніяка. [8, с. 148] Окрім життєаналізу, молодий поет фільтрує крізь себе ефемерне поняття любові, що являється нам у найрізноманітніших іпостасях:

на когось можна покластися. на когось покласти -думає студентка за тиждень до одруження, коли заходить в тюрму і поправляє, ніби зачіску, настрій, тримаючи біля серця нареченому рецидивісту банку олив, висновок напрошується сам:

дехто вважає, що любов існує, якщо через неї болить,тільки тоді дехто почуває себе її повноцінним учасником. насправді ж, кохання нічим не обмежене, крім конкретної голови[8, с. 121], проте, не можна упускати ще однієї важливої деталі сьогодення:

особисте життя зводиться до посту. в соціальній мережі

[8, с. 150].

П. Коробчук майстерно експериментує зі звуковою грою, обігравши усталену назву трьох богословських чеснот, -віра, надія, любов, - на новий кшталт: «. усі ферми, де насправді існують відра, надої, любов. (причому надої помирають останніми. щоразу)» [8, с. 118], чи нотки господньої молитви у вірші «Ренесенс»: «..тож, не виведи нас із подій, але визволи нас від сенсу» [8, с. 131].

До збірки увійшов вірш «Нерозстріляне відродження» - своєрідна пародія на вірш Юрія Андруховича «Badcompany», суть та ж, але так П. Коробчукдоволі сміливо бачить ближчих до себе класиків:

Що й казати - галіматуса.

Але в ХХХтисячолітті картина має ще:

Дністровий - істинний сковородинець, так само товстун,

гітарист гурту СКАЙ.

Дереш - мало що шестірка, та ще й львів'янин. Єшкілєв - жид, Чех - канап. Мовчу про Горобчука і Коробчука[8, с. 123], в Ю. Андруховича:

Що й казати - паскуднетовариство.

Але в ХХстолітті картинамаєщегіршийвигляд:

Павло Григорович - істиннийсковородинець, так само тенор,

арфістка.

Максим Тадейович - мало що балабол, то ще й поляк. Бажан - жид, Фітільов - кацап. Мовчу про Бургардта і Йогансена. Вірш   «Косяк   чорноморської   риби»першими   своїми   рядками нагадує «Послушайте!» В. Маяковського:

я питаю тебе, я тебе запитую:

якщо я живу, значить, це комусь потрібно, правда?

отже, рівень потрібності переважає?[8, с. 134],

і в Маяковського:

Послушайте!

Ведь, еслизвездызажигают -

значит - этокому-нибудьнужно?

Значит - кто-тохочет, чтобыонибыли?

Значит - кто-тоназываетэтиплевочкижемчужиной?

За словами В. Гужви, у деяких рядках П. Коробчукавідлунює бунт Маяковського[4]:

і поки втікав, на ходу заправляючи сорочку в штани, подумав, що бути повією - не менш стражденніше, ніж писати вірші[8, с. 38]; Окрім намагання розламати усталені кліше та мовні штампи, волинський поет досліджує властивості слів:

.слово завжди можна сказати

але інколи воно промовляється не туди

і сказавши його не туди можна зруйнувати всю подальшу

комунікацію

наприклад ненароком погасити свічку перед дзеркалом

адже слово утворює легіт вібрацію

не кажучи вже про смисл

і кожна з цих фізичних властивостей

може утворити темряву[8, с. 166]. Вибуховість поета, його нестримність дозволяє вбачати в йото творах сучасну літературу і надає впевненості, що він ніколи не стане конформістом. Його їдкий скептицизм у ставленні до кумирів, яких нав'язують публіці майстерні піар-менеджери:

наркодиспансер потрапляє Йосип Кобзон.

Віктор Ющенко змінює стать

як би не грався Бог у модний фасон

усі адмірали, адмірають і будуть адмірать[8, с. 48]. «Видихами» закінчується майже кожен розділ Коробчукової збірки. Якщо є видихи - значить були і вдихи. Вдихи, під час яких легені отримують 500 мл, кров збагачується киснем і несе його в мозок, мозок збагачується киснем, мозок починає активно працювати. П.Коробчук - екстремал, адже видихи небезпечні, 5 -7 хвилин без кисню - і відмирають не відновлювані клітини мозку. Можливо, саме в такі моменти - хвилини прозріння: «. осінь - це касета із поганим записом. Шарудіння під ногами листя, шум дощу, стогнучі очі - усе це звучить не дуже студійно. І тільки люди мовчать, закинувши у підвали свої параболічки і самотньо вирощуючи у горщиках все нові й нові велосипеди. Переставляю касету. І тільки велосипеди мовчать, вирощуючи нових людей»[8, с. 90].

«Моє грубе розуміння динозавра - це архетип мудрості, спокою і древності. Це те, що у нас закладено, але непомітне. Це й те, що нас тримає тут, що дозволяє в певний момент схлипнути, зітхнути і прямувати далі. Те, що продовжує нас, при тому, що з історичного погляду, людство, в певному розумінні, є продовженням "цивілізації" динозаврів»[6]. Динозавр є наскрізним образом не лише збірки поезій під тією ж назвою, а й попередньої творчості молодого автора - збірок «Натщенебо» (2005), «Дорогосказ» (у книзі «Цілодобово!»), «Кайфологія» (2010).

«Кайфу, що його було винесено в заголовок попередньої збірки, не бракує - тут і кайф, і драйв, і драп, і шнапс, і секс у різних проекціях» [9], можливо алкоголю дещо забагато, тому милий дракон може змінитись на зеленого змія, але доволі суб'єктивним є поняття міри, воно визначається художнім смаком, традицією,віковими особливостями та ін.

С. Богдан назвала П. Коропчука «деконструктивістом» і віднесла до «раціонально-матеріалістичного» полюса літератури, до якого тяжіє певна група авторів, чия увага зосереджується насамперед на реаліях емпіричного світу, що отримують відображення у текстах[1] - П. Коробчк, Б.-І. Горобчук та О. Коцарев.

 

Література:

1.        Богдан С. Коротка антологія сучасних способів говорити про Бога, або Знову ця нездарна молода поезія : [Електронний ресурс]. - Режим доступу :http://litakcent.com/2011/11/07/korotka-antolohija-suchasnyh-sposobiv-hovoryty-pro-boha-abo-znovu-cja-nezdarna-moloda-poezija/.

2.        Вийшла нова книжка Павла Коробчука "Поетичний динозавр" :
[Електронний                                                         ресурс]. -Режим
доступу

:http://dilovod.com.ua/news/vijshla_nova_knizhka_pavla_korobchuka_poetichnij_dinoz avr/2011-09-02-698.

3.        Власенко Н. Молодий поет назвав Забужко і Карпу істеричками : [Електронний ресурс]. - Режим доступу :http:// gazeta.ua/ articles/ culture/391478.

4.        Гужва В. Присутність у каноні молодих : [Електронний ресурс]. - Режим доступу :http://avtura.com.ua/review/870/.

5.        Ільницкий Д. Поезія versus інтелектуалізм : [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://litakcent.com/2011/10/05/poezija-versus-intelektualizm/.

6.        Карп'юк В. Павло Коробчук: Один вірш на день зменшує кількість пограбувань      і      сутичок      :      [Електронний      ресурс].      - Режим доступу :http://zaxid.net/home/showSingleNews.do? pavlo_korobchuk_odin_virsh_na_den_zmenshuye_kilkist_pograbuvan_i_sutichok&obj ectId=1245528.

7.        Кіяновська М. Знаки поетичних поколінь у найновішій українській поезії : [Електронний ресурс]. -Режим доступу : http: //litakcent.com/2011/07/07/znaky-poetychnyh-pokolin-u-najnovishij-ukrajinskij-poeziji/.

8.        Коробчук П. Динозавр. Поезія / П. Коробчук. - К. : Ярославів Вал, 2011. - с. 176, іл.

9.        Котик І. Катарсис Коробчука : [Електронний ресурс]. - Режим доступу :http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2012/01/30/115311.html.

10.    Коцарев О. Павло Коробчук: Люблю несвідомо вичікувати метафори - як лев свою здобич у чащах : [Електронний ресурс]. - Режим доступу :http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2012/01/30/115311.html.

11.    Нова книга Павла Коробчука - "Динозавр" : [Електронний ресурс]. - Режим доступу :http://litakcent.com/2011/07/25/nova-knyha-pavla-korobchukadynozavr/.

12.    ПавелКоробчук : [Електронний ресурс]. - Режим доступу :http://www.afisha.ru/concert/704805/.

13.    ПобедительдвенадцатилитературныхслэмовПавелКоробчукпрезентует в Ужгороде книгу "Динозавр" : [Електронний ресурс]. - Режим доступу :http://uzhgorod-ua.com/view_post.php?id=1806.

Страницы:
1 


Похожие статьи

Н Коваль - Веселий динозавр із задуманим поглядом

Н Коваль - Особливості музичних алюзій у романі с жадана anarchy in the uk

Н Коваль - Страждання юного вертера й в гете та зів'яле листя і я франка специфіка творів та їх взаємозвязки мотиви проблеми ідеї образи