Л. Тупчієнко - Політологія - страница 45
2. Об'єкт, суб'єкти та види політики
Складність і багатогранність політичної діяльності диктують поряд зі з'ясуванням сутності, змісту та соціальної природи політики необхідність її класифікації, а саме — виявлення її об'єкта та суб'єктів, т. б. на що вона спрямована і ким здійснюється.
Тривале панування в нашому суспільстві тоталітарного режиму зумовило безмежну політизацію суспільного життя, втрату кожною із його сфер специфіки свого природного розвитку. Будь-якій економічній, соціальній чи культурній проблемі надавалося політичного значення з відповідними, як правило, карально-репресивними висновками. Але світова практика, і насамперед досвід демократичних держав засвідчують, що об'єктом політики є і має бути лише те істотне в житті людей, що забезпечує їх життєдіяльність як певних спільнот (груп, націй, класів, держави, партій тощо). Нага-
Тема 4 ПОЛІТИКА ЯК СОЦІАЛЬНЕ ЯВИЩЕ 73даємо, що людина — істота суспільна, її повноцінне життя можливе лише разом з іншими. Так виникає суспільність людей як єдиний організм. То ж все, що зумовлює його (цього організму) буття, і є об'єктом політики. Що ж стосується будь-якої з частин цього організму (індивіда, сім'ї чи малої групи), то їх життєдіяльність стає об'єктом політики лише тією мірою, якою держава бере на себе відповідальність за створення належних умов для життєдіяльності кожної. А також через потребу суспільства в цій його частині. Тому об'єкт політики — це соціальні групи і спільності як ціле, їхні інтереси. Саме політика, влада, управління є засобом забезпечення спільної, більш чи менш узгодженої діяльності всіх груп і організацій, всіх членів суспільства щодо здійснення їхніх спільних потреб та інтересів або ж інтересів панівних груп, які оголошені або визнані суспільно значущими і обов'язковими.
Отже, об'єктом політики є люди. Вони ж є і суб'єктами політики — народні маси, соціальні групи, спільність, нація, колективи, особи (організовано і безпосередньо). Але не всі і не завжди, а лише тоді, коли набувають певних політичних якостей і вмінь, а саме політичної свідомості, організованості і активності. Конкретно йдеться про:
здатність (індивіда, групи, організацій, спільноти) до політичної дії певного рівня свідомості та організації; вплив (ідеологічний, організаційний) на інші групи; самостійність політичної дії.
На підставі цих критеріїв можна і слід визначити, хто (або що) є суб'єктом політики: народ, великі соціальні групи, держава, партії, громадські організації, еліти, лідери, окремі особи. Масштаби їхньої діяльності неоднакові, а отже можна говорити про те, що суб'єкти політики різняться своїми рівнями і видами. Суб'єктом найвищого рівня виступає народ, оскільки всі інші політичні суб'єкти діють від його імені, за його дорученням, виражають його загальні інтереси. Народ же здійснює свою політичну волю через державні інститути або безпосередньо. Принципово важливим є положення про те, що кожен суб'єкт політики водночас виступає і об'єктом політичної дії іншого суб'єкта, і всі вони взаємозалежні.