Л. Тупчієнко - Політологія - страница 57
А те, що здійснення влади з одного центра неможливе, зумовлює у демократичній державі розподіл влад — по горизонталі і по вертикалі на загальнонаціональному рівнях (деякі вчені називають це не розподілом, а виявом, проявом влади у різних видах).
Влада — це насамперед інститути влади, але також і їх взаємодія, взаємовплив, взаємозв'язок як вираз потреби у координації інтересів. Тому при чіткому розмежуванні функцій різних гілок влади на чільне місце має бути поставлена єдність їх дій, не протистояння і боротьба між ними, а порозуміння, тобто такий компроміс, коли задовольняються базові потреби усіх суб'єктів влади.
Що ж робить владу владою, які у неї джерела та ресурси? Загальновизнаним джерелом влади є сила (від англійського раиег — влада, сила). У літературі часто використовуються близькі за змістом поняття: підстави, джерела, ресурси влади, т. б. реальні і потенційні засоби, які використовують чи можуть бути використані для зміцнення самої влади і її основ. Джерелами влади можуть бути багатство, становище в суспільстві, володіння інформацією, а також знання, досвід, особливі навички, нерідко і організація
Тема 5 ВЛАДА І ВЛАДНІ ВІДНОСИНИ 91
(структура). Можна сказати й так: підстави або джерела — це фундамент, база влади, а ресурси — це її потенціал і технологія.
Прийнято ці підстави або ресурси влади підрозділяти за сферами життєдіяльності: економічні, соціальні, правові, адміністративно-силові, культурно-інформаційні тощо.
Економічні підстави (засади) влади характеризуються пануючою формою власності, об'ємом валового національного продукту на душу населення, стратегічно важливими природними ресурсами, ступенем стабільності національної валюти та інше. Економічними ресурсами влади є інноваційна, інвестиційна і науково-технічна, податкова, митна політика, зовнішньоекономічна, ширше — міжнародна діяльність.
Соціальні засади влади — це соціальні верстви, на які спирається влада. Конкретний склад цих груп визначається суспільним устроєм країни, її політичними і культурно-історичними традиціями, рівнем розвитку освіти і науки. Водночас у будь-якому суспільстві є соціальні групи, які перебувають у підкореному або ж перехідному становищі. Соціальні ресурси влади — це сформованість і фактична діяльність по зміні статусу соціальних груп, спрямована на підвищення (приниження) їхньої суспільної активності. Ось чому влада, якщо вона хоче розширити свою соціальну базу, має залучати на свій бік проміжні суспільні верстви, добиватися "соціального партнерства" між владою, бізнесом і працівниками, якнайповніше забезпечувати загальнонаціональні інтереси. Будучи нерідко водночас і економічними ресурсами (дохід, багатство), все ж соціальні значно ширші — це і посади, і престиж, і освіта, і медичне обслуговування, соціальне забезпечення і т. д.
Правові підстави влади — це сукупність законів, на яких вона сформована і спирається у практичній діяльності,а також матеріальна база юриспруденції. До правових (юридичних) ресурсів належать різноманітні заходи щодо роз'яснення та уточнення законодавства, постанови, укази, інструкції уряду, оперативні ухвали та рішення судових та виконавчих органів. Роль цих ресурсів особливо зростає в умовах перехідних політичних режимів.